Deníkové zápisky dělají náš život lepším: jsou skvělou relaxací a terapií ve chvíli, kdy je píšeme, a obrovskou radostí, když se k nim po čase vracíme, abychom si v nich četli. Jestli máte v plánu začít si psát deník, určitě se vám bude hodit několik vychytávek, jak u psaní vydržet nejen pár dnů, ale třeba měsíce nebo celé roky. 


Pište málo
Deníkový záznam nemusí být román. Nemusíte psát každý den stránku, stačí zapsat si jednu větu. Třeba nejpodstatnější událost dne, kolem které se vám pak snadno vybaví den celý. „Zabere to pár vteřin, takže se to dá dělat skutečně denně a nebudete vynechávat, což je většinou první důvod k tomu, aby člověk přestal psát úplně,“ říkají novinářka Jana LeBlanc a ilustrátorka Martina Pavlová, dvojice autorek zápisníků ze studia Papírová Láska.
Vyberte si téma, které je vám nejbližší
Nesnažte se postihnout celý život, ale vyberte si téma, které je pro vás důležité, a na to se soustřeďte. Jana LeBlanc s Martinou Pavlovou vydaly například Zápisník radosti, kam si můžete zapisovat malé všednodenní radosti, Zápisník běžkyně, který skvěle poslouží jako tréninkový deník, Zápisník cestovatelky pro milovnice dobrodružství nebo Zápisník milovnice knih pro knihomolky. Vyberte si jeden a pište, co považujete za nejdůležitější.

Omezte se časem
Nastavte si budíka na tři nebo pět minut, pište a nedělejte nic jiného. Co zapíšete, to zapíšete a zbytek prostě – necháte být. Tři minuty zakomponuje do svého rozvrhu i ten nejvytíženější člověk na světě. „Navíc vědomí, že budete psát jenom tak krátkou dobu, vás motivuje, abyste to opravdu udělali. A naučí vás pekelně se soustředit,“ upozorňují Martina Pavlová a Jana LeBlanc.
Udělejte z toho příjemný návyk
A to tak, že si psaní co nejvíc přizpůsobíte tomu, jací jste. Máte tři minuty času ráno před odchodem do práce? V polední pauze? Odpoledne ve vlaku? Nebo večer před usnutím? Nechávejte si deník tam, kde se nejčastěji pohybujete, pořiďte si k němu propisku, kterou u něj vždycky najdete, vyzdobujte ho samolepkami, které milujete. Zápisník, co budete mít na očích, bude fungovat tak trochu jako připomínka, abyste psát nezapomínali a výčitka, když psát nebudete.
Představte si, jak se budete cítit za měsíc nebo za rok
Až svůj zápisník otevřete a najdete ho plný vzpomínek. Mimochodem, vyplněný může posloužit jako úžasný dárek. A když se vám do psaní chtít nebude, představte si opak – že ho za čas najdete v knihovničce úplně prázdný.
Nadělte zápisník jako dárek letos pod stromeček
Co určitě všichni víte, ale hodí se připomenout je, že papírové zápisníky a deníky patří mezi nejkrásnější a nejvděčnější dárky. Jana LeBlanc s Martinou Pavlovou navíc tvoří všechny produkty tak, abyste zapisovat mohli začít kdykoliv. Můžete tedy od nového roku, ale pokud to nestihnete (třeba proto, že Ježíšek k vám z nějakého důvodu dorazí později), dá se začít i kterýkoliv jiný den. A abyste dárky měly ještě o kousek vymazlenější, před Vánocemi pro vás autorky v internetovém obchodě FLER připravily speciální dárkové sady za zvýhodněné ceny, kde k zápisníkům získáte i originální doplňky: samolepky, tašky nebo obal na cestovní pas.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account