Energie a vitalita: Jak dosáhnout životní rovnováhy prostřednictvím pohybu

Máte pocit, že v životě stojíte na místě? Že se nikam neposouváte? Že vám chybí šťáva? Zkoušeli jste to nejdřív přes psychiku? Četli motivační knížky, e-booky plné rad, jak se v životě posunout, jak něco změnit, ale vždycky to skončilo jen u teoretizování. V reálu se nic nepohnulo? Možná je na čase změnit směr. Nejít na to od hlavy, ale od nohou!

Ptáte se, jak to udělat, abyste v životě cítili proudění a živost? Jak mít silnou vůli žít a mít dostatek energie pro akci? Já se taky ptala a přišla ke mně odpověď.

Klíčem je pohyb, proudění, aktivita

Aby se v našem životě děly změny, abychom mohli zaznamenat růst, cítili, že náš život není stojatou vodou, ale že je v něm proud, který přináší nové podněty, a že máme sílu je zpracovat a využít, musíme nejdříve rozhýbat sami sebe. Pokud se v životě nehýbeme, praktikujeme sedavý způsob života a své tělo neustále udržujeme ve strnulé pozici, brzdíme i svoji mysl. Když nejsme aktivní, nemůžou se dít změny ani v našem životě. Nepřichází k nám inspirace ani životní síla, protože jsou naše energetické vibrace utlumeny. Je potřeba nejdřív rozhýbat tělo, rozproudit krev, dostat do těla rytmus, teprve pak máme ty nejpříznivější podmínky pro to, abychom s něčím pohli.

Ve svém životě máme často značně zvýšenou pasivitu. Pracujeme v pasivních pozicích (například u počítače v kanceláři), odpočíváme pasivně (například doma u televize), bavíme se pasivně (například v hospodě u piva).

Kdyby nám někdo v takové životní situace řekl: „Dělej, zvedni se, běž a něco změň!“ Asi by nám trvalo opravdu dlouho, než bychom se rozhýbali, nabrali rychlost a vůbec něco udělali. Pokud se rozhodneme, že za takových pasivních podmínek učiníme nějakou změnu ve svém životě, třeba zlepšíme sexuální život, většinou se nám změna nevyvede. Nebudeme mít to správné odhodlání, nebudeme mít energii, abychom se pustili do akce. Jsme totiž ve vibračním útlumu a nepomůže nám ani to, když načteme stovky knih o svádění, koupíme si erotické oblečky apod. Dokud nerozvibrujeme naše tělo, nic se nepohne.

Jde o bioenergetické nastavení našeho těla. Když se začneme soustředit na svoje tělo, na jeho potřeby a energetické rozpoložení, získáme i mnohem větší šanci něco v životě rozhýbat a změnit. Dejme tomu, že tedy chceme povznést náš sexuální život, začneme tedy pravidelně cvičit, chodit na břišní tance, nebo si před milováním sami pro sebe v koupelně zatancujeme a budeme se soustředit na svoje tělo a na proud energie, který nás zaplavuje. Přinese to úplně jiné ovoce, než kdybychom se zvedli od počítače, oblékli si na sebe erotickou košilku a šli na věc. Tělo je totiž pohybem již zaktivizované, uvolněné a proudí v něm volně i sexuální energie.

Pokud chceme ve svém životě cokoli změnit, je potřeba nejdřív zaktivovat tělo, dodat mu energii a tím i odhodlání k akci. Zní to banálně, ale pohyb je klíč, který můžeme kdykoli použít pro navýšení svojí energie, ať už tvůrčí, sexuální nebo životní. *heart*

Vidím to sama na sobě. Celé dny sedím u počítače nad diplomovou prací, moje tělo je strnulé, myšlenky neproudí. Teprve když se zvednu a jdu se svižnou chůzí projít, začne mi to v hlavě znova šrotovat. Studuji tlusté bichle, prohlížím internet, tělo jako kdyby nebylo, nevnímám ho, nedopřeju mu protažení, cítím, jak mám studené nohy, jak je můj krevní oběh pomalý a líný. Cítím se ztuhle a unaveně, jsem od svého těla naprosto odpojená. Rozhodnu se proto a jdu si zaběžkovat. Když běžím, vnímám, jak mi v těle začíná proudit krev, jak mi buší srdce, jak dýchám, jak žiju! Když se vracím domů, nepřijdu si vůbec unavená, právě naopak, mám energie na rozdávání, endorfiny (hormony štěstí vyplavující se při fyzické aktivitě) poletují a já mám najednou zpátky i inspiraci a chuť do psaní.

