Navrátit se k tradicím: Význam ročních rituálů v moderním životě

Napadlo vás někdy, oslavit konec školního roku s vašimi dětmi jinak a přece kásně a netradičně? Udělat si takové letní “Vánoce”?
Možná, že ani ne. Blíží se léto, dovolená, prázdniny a tak každý kouká UŽ aby to tady bylo.
Taky jsem to tak měla, měla jsem pocit, že léto je jediná doba, kdy mohu pořádně „žít“. A o nějaké oslavě jsem vůbec netušila a nějaký roční rytmus? Vůbec.
Když jsem vypadla ze školy a vplula do běžného životního stereotypu, měla jsem během podzimu a zimy depky a snažila se přežít a dočkat se opět jara a léta. Dříve, než jsem měla děti, jsem ten smysl v celém roce vůbec neviděla. Až s narozením dětí jsem se dostala k nějakému smysluplnému koloběhu a rytmu roku. A najednou to secvaklo a úplně mě to uchvátilo.  Až jsem se dostala k tomu, že tím ráda inspiruji i ostatní.

A o čem je celý roční rytmus?

 

Roční cyklus je založený na pravidelných rituálech nebo slavnostech. Ty mohou být postaveny na na křesťanských tradicích nebo i dávnějších, pohanských či keltských vycházejících zejména ze zemědělských cyklů, přírodních jevů a rytmů.
Jsou to pravidelné  koloběhy v roce, které se prostě dějí a je na nás, zda se k nim vědomě připojíme a případně ještě zprostředkujeme toto prožívání našim dětem.
Děti, ale nejen ony, milují všechny rituály. Milují a nadšeně prožívají jakékoliv svátky a narozeniny, případně ještě Vánoce a Velikonoce, které jsou asi nejrozšířenějším svátkem v našich zemích. V běhu celého roku je to pro ně významná chvíle, vybočení z běžného stereotypu. Kromě těchto známých svátků jsou ještě i další oslavy které existují od pradávna.

Proč bychom to měli dělat?
Tyto pravidelně se opakující rytmy, které můžeme oslavit formou rituálů a slavností vnáší určitý pravidelný řád do našich životů, pro děti tvoří kostru celého roku. Na té nejzákladnější úrovni jim umožní se orientovat právě v čase celého roku, který je pro ně z hlediska času jinak nepředstavitelný. Na dalších úrovních jim vnáší řád do života, který jim dodává ten, už možná profláknutý, pocit bezpečí.
Toto se samozřejmě týká i nás dospělých. Jen tak, jak to budeme mít nastavené my, jsme schopni to přesně tak předat naším dětem.
Pro mě osobně je to taky určitý pocit bezpečí a smyslu v životě, že vše má nějaký vyšší řád a význam. A jak to budeme mít nastavené my, přesně tak to předáme našim dětem.
 
 Nalaďte se tedy na nadcházející období, konec školního roku. Vnímejte co se děje… začátek léta, přitom druhý vrchol v roce… Oslavte to, nejen s dětmi, ale i pro sebe…, takové „letní Vánoce“. A dejte mi vědět, jak to vnímáte. :-)*heart*
Inspirovat k této oslavě se můžete zde. 
           

Zdroj: Kateřina Venzarová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account