Jak číst své tělo: Průvodce rozluštěním tajemství paměti těla

Dneska jsem se rozhodla napsat pár řádků o něčem hodně, hodně fascinujícím!

PAMĚTI TĚLA!!
Ono tělo je fascinující samo o sobě… Někdy pozitivně, jindy negativně… Na jednu stranu v něm tolik procesů funguje úplně samo, bez naší vědomé snahy… Na druhou stranu se někdy stáváme tak trochu otroky našeho těla, protože se kolem něj začne točit všechno – když třeba nevypadá tak, jak bychom chtěli, či ještě hůř – když nefunguje tak, jak bychom potřebovali. Zkrátka, když se objeví nějaký problém a naše neuhasínající snahy nezabírají.
Ale že by naše tělo mělo svoji vlastní paměť? Tedy že existuje ještě jiná paměť, než jakou jsme používali pro učení se násobilky?

Je to tak! Naše tělo je neuvěřitelné. A pamatuje si veškerou situaci či pocit, který jsme kdy prožili. Jinými slovy – každá situace a každý prožitek se do našeho těla určitým způsobem „vepisuje“ a z toho důvodu pak naše tělo vypadá tak, jak vypadá, a my se ve svém těle cítíme tak, jak se cítíme. Ze způsobu držení těla, pohybu i mluvy, z výrazů vepsaných do naší tváře, ze zablokovaných částí v těle i celkové tělesné konstituci pak můžeme vidět, čím si který člověk v životě prošel. Čemu musel čelit ve svém dětství, jaká traumata ho kdy potkala, jaké strachy se v něm nahromadily, jak vypadaly jeho vztahy či dokonce jestli byl chtěným či nechtěným dítětem svých rodičů. Tohle všechno a ještě víc je v nás vepsáno.
Kdyby ale jen vepsáno! Horší je, že to dennodenně ovlivňuje náš život – a to ne právě pozitivním způsobem. Cítíte se ve svém těle vždy příjemně? Přemýšleli jste někdy, proč ne a ne zhubnout v některé konkrétní partii? Nebo proč v určité oblasti cítíte takové silné napětí či bolest? Proč čelíme stále stejným zdravotním problémům a ne a ne se jich zbavit?
Jak jsem již psala, oblast těla a zvláště paměti těla – celé psychosomatiky, je prostě fascinující! Dala by se o tom napsat celá knihovna nebo uspořádat nonstop semináře :-). Je těžké proto napsat jeden krátký článek :-). 

Tělo jako zrcadlo naší duše
Přesto bych se na tomto místě dneska zaměřila na jednu věc – a to téma strachu. Strachu a napětí ukrytého v našem těle. Proč bychom se něčím takovým vůbec měli zabývat?
Protože tělo je takové zrcadlo naší duše (chcete-li psychiky) – a to zvláště všeho nevědomého a potlačeného. O věcech nevědomých a potlačených zpravidla nevíme, takže s nimi ani nic neděláme. Ony ale vědí o nás a hodně zásadně náš život ovlivňují. Ptali jste se někdy sami sebe: „Proč se mi v životě stále dějí takové a takové situace?“ nebo „Proč v určité situaci zpanikařím, zaseknu  se či naopak vybuchnu? Proč se mě konkrétní věci dotýkají víc než jiných? Či proč se mi pořád vrací tyhle zdravotní problémy?“
Pokud Vás zajímá odpověď na zmíněné otázky, tak je nejvyšší čas, abyste se začali zajímat o své tělo. Jak jsem již říkala, ono je jakýmsi zrcadlem. Snaží se nás VAROVAT!! Poukázat na věci, které si neuvědomujeme, které jsme možná i vytěsnili. A to z jednoho jediného důvodu. Abychom s tím už konečně něco udělali!!! Pokud se totiž nechceme stále točit v začarovaném kruhu nespokojenosti s naším životem, rozhodnout se nějak aktivně zakročit (či vykročit) je to prostě jediná cesta. A tělo se v tomhle případě může stát docela slušným kompasem.

Ale zpět ke strachu a napětí. Sice bych Vám tu hrozně ráda nejdříve popsala proč, a jak vlastně strach v těle vzniká, co se děje v kterou chvíli děje na úrovni těla biologicky, co na úrovni psychiky… Nebyl by pak z toho článek, ale kniha, což v tomhle případě není záměrem :-). Ale nebojte, mám v plánu se k tomuhle tématu ještě v budoucnu vrátit a napsat pár článků víc dopodrobna, zaměřit se na konkrétní oblasti, konkrétní zdravotní problémy a jejich propojení s psychikou. Dneska tedy taková malá ochutnávka 😉
Zkuste se na chvíli zastavit, klidně si i zavřít oči a zamyslet se nad svým tělem:

  • Jak se vlastně ve svém těle cítíte? Teď? V tuhle chvíli?Jak po většinu času? (Docela nový způsob zamyšlení, co? 😉 )
  • V jaké části těla cítíte napětí nebo naopak bezmoc?
  • V jaké části těla je naakumulovaný strach?

