EFKO-karton, s. r. o. z Nového Veselí se řadí mezi malou hrstku výrobců her a hraček, kteří doposud zachovali celou svou výrobu v České republice. Firma také disponuje vlastním vývojovým oddělením, které při navrhování produktů spolupracuje se speciálními pedagogy. Logo výrobce z Vysočiny doplňuje text „Hračky jinak“. Ten zákazníkům napovídá, že EFKO volí ke svým výrobkům jiný přístup. Dle majitele firmy nemají plnit pouze zábavnou funkci, ale mají se podílet na rozvoji schopností a dovedností. V předvánočním období uvedla společnost na trh několik novinek, a také rozšířila svoji populární řadu vzdělávacích her edice „Hry pro předškoláky“, kterou oceňují nejen rodiče, ale i odborníci z řad pedagogů. Vánoční dárek tak může udělat radost a přinést mnoho užitku.

„V hračkářském oboru se pohybuji již třicet let. Zprvu jsem s hračkami pouze obchodoval a později se dal do výroby her se zábavnou tématikou. Postupem času jsem čím dál víc cítil zodpovědnost za to, jak si naše děti hrají, a chtěl jsem, aby co nejvíce našich výrobků mělo přidanou hodnotu. Nejen co se týče kvality zpracování, ale i smysluplně stráveného času. I to byl jeden z důvodů, proč jsem založil vlastní odborné vývojové oddělení”, vysvětluje Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Podnětů na nové výrobky máme spoustu, ale naším sítem, finálně projde jen jejich zlomek. Hodně nám pomáhají speciální pedagogové, se kterými mnohé výrobky testujeme. Úspěch jsme zaznamenali s edukativním souborem Hry pro předškoláky. To nás motivovalo k vytvoření celé edice, která dnes obsahuje již pět titulů. Každý se zaměřuje na trochu jinou oblast. Například na rozvoj počítání a logického myšlení, orientaci v čase, zdokonalování jemné motoriky, smyslového vnímání a podobně“, dodává Miroslav Kotík.

Praktickým dárkem z produkce českého výrobce může být originální soubor her s bezprašnou křídou Domalovánky 2, který mimo jiné hodnotí známá pedagožka Mgr. Tereza Netolická: „Jedná se o perfektní hru, kterou s chutí doporučím maminkám, ale i pedagogům do škol. Vhodná je zejména pro žáky 1. a 2. tříd. Nicméně věřím, že uplatnění najde i ve školce, obzvláště u předškoláčků. Baví ale i starší děti, což jsem doma vyzkoušela na vlastní třeťačce, kterou hra naprosto pohltila. Děti už navíc nejsou moc zvyklé psát křídou, protože většina her využívá mazatelné fixy a ve školách se pracuje s interaktivními tabulemi, takže je pro ně tento způsob zajímavý a inovativní.“

Soubor “Domalovánky 2“ obsahuje dvě varianty her – Obrázky a Písmenka. Tereza Netolická uvádí, že s obrázkovou verzí je možno pracovat v rámci zrakového vnímání. „U některých obrázků se dá trénovat osová souměrnost, která je základním předpokladem pro zvládnutí geometrie. U varianty Písmenka je pro změnu podporována základní znalost hůlkového písma. Ve hře jde o vytváření různých slov s pozicí písmene na začátku, uprostřed nebo na konci slova“, dodává Tereza Netolická.

Pedagožka se také kladně vyjadřuje o kreativní hře Picasso. „Děti mají často problém s kolektivní hrou. Picasso dává dětem možnost vyzkoušet si spolupráci a naladit se na vlnu svého spoluhráče. Pokud budou tuto dovednost formou kreativní hry trénovat častěji a s různými lidmi, získávají do života velkou zkušenost. Je to výborný prostředek k posilování představ, fantazie a nenásilného seznamování se s geometrickými útvary. Oceňuji, že Picasso nemá složitá pravidla a děti tudíž nemusí nikdo soudcovat a dozorovat“, uzavírá hodnocení oblíbená Mgr. Tereza Netolická.

Letošní novinkou, která pod stromečkem potěší všechny tvořivé děti, jsou čtyři Igráčkovy kreativní sety s pohádkou. Igráčky v podobě pohádkových postav doplňuje kartonové herní prostředí k vymalování a následnému složení. To slouží jako originální kulisy, se kterými si mohou děti zahrát třeba divadlo. V balení navíc naleznou humorně pojatou pohádku. Kromě jemné motoriky hrací set podporuje i vyjadřovací schopnosti.

Na své si přijdou i starší děti a jejich tatínci. V roce 2019 EFKO totiž vzalo pod svá křídla českou autodráhu ITES, dříve známou také pod obchodními názvy Gonio, Europa Cup, Autodráha 90 a FARO. Historie autodráhy se datuje od roku 1968. V posledních letech však prochází sérií inovací, tak aby odpovídala nárokům 21. století. ITES vyrábí nadšení čeští modeláři, takže oproti konkurenčním výrobkům vyniká skvělými jízdními vlastnostmi, snadnou servisovatelností s možností dokupování jednotlivých náhradních dílů. Zájemcům dává také možnost zprovoznit či zmodernizovat jejich původní letitou autodráhu, která jim možná ještě leží na půdě. Základ autodráhy je totiž stejný. Tímto přístupem se učí děti i dospělí, že ne vždy je nutné starší nebo poškozené věci vyhazovat, ale je možno je opravit a používat dál. Je to přínosné jak pro ekologii, tak pro rozvoj technického myšlení a zručnosti.

Kompletní sortiment firmy EFKO mohou zájemci zakoupit přímo na stránkách výrobce www.efko.czwww.ites.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account