Asi všichni dobře víme, že závidět je špatné. Fuj, to se nedělá, to se nesmí. Je to taková nepěkná vlastnost, aspoň tak nás to učili. “Nesmíš závidět. Nezáviď. “A podobně. OK, beru, ale já tu závist prostě cítím, ale když se to nesmí, tak budu dělat, že já nezávidím, abych v očích jiných lidí byla ukázková, vzorná a příkladná. Poslušná holčička. Ta dokonalá navenek pro okolí, však uvnitř s pocitem méněcennosti. Z tohoto už doufám vyrůstáme, každý jiným tempem a je to tak v pořádku.
Pro úplné začátečníky platí následující informace: Svou závist už nemusíte potlačovat, můžete si přiznat, že závidíte, není to už trestné. Jste úplně v pořádku i když závidíte. “Ufff. To se mi ulevilo na duši. Konečně mohu závidět bez výčitek svědomí. “Když pochopíte první lekci, můžete jít směle na druhou. To znamená, že se se svou závistí naučíte pracovat a využijete ji ve svůj prospěch.

Co to znamená, když cítím závist?
Obrovský potenciál. Velmi stručně řečeno. Váš potenciál, protože úplně všechno, co ostatním závidíme jsme sami schopni dosáhnout. Ale! Je tam v nás to “ale”, které nám nedovolí dostat se tam, kde bychom chtěli být, protože máme v hlavách obrovské množství přesvědčení, která ani zdaleka nejsou pravdivá. Naštěstí máme závist, která nám spolehlivě ukáže na co máme. Každý je originální, proto si sami vypište, co všechno jiným závidíte, abyste viděli, na co všechno máte talent a čeho všeho jste i vy schopni. To, co závidíte ostatním je přesně to, co sami chcete mít. Proč právě toto? Máte na to talent. Protože je to přesně to, po čem touží vaše duše. Je to to, co by vás bavilo, ale neděláte to, protože máte v sobě přesvědčení různého typu, které vám brání tímto směrem jít.
Pro lepší představu poskytnu své závisti. Takové klišé, že závidím peníze a úspěch je asi nuda, ale je fajn vědět, že to mohu také dosáhnout. Mně se vždy líbily herečky a modelky, takoví ti lidé, kteří veřejně povídali a ostaní je poslouchali, pak jim tleskali. Takže závidím obdiv a uznání. Možná jste někdy zažili ten pocit, když byl někdo populární, napsal například nějakou úspěšnou knihu, nebo někde veřejně vystoupil, něco vyprávěl, vás to zaujalo, protože prý je to něco perfektní, úžasné, co určitě musím vidět, co si určitě musím přečíst. Dobře, nechám se ovlivnit. Podívám se a najednou si tak v duchu řeknu: Cože? To bych taky uměla. To nic není. Hmmm, jenže on to dělá, zažívá slávu a já nic. Proč? No jaké moje přesvědčení mi v tom brání? Nemůžu to dělat, protože by se mi smáli? Nebo bych se tím neuživila? Nebo by o to nebyl zájem? Nebo na to nemám školu? Nebo by se všichni moji blízcí dozvěděli, že jsem vlastně někdo úplně jiný? Nebo to dělá každý? A asi milion dalších nesmyslů a výmyslů mysli. Zkuste si to sami na sobě a uvidíte jaké “krásné” pravdy v sobě máte zakódované, které vám nedovolují žít tak, jak by se vám líbilo.
Ještě jedna taková užitečná poznámka na závěr. Když si přes závist odhalíte ty své talenty a dospějete k pochopení, že i vy můžete mít úplně totéž, tak se přistihnete, že přestanete závidět, ba naopak, začnete to tomu člověku přát. Už ho nebudete považovat za hrozbu, ani za konkurenci. Tento stav je výborná startovací pozice k realizaci svých snů. Proč?  Protože i vy můžete.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account