Každý z nás se tak trošku vidí ve svém potomkovi. Někdo víc, někdo míň. Představujeme si, jakou bude mít asi budoucnost, čím jednou bude, až vyroste a co ho bude bavit. Snažíme se dětem věnovat veškerou svoji péči a pozornost. Ukazujeme jim svět, předáváme své zkušenosti, vzděláváme je.  A tak nějak doufáme, že toho malého, nezkušeného človíčka tento hektický svět nesemele a vyroste z něho sebevědomý a úspěšný „dospělák“.
Víte, že svým dětem můžete pomoci i k tomu, aby byly jednou úspěšné a bohaté?
Asi všichni víme, že je dobré své děti podporovat a dostatečně motivovat. Díky tomu z nich vyroste sebevědomý človíček, který se jen tak něčeho nezalekne. Málokterý rodič však s dětmi mluví o penězích, a přitom je právě v dětském věku dobré toto téma často rozebírat.
Nemyslete si, že jsou děti malé, a proto systém a hodnotu peněz nemůžou pochopit! Zkuste pojmout finanční vzdělávání svých dětí hravou formou a uvidíte, že to děti bude nejen bavit, ale postupně uvidíte i změny v jejich uvažování o penězích.
 
Jak tedy dětem nejlépe přiblížit svět financí?

Hrajte si

Hrajte si s dětmi nejrůznější hry, kde se používají peníze – hrajte si na obchod, na banku, využívejte her typu „Dostihy a sázky“, „Monopoly“ anebo „Cashflow“ od Roberta Kiyosakiho.

  Povídejte si

  Povídejte si často s dětmi o penězích. Ukazujte jim, jak vypadají různé bankovky a mince, uspořádejte si jejich výstavu. Vysvětlujte dětem, co se musí vše platit a proč, přibližujte jim svět dospělých.

   Čtěte dětem pohádky

   Možná si ani neuvědomujeme, jaká moudra, a to i finanční, se skrývají v pohádkách! Hezkou pohádkovou knížku pro děti na téma peněz, napsala Iva Jančíková. Její  „Pohádky skřítka Penízka“ děti krásnou a čtivou formou seznamují se světem peněz, zjistí, jaký smysl má šetření a proč není dobré si vytvářet dluhy. Knížka je plná poutavých a tajuplných příběhů, které otevírají brány do světa dětské, ale i dospělácké fantazie.

    Učte děti spořit

    Každý z nás měl jako dítě pokladničku, kam si schovával drobné mince, korunky a šetřil si na svoji vysněnou věc. Pokud ji vaše dítě ještě nemá, je nejvyšší čas začít! Nečekejte, až dítě vyroste. Penízky si s radostí do svého hliněného prasátka dává i můj rok a půl starý syn Míša 🙂
    Nejdůležitější je, nebát se s dětmi o penězích mluvit. I když třeba vaše finanční situace není zrovna růžová, tím spíš se s dětmi o penězích bavte! Dětem tak připravíte bohatší a krásnější život a usnadníte jim první start mezi dospěláky.

    Uložit

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account