“Nešťourej se v nose!” zlobí se rodiče nad zvykem svých potomků. Mnohé děti si navíc výsledek usilovné práce strkají do úst. zaschlé hleny v nose, tedy holubi, nicméně pojídají i dospělí. Než se však zejména oni začnou pohoršovat, měli by vědět, že lidstvo si tento zvyk přineslo z dob dávno minulých. Hleny z nosních dírek pojídají například i opice.
Podle profesora biochemie Scota Nappera ze Saskatchewanské univerzity v Kanadě odsuzuje tuto činnost devadesát procent dospělých. Deset procent těch, kteří se v nose šťourají, hleny podle výzkumu vědců také pojídají. Je snad tato aktivita nějak zdraví škodlivá? NIKOLIV!
Nos slouží především jako jeden z filtrů škodlivin do těla. Polykání holubů s nejrůznějšími bakteriemi, které se vnich zachytí, vytváří a aktivuje v žaludku obranné protilátky proti těmto bakteriím. Touto společensky nežádoucí aktivirou člověk bezděky přispívá k vyšší odolnosti svého organismu. Na toto téma už připravili vědci různých zemí pokusy. Většina odborníků proto zatracovanou činnost neodsuzuje, naopak jí dokonce doporučuje. Kromě jiného totiž šťourání v nose považují za účinnější čištění nosu než jenom s použitím kapesníku.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account