Domácí bageta, která kyne v lednici

Vytisknout recept
Včera se slavil Světový den chleba. A tak se musím podělit o svůj oblíbený recept. Je to tedy spíš bageta, ale myslím, že to vůbec nevadí. Připravuje se ideálně den předem a kyne v lednici. Recept jsem si jednou opsala od své známé v práci a od té doby jsem už jiný ani nehledala.
 
 
DOMÁCÍ BAGETY
500 g hladké pšeničné mouky
12 g droždí (čerstvé)
2 lžičky soli
375 ml hodně studené vody
olej na vymazání mísy
 
K přípravě těsta používám robot s hákem. Do mísy robotu nasypu mouku se solí, rozdrobím čerstvé droždí a přidám hodně studenou vodu (ideálně z lednice). Hákem hnětu v robotu těsto asi tak 10 minut. Musí se v podstatě odlepit od stěn mísy a namotat na hák. Pak je hotové. I tak je docela lepkavé.
Mísu (která se musí vejít do lednice) vymažu lehce olejem. Těsto do něj přendám a nahoře jej také trochu potřu olejem. Poté použiji potravinovou folii na zakrytí. Dám do lednice a nechám přes noc chladnout. Druhý den mísu vyndám z lednice a nechám ještě asi hodinu až dvě kynout v pokojové teplotě (v časové tísni tohle lze přeskočit a výsledek není vůbec špatný,ale doporučuji recept dodržet). Po nakynutí si na válu rozpráším trochu hladké mouky, těsto opatrně prohnětu a rozdělím si ho na několik dílů – budoucích baget. Z tohoto množství budou 3-4. Těsto stočím do 3-4 baget, lehce je nahoře naříznu ostrým nožem a mezitím si rozpálím troubu. Na 230 stupňů. Do trouby si dám naspod rendlík s vodou a doprostřed umístím prázdný plech. Jakmile je trouba rozpálená na 230 stupňů, tak si bagety opatrně přendám na pečící papír, rychle otevřu troubu, rozprašovačem do trouby nastříkám vodu a na rozpálený plech položím bagety (na pečícím papíru). Hrozí tam reálné popálení, takže opatrně … Pak troubu zavřu a asi po 5 minutách zopakuji zvlhčení trouby (ideálně nestříkat na bagety). A pak už nechám bagety dopéct. Trvá to 10-15 minut. Poté vytáhnu z trouby a nechám vystydnout. Čerstvé jsou křupavé na povrchu a uvnitř měkké.
 
Více receptů a jídla s angličtinou najdete na www.honeyfood.cz
 
 
foto: Lucie Pomijová
500g - hladká pšeničná mouka
12g - droždí čerstvé
2lžička - sůl
375ml - voda - hodně studená
2lžíce - olej
příprava - 20 (bez kynutí)
vaření - 20
Kategorie Přílohy
Uvařila LuciePomijová Brabcová

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account