Před nedávnem jsem dostala otázku na to, co je pro mě přátelství? Co jsem odpověděla, ale dala jsem si na širší odpověď trochu času a ten čas právě (věřím) dozrál a ráda bych se s Vámi o to podělila.
Slovy popsat přátelství je pro mne náročné, protože přátelství, jako takové, vyjadřují samotné činy. Přátelství vnímám jako zrod něčeho nového, kde je prostor pro bezpodmínečnou lásku, očekávání a bez nějakých požadavků.
Přátelství je pro mne i určitý druh nezávislosti na druhých a obráceně. S přátelstvím mám spojeny chvíle pohody, smíchu a zároveň je to pro mě i prostor, kde mohu druhým plně důvěřovat a nejsem posuzována. Přátelství vytváří bezpečné místo, kde mohu být sama sebou a jsem přijímaná se vším, co ke mě patří. V tom bezpečném místě není ani prostor na konkurenci, zášť a srovnávání.
Když v přátelském vztahu vše plyne, pak ten vztah sdílím. V momentě, kdy cítím, že se cesty s druhými rozchází, nelpím, s láskou pouštím a děkuji za vše, co mi ti, co z mého života mizí, do života vnesli, co pro mě znamenali a za všechny společně strávené chvíle.
Za přátele v mém životě jsem vděčná, ukazují mi, v jaké životní fázi se právě teď nacházím a na mé proměny mají upřímné zpětné vazby. Ti dobří přátelé umí upřímně řeknou, co si myslí, učí mě sebelásce a jak si sama vážit se vším, co ke mě patří.
Ti opravdoví přátelé tu jsou i ve chvílích, kdy se potřebuji smát nebo brečet. Přátelství je opravdu určitá forma lásky, která umí i léčit. Však přátelství umí nasadit i křídla, věci brát s lehkostí i nadhledem a umí podat i ruku, padám-li do bláta.
Poměrně často se i setkávám s názorem, že přátelství je určitý druh přežitku a na co ještě řešit životy druhých? Ano, tou důležitou osobou v mém životě jsem já sama, ale přátelství mě brzdí, když se řítím velmi rychle a pomáhá mi uvědomit si, co je v mém životě navíc.
V přátelství můžeme sdílet, žít a více si uvědomit právě přítomný okamžik.
Učím se užívat si ty krásné chvíle, jak v přátelství s druhými, tak i v přátelství sama se sebou. A ze vtahů s druhými nedělám vztahy závislé – jedině tak to může být skutečně přátelstvím. 
Dejte mi i vy vědět, co pro vás přátelství znamená.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account