Jak překonat nejistotu a stát se sebejistější: Průvodce k akci

Sebejistota byla vždycky synonymem úspěchu. Nejistí lidé jsou silně závislí na mínění svého okolí. Pochyby o vlastním „já“ nutí člověka buď k přílišnému úspěchu, nebo naopak loudavému otálení, k nepromyšleným činům nebo pasivitě.

Jak o sobě přestat pochybovat?
Nesnažte se pochyb zbavit, žijte s nimi!
Pochyby jsou často pouhé emoce, které nemají nic společného s realitou. Pokud si myslíte, že vám něco nevyjde, neznamená to ještě, že tomu tak bude. Pochybovat o sobě je normální a někdy to dokonce člověku pomůže zbavit se přehnaného sebevědomí. Pochyby však nemohou stát v cestě veškerému vašemu konání.

Znejte svoje silné stránky.
Lidé mají sklon přeceňovat význam okamžitých pochyb. Náhle propadají dojmu, že cosi nedokážou, nehledě na všechny své předchozí úspěchy. V takový okamžik se snažte soustředit a reálně pohlédnout na svoje skutečné možnosti

Neposlouchejte lidi, kteří vám říkají „tohle se vám nemůže podařit“.
Nemyslíte si přece, že jste jediný nejistý člověk na světě a kolem vás že jsou samí sebejistí lidé? Najdou se ovšem lidé, kteří se nedokázali odhodlat k něčemu odvážnému, k něčemu samostatnému. Rádi by věřili, že když něco nevyšlo jim, nevyjde to ani vám. Radu tedy hledejte raději u takových lidí, kteří v tom, co vás zajímá, už něčeho dosáhli. Berte si příklad z nich, ne z těch, kteří utrpěli nezdar.

Všechno záleží pouze na vás.
To vy sami rozhodnete, zda se to podaří, nebo ne. Když budete chtít a budete dost horliví, všechno dopadne dobře. A když ne, můžete to přece vždycky zkusit znovu!
Nebuďte paranoidní.
Není důvod k obavám z rozhovoru nebo veřejného vystoupení. Lidé vám věnují daleko méně pozornosti, než se domníváte.

Nebojte se lidí.
Lidé kolem vás mají nejspíš spoustu nedostatků a slabostí, ačkoli vypadají velmi sebejistě. Není důvod si myslet, že když se ocitnete ve společnosti, stáváte se malou běličkou ve společnosti žraloků. Ve skutečnosti kolem vás mohou být lidé stejně nejistí, jako jste vy sami. I když se svou nejistotu pokoušejí skrýt.

Hrajte sebejistotu.
Za prvé, je výhodné vypadat sebejistě. Není tajemstvím, že nejistí lidé se těší menší oblibě a vážnosti. A za druhé, když se přetvařujete, budíte doopravdy sebejistý dojem.

Nehledejte pokaždé problém právě v sobě.
S každým nenajdeme společný jazyk. Tak to v životě chodí. Nemá smysl obviňovat z toho sebe sama. S vámi to nemá nic společného.

Ptejte se sami sebe: no a co?
Naučte se klást si tuto otázku pokaždé, když budete zakoušet strach a pochyby. Zjistíte, že mnohé situace za vaše obavy vůbec nestojí. Obávat se lidí, kteří vám nemohou nijak ublížit, nemá žádný smysl. Stejně tak nesmyslné je ostýchat se sami před sebou. Myšlenky jiných lidí o vás zůstávají stále pouhými myšlenkami.

Proč by vás mělo zajímat, co mají v hlavách?
Držte se svého názoru.
Zformulujte si svůj životní názor. Uvědomte si, co od života chcete. Promyslete si svoje zásady a držte se jich. Nebuďte ustrnulí, zachovejte si flexibilitu, zároveň však buďte pevní ve svých názorech. Můžete se opřít o mínění jiných lidí, ale ne tak, abyste na něm záviseli!
Nečekejte, že sebejistota se najednou objeví – dělejte něco.
Sebejistotu nezískáte, dokud nebudete jednat navzdory svému strachu. Nečekejte, že se k vám sama snadno přihlásí, pusťte se do toho sami a přinuťte se svou nejistotu překonat.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account