Životopis otvírá brány k potenciálním zaměstnavatelům. Vyšperkuj si ho tak, aby zaujala hned na první pohled *coffee*
Jak by měl správný životopis vypadat?
Základem je jak jinak než kvalitní a přehledný obsah, ale nezapomínejte ani na tyto faktory.
Dávejte si velký pozor na stylistiku! Z toho, jak je životopis strukturován, co vše v něm uvedete, ale i to jak je napsán, pos tránce gramatické, může zkušený personalista vyčíst skutečně více, než možná tušíte. Dejte si proto záležet na každém detailu. Věřte, že i malá drobnost může rozhodnout o vaší budoucnosti.
Životopis by měl být strukturovaný a přiměřeně dlouhý. Struktura by se měla odvíjet od nejnovějších zkušeností po nejstarší. Poté vkládejte vzdělání, kurzy, certifikáty, jazykové, počítačové a jiné odborné znalosti, případně pak všeobecné schopnosti, záliby. Pokud máte zahraniční zkušenosti, ty pracovní vkládejte do časového harmonogramu pracovních zkušeností, ty studijní pak do odstavce se vzděláním.
Formát CV by měl být přehledný, pozice by měli mít jasné časové zařazení ( minimálně rok, ideálně i měsíce nástupu a odchodu ), uvádějte název společnosti, název pozice a pro popis náplně práce využívejte odrážek.
Jediný způsob, jak dělat dobře svojí práci, je milovat to, co děláš…
Co je to vlastně CV?
Curriculum vizae (LATINSKY běh života, zkratkou CV) znamená akademický nebo profesní životopis, který se přikládá k žádostem o zaměstnání, k článkům v odborných časopisech, žádostem o granty a podobně…
Zní to možná děsivě, ale zkušený personalista by měl mít během pár vteřin jasno, co přesně děláte, co umíte a zda se na určitou pozici hodíte. Nedoporučují se používat formuláře stažené z internetu, které mnohdy nejsou dostačující. Jako insprace můžou být fajn, ale každý životopis by měl mít svou osobitou podobu, na to nezapomínejte.
Dalším tématem jsou fotky. Ty vkládejte jen v případě, že máte opravdu profesionální fotku. Rozhodně nepoužívejte fotografie z dovolených, výletů či společenských akcí. Pokud není fotografie přímo vyžadována.
Jak napsat motivační dopis?
Motivační dopis má stejnou váhu a důležitost jako kvalitní a dobře napsané CV. Měl by u personalisty vzbudit zájem poznat vás osobně. Obohatit ho můžete o věci, které se do CV nedávají.
ÚVOD
Vynechejte zdvořilostní fráze a jděte přímo k věci. Každý personalista je vytížený a zdvořilostní fráze jen zdržují. Snaž se být stručná a jasná! Přímo specifikujte, která pozice vás zaujala, aby měl personalista jasno.
JÁDRO
Neopakujte věci, které jste uvedla v CV. Naopak se podělte o příklady pracovních dovedností a úspěchů, které máte za sebou. Dejte firmě, u které se ucházíte o pracovní místo, vědět, že vy jste ideální kandidátka. Dejte najevo, že znáte prostředí a problematiku daného odvětví a že znáte nejnovější trendy. Zmínit můžete také kontakty, které máte a hodí se k vybraným pozicím. Zaměřte se na prezentaci toho, co vy můžete dané firmě přinést nebo jakým pro ní můžete být přínosem. Přidejte veškeré své osobní a kontaktní údaje, aby vás personalista mohl kontaktovat. V případě, že dopis posíláte poštou, neměl by chybět vlastorušní podpis.