Naše životy se odvíjejí, i když se nám to mnohdy nezdá, podle našeho životního programu. Možná namítnete, že se dějí věci, které ve vašem programu nebyly. Ano, ale tady jde o to, jak v rámci našeho životního programu na tyto situace zareagujeme. Nemůžeme mít samozřejmě pod kontrolou vše co se děje, ale můžeme a měli bychom mít pod kontrolou, co s tím uděláme.
Všichni přicházíme na svět s určitým genetickým vkladem a naše duše mají svá předurčení, ale jinak je to sběr informací a zkušeností a naším úkolem je toto vše poskládat do fungujícího celku. Čím lépe se nám to povede, tím lépe se nám žije.
Někteří z nás mají to štěstí, že se narodí rodičům, kteří už mají svoji „skládanku“ docela dobře poskládanou a tak jsou vyrovnaní a žijí s radostí a s ní i vychovávají své děti. Někdo takové štěstí nemá, ale to nevadí, je to „jen“ vstupní nastavení, není to nic, co bychom nemohli ovlivnit a změnit.
Radost je přirozená kvalita, která se množí, je nakažlivá. Jakmile se s ní setkáme, osloví nás. Chceme ji a pokud si ji neumíme vytvořit, závidíme ji ostatním. V tomhle je velké nebezpečí, ale právě rozhodnutím, že radost bude naším životním programem, toto nebezpečí eliminujeme. Možná namítnete, že nemáte k radosti žádný důvod, že jste zrovna v situaci, kdy se vám chce spíš brečet než se radovat. To je jistě možné, život přináší takové chvíle a období, ale nesmíme se nechat tím udolat.
I v takových chvílím zkusme myslet na to, co máme rádi, co nám dělá či dělalo radost, komu můžeme udělat a čím radost. Jsou to ony již možná zprofanované malé životní radosti, ale pokud se navlékají na pomyslnou šňůrku života jedna po druhé, časem vytvoří opravdu dlouhý a pevný řetěz a radost se stane trvalou součástí našich životů.
Je velmi úlevné se vyplakat, utřít slzy a usmát se na svět. Úsměv je projevem radosti. Smát se můžeme i naučeně, ale opravdovou radost musíme cítit. Ta je uvnitř nás. Poznáte ji díky takovému zvláštnímu stavu lehkosti a přílivu energie. A o to také jde. Energie a lehkost jsou nezbytné ke kvalitnímu životu. Energie nás posouvá na naší životní cestě kupředu, lehkost zajistí pohodu na této cestě. Žádné pachtění, žádná zaťatost a umíněnost. Prostě radost, že mám svůj život ve svých rukou.
Ať už jsme vstoupili na tento svět s jakýmikoliv předpoklady a v různých podmínkách, můžeme se vždy rozhodnout, co se svým životem uděláme. Radost nalezneme v mnoha činnostech. Jednomu udělá radost, jak mu krásně kvetou růže, druhému první krůček jeho dítěte, uzdravený pes, vykynuté těsto dalšímu objev na poli kvantové fyziky. Škála je nepřeberná. Ale jedno je společné. Umět si všímat radosti, vážit si ji a pěstovat ji.
Vše čemu věnujeme pozornost, roste. Stejné je to i s radostí – čím houšť, tím větší kapky. Přeji nám všem, aby byla radost trvalou součástí našich životů a ani v obdobích, kdy nám není do smíchu, jsme nezapomínali na radost jako životní program.
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account