Jedná se o výstavu zoologické expozice pod názvem Archa Noemova, která se nachází v Nové budově pražského Národního muzea a je vhodná pro rodiny s dětmi.
Podle biblického příběhu se jednou Bůh rozzlobil na lidi, že na něho zapomínají a tak se rozhodl zaplavit zem vodou, aby jí znovu očistil. Noemovi řekl, aby si postavil archu, loď, která bude plout na vodách. Do archy Noe shromáždil vždy po páru od každého zvířete, slony i nosorožce, kočky i krokodýli, lvy i levharty, opice i myšky.
Pak začalo pršet. Pršelo bez přestání čtyřicet dní a nocí, dokud celá zem nezmizela pod vodou. Jen Noe s rodinou a zvířaty byli ukryti v bezpečí archy. Když voda opadla a objevila se suchá zem, vypustil Noe všechna zvířata, aby se po ní znovu volně rozběhla. Všichni velmi děkovali a na obloze se objevila krásná barevná duha.

Symbolický název této výstavy Archa Noemova poukazuje na další možnou pohromu a to na devastaci původní přírody způsobenou záplavou lidské civilizace. Zároveň vybízí k zamyšlení se nad aktuálními otázkami ohrožení a ochrany celé živočišné říše naší planety.

Je to velmi důležité, jak nedávno dokázalo uhynutí samice nosorožce bílého. Tento druh vyhynul kvůli pověrám některých Asiatů, které asi nikdo nepřesvědčí, že jim rozemletí roh potenci nepřivodí.
Celé výstavní patro je koncipováno jako velká dřevěná loď, na které se nachází kolekce zvířat. Ta zvířata, které podle pověsti měl shromáždit Noe, aby je zachránil před potopou světa. To všechno je moc hezky udělané a je to velmi příjemné místo pro pobyt s dětmi.
Dokonce jsme se tam setkali i s oblíbenými zvířecími exponáty, které byly dříve vystaveny v Historické budově Národního divadla. To právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Expozice nás provedla přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové. Nechyběla zde ani krása lastur mořských měkkýšů nebo zářivé barvy křídel tropických motýlů.
A mám takový dojem, že tato výstava bude otevřena do té doby, než se znovu otevřou dveře od zrekonstuovaného Národního muzea, což se plánuje na podzim tohoto roku.

 

Zdroj obrázku: Pixabay

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account