Cvičení v těhotenství ano či ne?
Těhotenství je přirozené stádium života ženy a neznamená pro ni omezení veškerých aktivit, které doposud vykonávala a to i včetně cvičení. Právě naopak, většina odborníků se shoduje, že zdravá žena by se cvičení měla věnovat i v těhotenství. A to především v případě byla-li zvyklá sportovat i před otěhotněním. Jelikož je však každé těhotenství jiné a každá maminka má jiní genetické i tělesné dispozice, je doporučeno tuto problematiku nejdříve zkonzultovat s gynekologem.
Co nám cvičení v těhotenství přinese?
Přínosů, které sebou cvičení v těhotenství přináší, je mnoho. V první řadě jde o osvojení si správného dýchání a jeho kvalitního využití, které může být výhodou u porodu. Dále se tě hotné ženy naučí správné držení těla a posílí zádové svaly, čímž dochází k uvolnění od bolesti, kterými ženy v těhotenství často trpí. Vhodným cvičením budoucí maminky posílí i svaly na prsou či svaly pánevního dna, což zajisté ocení při rychlejší regeneraci těla po porodu a kojení. Při pokročilejším cvičení lze také natrénovat, jaké svaly při porodu uvolnit, a které naopak zatnout. Na lekcích se také těhulky mohou dozvědět spoustu rad a tipů od profesionálů či ostatních maminek. Nejdůležitějším faktorem však zůstává, že se žena cítí lépe a sebevědoměji.

Na co dávat pozor?
Jak již bylo řečeno, je nutné ke cvičení přistupovat individuálně a těhotná žena by si sama měla určit, jaké tempo jí vyhovuje nejvíce. Cílem těchto cvičení není uběhnout co nejvíce kilometrů, vypotit litry potu a přijít domů zničená, ale přispět k lepšímu fyzickému i psychickému stavu těhotné a případně ulehčit průběh porodu. Základním pravidlem je upravovat náročnost cvičení stádiu těhotenství a vnímat ho jako formu relaxace. Samozřejmě by se žena měla vyvarovat extrémně náročným, adrenalinovým sportům a sportům, při kterých hrozí pád (např. lyžování, in-line brusle). Cvičení by se také měla vyvarovat v případě, že žena krvácí, tuhne jí bříško a bylo-li to gynekologem doporučeno.
Kdy s cvičením pro těhotné začít?
Během prvního trimestru se ženám doporučuje pokračovat ve stejných sportovních aktivitách jako před otěhotněním. Podmínkou však zůstává, upravit náročnost tak, aby se zbytečně nepřetěžovaly. Speciální cvičené pro těhotné bývá přizpůsobeno ženám během druhého a třetího trimetru, kdy je také vhodné s ním začít.
Jak často cvičit?
Intenzita cvičení je opět na volbě konkrétní ženy a jejím fyzickém stavu. Doporučeny jsou však 2,5 – 3 hodiny týdně.
Která cvičení jsou nejvhodnější?
Asi nejznámějším stylem cvičení během těhotenství je cvičení na gymnastických míčích. Toto cvičení je nejen efektivní, ale také pro těhotnou ženu příjemné. Míč umožní ženě provádět takové cviky, které by bez něj byly již velice náročné, podpoří správné držení těla, uleví od bolesti zad a promasíruje pánevní dno. Pozornost by však budoucí maminky měly věnovat výběru vhodné velikosti míče, ta by měla odpovídat délce paže od ramene po konečky prstů. Další vhodnou pomůckou na cvičení jsou tzv. overbally (menší balanční míče). Ty se využívají hlavně při technice pilates, která je v těhotenství také doporučena. Pilates se soustředí na správné dýchání a kvalitní posílení svalové soustavy včetně pánevního dna. Vhodné je také plavání nebo chůze. Každý pohyb by měl ale být pod dozorem odborníka, který upozorní na chyby a poradí čemu se vyvarovat.Tyto rady vám poskytla pohybová terapeutka Mgr. Tereza Semrádová, která se aktivně věnuje nejen cvičení s těhotnými ženami a s ženami po porodu, ale také technikám jako je pilates, fyzioterapeutické cvičení nebo fitbalet.
Tímto vás také zve na své lekce do Studia Fascinace na Praze 1, kde se cvičení pro těhotné koná třikrát týdně:
Úterý:    16:00 – 17:00 hod.
Středa:    9:00 – 10:00 hod.
Čtvrtek: 16:00 – 17:00 hod.

Zdroj foto:Pixabay.com