Ellen Hradecká odjíždí z dětského oddělení v pardubické nemocnici do Ugandy, kde zamířila proto, aby zde působila rok jako zdravotní sestra na klinice Svatá Anna. Těžce si zvyká na místní životní styl a „komfort“. Autorka v románu velice živě líčí hrůzné poměry, které v afrických „nemocnicích“ panují – totální chaos, přeplněné čekárny a nedostatek vhodných a účinných léků. O podmínkách, ve kterých musí zdravotní personál pracovat, raději ani nemluvit. Mě samotné se vybavila vzpomínka na návštěvu jedné africké porodnice, kterou jsem mohla na vlastní oči vidět. Úzkostí se mi tehdy sevřel žaludek.
Ugandské krajina je na druhou stranu nádherná. Kolem rozesetých hliněných domků s rákosovou střechou se vlní políčka s fazolemi, hráškem, rajčaty a cukrovou třtinou. Cestičky lemují banánovníky, kokosové palmy a mangovníky s květy, které vydávají omamnou vůni. Kam až oko dohlédne, vidí člověk svěže zelené čajovníkové plantáže.
Ellen se v městečku Mpogu zaslouží o založení projektu pro podporu dětí – adopce dětí na dálku Evropany a Američany. Díky nim ugandské děti získávají lepší lékařskou péči a mohou studovat a mít tak alespoň záblesk lepší budoucnosti. Ellen sama si adoptuje holčičku jménem Zainep, která ze všeho nejvíc touží chodit do školy a stát se učitelkou. Dovídáme se mnoho reálií o životě Uganďanů.
Na druhé straně se Ellen dostává do velmi nebezpečné situace. Je na stopě nepochopitelným a až podezřele častým úmrtím jinak naprosto zdravých dětí. Zjistí, že špatné jsou léky na léčbu malárie. Nejčastějšími nemocemi, kterými místních trpí, jsou právě malárie, tuberkolóza, AIDS a (pro nás zřejmě kuriózní) poranění mačetami. Mnohé tyto léky z nich obsahují jedy a chemikálie. Tablety jsou zdraví škodlivé, někdy toxické. Léky posílá hned na tři kliniky v Ugandě jedna a tatáž firma – Vertical. Ta vyhrála státní zakázku od ministerstva zdravotnictví pro dodávání léků do státních zdravotnických zařízení. Firma nechává léky vyrábět v Číně v jedné nelegální továrně farmaceutické firmy TrioPharm v Hongongu. Často se takto vyráběné tablety balily do originálních obalů s nápisem „Made in Germany“!
Kdyby jen Ellen tušila, co rozpoutá, byla by si to možná rozmyslela a zemi urychleně opustila. Co se svými zjištěními udělá? Jak situaci nejlépe vyřešit?
Byl by to jistě napínavý román s poutavou tématikou, kdyby nebyl inspirovaný skutečnými událostmi. Organizace pro boj s falešnými léky v Africe spolu s Interpolem pravidelně provádějí zátahy na nelegální farmaceutické zločiny známé pod názvy operací Mamba I, Mamba II, Storm, Cobra, Giboia, Porcupine.
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2017 nakladatelstvím Alpress. Celkem má 208 stran. Autorkou je Hana Hindráková. ISBN 978-80-7543-426-5.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account