Zkuste vnitřně procházet své tělo od hlavy až k patě a nad každou částí svého těla se skutečně zamyslet. Zjistíte, jak si většinou vůbec neuvědomujeme, kolik napětí a kde v sobě máme ukryto!!
Každá část našeho těla symbolizuje určité strachy v našem životě. Díky tomu, že popřemýšlíte, kde ve svém těle cítíte napětí či jakékoliv nepříjemné pocity, si můžete uvědomit, čemu ve skutečnosti vnitřně čelíte, co máte v sobě potlačeno a co by tedy mělo být prvním krokem, aby se Váš život pohnul z místa. Některé strachy jsou tam ukryty už z doby Vašeho dětství, jiné se v těle usídlily teprve nedávno. V každém případě však všechny z nich nějakým způsobem „blokují“ Váš život.

Co tedy symbolizují nepříjemné pocity, bolest či napětí v konkrétních oblastech?
1)      OBLIČEJ

  • Pokud vnímáte problémy v této oblasti, pravděpodobně jste nuceni celý život nosit „masku“, abyste získali lásku a uznání Vašeho okolí. Snažíte se druhým lidem ve všem vyhovět, ale ve výsledku pak trpíte Vy sami, protože musíte žít v neustálém napětí a strachu ze „ztráty tváře“. Co když někdo zjistí, co je skutečně skryto uvnitř a nebude mě už potom mít rád? Nebudu pro něj dost dobrý, dobrá?

2)      OČI

  • Problémy se zrakem se mohou projevit, pokud v nějakém směru odmítáme vidět pravdu. Stejně tak ale i tehdy, pokud prostě „vidíme víc a dál“ než ostatní, ale nemůžeme to z důvodů nepochopení či nepřijetí projevit.

3)      KRK A ŠÍJE

  • Bolesti v krku, angíny i pocity stažené šíje vznikají tehdy, pokud z nějakého důvodu nemůžeme své pocity plně a svobodně projevit. Nemůžeme nebo neumíme je vyjádřit.

4)      RAMENA

  • Bolesti či napětí v této oblasti většinou pociťujeme tehdy, pokud se obáváme projevit svoji slabost, zranitelnost či nedostatek sil. Stejně tak se může jednat o nevyrovnání se s vlastní zodpovědností či nezodpovědností.

5)      ZÁDA

  • Bolesti zad se hodně často objevují u perfekcionistů. Bojíte se ukázat vlastní nedokonalost? Máte strach z nenaplnění očekávání lidí kolem Vás? Ve spodní části zad (bedrech) se naopak ukládá napětí spojené s obavami ohledně finanční stránky člověka.

6)      ZÁPĚSTÍ

  • V oblasti zápěstí se projevují problémy s komunikací. Stejně tak zde může být ukryta i potlačená a nevyjádřená agrese či pochybnosti o sobě samém.

7)      RUCE

  • Projevuje se zde často strach z kontaktu se světem.

8)      HRUĎ

  • Strach člověka ze samoty, ze zavržení od druhých.

9)      BRÁNICE, ŽALUDEK

  • Sociální strachy, strach ze zavržení společností.

10)   BŘICHO

  • Často jde o nevědomý strach o život. Člověk se nedokáže úplně uvolnit a cítit se v bezpečí. Může jít o uložení i velmi raných prožitků spojených s vlastní matkou a oddělení od ní. (Malé dítě má navíc schopnost „absorbovat“ i strachy a pocity svých rodičů.)

11)   PÁNEV

  • Tato oblast poukazuje na ukryté obavy v sexuální oblasti. Napětí v pánevní oblasti je navíc zodpovědné za řadu ženských onemocnění a problémů.

12)   NOHY

  • Často v situacích, kdy člověku schází určitá jistota v životě. Vypovídá o strachu ze ztráty stability a opory v životě.

Tento seznam může být takovou první nápovědou, jak hledat cesty k řešení našich (nejen zdravotních) problémů. Nikdy ale nezapomínejme na to, že každý člověk je originál a neexistuje jednotný recept pro všechny! Při hledání řešení pro konkrétního člověk vždy musíme brát v potaz celý jeho životní příběh i minulost jeho rodiny. Jedině tak můžeme najít kořeny problémů a opakující se vnitřní vzorce, kvůli kterým dotyčný prožívá to, co prožívá, a vrací se do stále stejných, opakujících se životních situací… A na základě toho pak hledat cestu z bludného kruhu ven…

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account