Syndrom ženy včelí královny
Postavení žen od pradávné kultury se vyznačovalo, a někde pořád vyznačuje, podrobení žen pod taktovkou mužům. Dnešní doba se však vyznačuje nastavení rovnocennosti mužů i žen, a to především na pracovním trhu.
Jak je to tedy se ženami „Včelími královnami?“
V předešlém příspěvku jsem upozorňovala na šikanu na pracovišti, což bohužel není výjimečný jev dnešní doby. V tomto tématu budeme pokračovat- jen s mírným zaměřením právě na ženy, zastávající post manažerky či „ šéfky“.  Typické pro tyto ženy (tzv. včelí královny) je pohrdání, srážení, zesměšňování podřízených žen na pracovišti. Ano, je to skutečně zaměřeno převážnou částí jen na ženy, i když ani muži nejsou ušetřeni … Pomyslné královně přerostlo ego a ve včelím úlu není místo pro další královnu.
Tento syndrom byl poprvé popsán začátkem sedmdesátých let minulého století a v současné době má tendenci mírného vzrůstu právě kvůli prosazování rovnocennosti na manažerských místech mezi mužem a ženou.
Dámy, které jsou majitelkami tohoto syndromu, se mnohdy chovají k ženám na pracovišti hůře … přísněji než k mužům. Podřízené nemají téměř žádnou šanci karierního postupu či možnosti vlídného zacházení. Královna sedí na trůnu a obvykle razí svoje přesvědčení, že si místo tvrdě vybojovala … a ať se každá další klidně snaží o totéž, ale nápomocna ji nebude.
Královna nemá potřebu nenávisti, ale je až chorobně posedlá realizovat se ve své práci tak, až to ubližuje ostatním.
Jaké mají podřízené možnosti?
Jestli si milé ženy myslíte, že Vám pomůže lísání, přitakávání či podlézání … tak jste v hlubokém omylu. Nedostanete žádnou výjimku. Pokud to po čase nevzdáte, tak jediná možnost je postavení se královně čelem a vymezit se vůči jejímu jednání. Opět platí pravidlo – sama jedna žena nic nezvládne, ale vždy je třeba kolektivu. Klasická obrana proti šikaně na pracovišti – nenechávat si neadekvátní chování jen pro sebe, nahrávání, zapisování urážek či zaznamenávání zadávání nesmyslných úkolů …
Jediné co mohu v těchto případech potvrdit je to, že těchto skutečných včelích královen není mnoho, ale pokud se s ní pracovně setkáte, tak si držte pevně klobouk na hlavě neb by Vám mohl ulítnout jak list papíru….
Otázka pro Vás … setkali jste se někdy se včelí královnou na pracovišti?
Stáňa, vztahový a zdravotní kouč

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account