Po třiceti letech totálního vyčerpání snahou zapomenout na to, co se zapomenout nedá, se Fania rozhodla sepsat tuto bolestnou vzpomínkovou knihu…
O tématice koncentračních táborů a Osvětimi samotné, jsem přečetla již spousty knih. Mnohé z nich ve mně zanechaly nesmazatelnou stopu pro své nepochopitelné obsahy. Málokdo si dnes umí přestavit muka, která lidé během světové války zažívali, a strádání lidí, konkrétně v osvětimském táboře, pro mě zůstane tématem nikdy nepolapitelným. Jak jen dokázali najít vůli v té hrůze žít, přežít ji a žít dál i po válce s nepřestavitelnou bolestí na těle i na duši? Hledat odpovědi na tyto otázky můžeme v románu Osvětimský orchestr, který je založen na skutečných událostech, které prožila francouzská hudebnice a zpěvačka Fania Fénelonová. Ta se až 30 let po hrůzných zážitcích rozhodla sepsat zpověď formou této knihy.
Fania se po okupaci Francie statečně zapojila do odbojového hnutí. Avšak poté, co bylo její postavení v hnutí odhaleno, byla 3. listopadu 1944 deportována do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Můžeme říci, že Fania měla pomyslné štěstí v neštěstí, protože právě její nádherný hlas a hudební um ji napříště zachrání život. Jedenáct měsíců stráví v jediném ženském osvětimském orchestru, ve kterém spolu se svými „kolegyněmi“ sní o nádherném bájném dni, kdy budou opět svobodné. V orchestru ženy zpívají a hrají na různé hudební nástroje po „potěchu“ samotných vězňů při apelech, jejich odchodech na nucené práce a příchodech zpět do tábora. Orchestr však hraje i pro samotné esesmany, kteří si poslechem hudby krátí dlouhou chvíli.
Krátce před osvobozením Osvětimi Rudou armádou, je Fania spolu s dalšími vězeňkyněmi odsunuta do tábora Bergen-Belsen, kde byly podmínky pro přežití snad ještě horší, než ve zmiňovaném osvětimském pekle. Onemocněla zde, jako mnoho jiných, tyfem. Ale nakonec ani ten ji nezlomí. Osvoboditelé přišli do tábora právě včas! Kdyby dorazili jen o pár hodin později, celý tábor by byl vyhlazen. Alespoň tak zněl poslední rozkaz velitele!
Kniha vyšla poprvé už v roce 1981. Nyní se dočkala svého znovu vydání. Rozhodně   zaslouženě, protože líčení hrůz druhé světové války je zde popisováno velmi čtivě, pokud to lze v rámci žánru říci. Přečteno jedním dechem!
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2020 nakladatelstvím Garamond. Celkem má 312 stran. Autor Fania Fénelonová. Z francouzského roiginálu přeložil Svetozár Pantůček. ISBN 978-80-7407-465-3.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account