Zenové zahrady se dostávají do módy stejně jako východní učení spolu s meditacemi a cvičením jako je jóga, mnoho jejich forem a odnoží nebo i bojová umění jako kung-fu a mnohá další.
Proč nás lákají východní formy nazírání na svět?
Jsou odrazem naší duše a naše tělo příjemně reflektuje vše, co se této formy týče. Jde o to, že východní pojetí pracuje s tím, co máme uvnitř a nezaměřuje se tak jako západní civilizace převážně na to vnější. Jistě i zde jde o úspěch, dosahování cílů, ale trochu jinak……Je známo, že Japonec si nebere dovolenou i několik let, že žiji na malých prostorách, známe přelidněné indické vlaky, čínské čtvrti, kde se to jen hemží lidmi a překypuje zbožím nejrůznějšího druhu.
Co nás tedy láká na tomto stylu?
Jednoduchost! Jednoduchost na mnoho způsobů je tím, co západního člověka přitahuje. Jsme unaveni složitostí.
A právě na zenových zahradách je jednoduchost ve své nádheře nejlépe demonstrována. Je to kus či kousek prostoru, který ladí, je harmonický, je vytvořen pouze z několika prvků. Obvykle to je písek, kameny, rostliny (ani ty nemusí být) a někdy voda. Řídí se určitými pravidly, ale každý si tu svoji může vytvořit podle svého vidění, tak aby odpovídala jeho pojetí krásna.
Tradice zenových zahrad je stará tisíce let a neomrzela se, svoji funkci plní stále. Radost, kterou zažijete při její tvorbě, údržbě a pohledu na ní je nekonečná. Má antistresové účinky, je to kus či kousek živé i neživé přírody u vás doma či na zahradě. Její ladné tvary vás budou přitahovat pohledem. Na procházkách po přírodě se budete dívat na kameny, mechy, malé stromky úplně jinak – pohledem, který je vám milý, protože už víte, jak blahodárně na vás ten malý kousek přírody ve vašem obýváku působí. Je to jiné, než „obyčejná květina“, je to kompozice!
A právě kompozice je tak inspirativní, protože i naše životy, aby se nám dobře žilo, musíme vyladit do té správné kompozice. Život chce také řád, ale i lehkost a ladnost a v neposlední řadě správný poměr všech „ingrediencí“.

Inspiraci najdeme v zenových zahradách
Inspirujme se tedy přeneseně zenovými zahradami, užijme si jejich uklidňující účinek i hravou radost. V dnešní nabídce po zadání tohoto slovního spojení na vás vyskočí slušná škála pomůcek i už hotových zahrádek. Přeji vám radostné soužití s tímto kouskem přírody u vás doma. Naučí nás trpělivosti a časem zjistíme, že už nepotřebujeme tolik vnějších podnětů, že nám stačí i náš „ZEN“ – jeho vyjádřením je položení si otázky „Co jsem?“ Vězte, že na tuto otázku budete hledat odpověď do konce svých dnů. Není to fajn, mít pořád co dělat uvnitř sebe a nemuset chodit nikam daleko?
 
 
 

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account