Začátek školního roku znamená pro vás a vaše dítě vždy spoustu změn. Patří mezi ně i bezpečná cesta vašich ratolestí do školy a ze školy. Mít doma prvňáčka pro vás dokonce znamená, že se bude cítit už jako „velké dítě“ a může chtít chodit do školy samo, s kamarády nebo sourozenci. 
Zde je tedy několik rad a tipů spojených s bezpečnou cestou vašeho dítěte do školy a ze školy.
Cesta do školy a ze školy je pro vaše dítě velká neznámá
Začněte tím, že nejprve sama vyberete a projdete všechny možné trasy z vašeho domova do školy. Potom vyberte a naplánujte bezpečnou cestu a společně ji s vaším dítětem cvičte. Místo procházky do přírody projděte několikrát vámi vybranou trasu. Když spolu budete na těchto „cvičeních“, mluvte spolu o všech věcech, které cestou vidíte. Ukažte svému dítěti, kde bydlí vaši přátelé, kde je větší koncentrace lidí, kterým místům se na cestě vyhnout. Pokud bude dítě tyto informace znát, na své cestě se bude cítit v bezpečí.
Většina cest do školy a ze školy je v dopravní špičce 
Uvědomte si, že vaše dítě absolvuje cestu z domova a domů za největšího provozu, kdy jsou silnice plné lidí a vozidel. Silnice kolem škol jsou rušná místa a cesta do školy a ze školy může být nebezpečná. Vždy pečlivě a aktivně dohlížejte na své dítě. 
Dokud nebude vašemu dítěti nejméně 8 let, držte ho vždy za ruku při cestě po chodníku, na parkovišti nebo při přechodu silnice. Pokud nemáte ruku k dispozici, mělo by držet vaší kabelky, oblečení nebo například i kočárku.

Dítě veďte za ruku vždy na vzdálenější straně od vozovky.
Až do věku nejméně 10 let, své dítě velmi pečlivě sledujte a při přechodu silnice ho držte za ruku. Pokud nemůžete být se svým dítětem, zajistěte pro něho doprovod dospělého, ke kterému máte vy a vaše dítě důvěru.
Začátek a konec školního dne může být hektický
Vstup do školy nebo odchod ze školy může být pro dítě zdrojem velkého vzrušení nebo dokonce stresu. Vaše dítě však ještě není orientováno na vlastní bezpečnost. Domluvte si tedy se svým dítětem bezpečné místo pro vzájemné setkání ve školním areálu nebo na chodníku, který navazuje na školní areál. 

Nikdy nečekejte a nevolejte na své dítě přes silnici.
 Mobily, tablety a jiná zařízení způsobují rozptýlení
Asi ani nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat, že největší pohromou dětí jsou dnes mobilní telefony, textové zprávy, hovory nebo hry na telefonu nebo jiných zařízeních. Ty činí vaše dítě velmi zranitelné při chůzi v dopravním prostředí. Buďte důslední a dodržujte, aby vaše dítě odložilo před zahájením cesty všechna taková zařízení. 
Získání nezávisloti
Jak vaše dítě stárne, bude se pravděpodobně chtít stát na vás nezávislým a chodit do školy a ze školy samostatně. Než tedy necháte své dítě chodit do školy samostatně, připomeňte mu, že rozhodnutí, která učiní ovlivní nejen jeho bezpečnost, ale i ostatních účastníků silničního provozu.
Pozor, to co funguje na jedno dítě, nemusí fungovat na jiné. Každé dítě se v rámci silničního provozu chová jinak. Ujistěte se, že víte, jak vaše dítě může reagovat na měnící se dopravní prostředí. To vám pomůže rozhodnout se, kdy mu umožníte chodit do školy samostatně.
Přechody pro chodce
Vy a vaše dítě byste měly vždy používat přechod pro chodce, pokud je k dispozici. Je to nejbezpečnější místo, na kterém přejdete silnici. Seznamte ho, jak používat přechod pro chodce, když spolu chodíte. Modelujte svému dítěti správné chování.

Dítě se totiž učí od vás.
Promluvte si se svým dítětem o čekání před přechodem, než se všechna vozidla zastaví a je možné bezpečně přejít. Zdůrazněte mu, že někteří řidiči nemusí chtít před přechodem zastavit. Pokud pojedete na kole, učte dítě před přechodem zpomalit a zastavit, když chodec vstoupí na vyznačený přechod. Musíte ho naučit, že musí dát přednost každému chodci, který je na přechodu a být pozorný k těm, kteří do vozovky nečekaně vstoupí. 
Dopravní signály pro chodce
Před přechodem vždy počkejte, až se červené světlo změní na zelený signál chůze. I tak je nutné, aby se dítě ujistilo, že se vozidla před přechodem zastavila. Zdůrazňuji – ve všech jízdních pruzích. Naučte tedy své dítě soustředit se na to, kolik má vozovka pruhů dříve, než přejde. Nikdy s ním nevstupujte na přechod, pokud se vozidla ještě pohybují nebo pokud svítí červené světlo. Na některých křižovatkách jsou již dnes umístěny i časovače odpočítávání času. Odpočítávací měřiče ukazují, kolik sekund zůstává chodcům k přejití silnice, než vozidla dostanou opět zelený signál pro volnou jízdu. Pokud jste nezačaly přecházet, odpočítávací zařízení vám může pomoci rozhodnout se, zda je to ještě bezpečné.
Útočiště pro pěší – ostrůvky
Ostrůvky nejsou přechodem pro chodce. Jsou budovány zejména na frekventovaných nebo širokých silnicích, aby vám pomohly přejít ve dvou fázích. 

Naučte své dítě, aby vždy dodržovalo tyto čtyři základní body, než přejde silnici.

STŮJ! Zastav se jeden krok od hrany chodníku.

KOUKNI SE!  Rozhlédni se několikrát na obě strany.

POSLOUCHEJ! Zda se neblíží nějaký dopravní prostředek.

MYSLI! Zda je bezpečné přejít silnici.
Řízení a parkování v blízkosti škol
Začátek a konec školního dne jsou náročné pro chodce a vozidla u škol. Dopravní značky v blízkosti škol, hřišť a parkovišť jsou plánovány odborníky s ohledem na bezpečnost vašeho dítěte. Jsou užitečné pro všechny. Řiďte se jimi, i když musíte jít dále ke školní bráně. 

Když se blížíte autem nebo na kole ke škole, vždy zpomalte.
Dodržujte pravidlo, že vaše dítě používá k nastupování a vystupování pravé zadní dveře, které jsou vždy na straně k chodníku. Již jsem se zmiňovala, že volat na děti přes silnici je velmi nebezpečné, mohou k vám běžet bez kontroly provozu. U škol a hřišť se s vozidlem vyvarujte nebezpečných manévrů. Vyhněte se parkování na zastávce autobusu nebo trolejbusu.

Uvědomte si, že jste odpovědní za bezpečnost svého dítěte.

 Buďte dítěti vzorem a dodržujte sami vše, co ho učíte.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account