118

Mladá slečna Klára Kristensenová z Dánska se rozhodne změnit svůj život a odjede do Anglie do malého městečka Suffolk. Toto venkovské městečko je však ponuré a zasmušilí jsou i jeho obyvatele. Všechno je tu takové prázdné, opuštěné, většina obchůdků je zavřena.
Klára hned první večer skončí v místním hostinci, kde ji okolnosti přesvědčí, aby v městečku nějakou dobu zůstala. Zaujme ji krámek s hračkami, jehož majitelka Luisa už nemá energii jej dál vést a rozhodne se odjet na nějakou dobu do Španělska. Toho Klára využije, s Luisou se sblíží a domluví se s ní, že po dobu její nepřítomnosti se jí postará jak o byt, tak o krámek s hračkami. V bytě jí dělá společnost upovídaný papoušek Lady a věčně nabručený kocour Roddy. Ve vesničce se jí líbí, její okolí Kláře připomíná detektivní seriál Vraždy v Midsommeru, který Dánové vyloženě milují.

Klára veškeré své úsilí vkládá do zútulnění Luisina bytu i krámku. Vše podle zásady hygge, tedy zútulnit, přinést do prostor vřelost a domáckost.

Skoro všichni ve městě řeší, proč Klára do takového zapadákova vlastně přijela. Co za tím je? Co provedla? Před čím utíká? Jaké má úmysly? Hlavou prochází podobné myšlenky i synovi Luisy, úspěšnému makléři, workoholikovi Joeovi, který pracuje v Londýně. Nicméně po odjezdu matky městečko navštíví, aby věcem přišel na kloub. Jen pár lidiček přítomnost Kláry vítá a dodává jí sílu, aby se nevzdala a nevrátila se zpět domů do Dánska.

Klára je z přítomnosti Joeho nesvá, vlastně jí leze na nervy. Jeho život je plný telefonování, emailů, práce na počítači. Podle Kláry prostě a jednoduše nežije! Joe již dávno zapomněl, jaké to je radovat se z drobných životních potěšení, přírody a blízkosti přátel a rodiny. Proto se Klára rozhodne Joa změnit a naladit na vlnu pohody zn. hygge. Joe má však jasno, obchůdek po matce chce zavřít a co nejdráž prodat.

Joe a Klára nemají na první pohled téměř nic společného, přesto začne být brzy oběma jasné, že je k sobě něco přitahuje… Svou pohodou a dobrou náladou nakonec Klára strhne skoro celou vesnici a jelikož láska i hory přenáší, tak dokonce i natolik zatvrzelý člověk z velkoměsta, zvyklý na rušný a hektický život ponořený do chaosu, dokáže z nenadání zpomalit, vypnout mozek, a přistoupit na mnohem pohodovější, klidnější a šťastnější život, život podle hygge po boku té pravé ženy.

Vlastní pocit z četby: nenáročný, pohodový, romantický příběh s průměrným dějem i zápletkou, avšak vnímavému člověku dokáže otevřít oči, aby se zamyslel, jak důležité je žít v harmonii, nestresovat se, a hlavně se radovat z maličkostí. Nicméně náročného čtenáře by mohla kniha Život zn. Hygge zklamat.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account