Napojte se na vlastní tělo

Nejde o to nutit se do výkonů, přijít domů z práce a vyšťavit se ještě při sportu. Jde o to nacítit se na svoje tělo a věnovat mu pravidelnou péči, udržovat jeho vibrace na určité úrovni, nenechat ho zatuhnout, znehybnět, umrtvit. Zkuste svým životem tančit. Ráno si pustit písničku a přivítat den tancem, klidně i s kartáčkem v puse 🙂

Sledujte svoje tělo a vnímejte jeho jemné signály. Věnujte pozornost krvi. Proudí ve vás? Nebo je spíš ztuhlá? Pokud jste četli knížku Miluj svůj život od Louisy L. Hay, možná vítě, že krev reprezentuje radost v těle. Její volné plynutí představuje i plynutí vaším životem. Pokud je ve vašem těle nedostatek radosti, pohybu, živosti, i váš život může být strnulý a stereotypní. Věnujte tělu pozornost a naciťujte se na něj. Vyjádřete mu vděčnost třeba prostřednictvím taneční meditace od Zuzany Zaharowské:

https://www.youtube.com/watch?v=VuH5KKPyI0Q

Zeptejte se sami sebe, co vám dodává energii a co vám ji naopak bere a začněte se pravidelně věnovat činnostem, které vás dobíjejí. Mě například ochuzuje o energie dlouhé sezení u PC a stres, naopak mi dodává energii tanec a dlouhé vycházky na čerstvém vzduchu.

Tančete! Pro ženy je tanec velmi přirozený. Vyjadřují prostřednictvím něho svoji ženskost. Je dobré, když je vaše pánev v pohybu, když se pohupuje, vlní. Je to známka toho, že vaše ženská energie proudí. Dobrá svižná hudba navíc dokáže opravdu nakopnout. Nemusíte se nutit do složitých choreografií. Tančete v souladu se svým vnitřním nastavením, se svými pocity. Nekontrolujte svoje pohyby, prostě dovolte, aby byly vaše pohyby autentické. Tanec může být cestou, cestou sebepoznání. Inspirujte se třeba volným intuitivním tancem: https://www.youtube.com/watch?v=mZrW9eT74Kc

Odblokujte se pohybem. Naučili jsme se blokovat svoje tělo a tlumit vlastní emoce, nedávat jim průchod a potlačovat je v sobě. Tím naše tělo zavíráme do neviditelné kazajky, nedovolujeme mu být šťastné, uvolněné a autentické. Pokud se chcete uvolnit a probudit v sobě znovu všechnu tu umrtvenou energii, zajděte si na lekci biodanzi: 

http://biodanza.cz/zkuste-biodanzu/

Naučte se několik vibračních či protahovacích cviků, které rozproudí vaše tělo. Když dlouho sedím, do ničeho se mi nechce, jsem strnulá, pustím si svižnou písničku a začnu skákat, máchat rukama, vrtět se a tancovat. Dobré je si prostě zaskotačit, protřebat všechny části těla, uvolnit pánev, dostat se do stavu, kdy cítím, jak mi proudí krev v těle. Můžete se inspirovat knihou s bioenergetickými cviky:

Dobrý je také běh nebo svižná chůze, ty dávají pocit, že máte sílu se pohnout z místa.

Teprve až do svého těla navrátíte radost a život, budete mít i dostatek energie na utváření svého života a konání změn. Nevěřte tomu, že vás spasí pouze myšlenky. Je třeba jít do hloubky a uvědomit si své tělo, které není pouhou schránkou vaší duše, je prostředkem, který vás posune k reálným věcem a který dovolí, aby se věci skutečně děly! *heart*

Máte i vy nějaký osvědčený způsob, jak se v životě nakopnout? Jak se oživit a rozhýbat tělesně i psychicky? Podělte se s námi!

Zdroj foto: Petra Pospíchalová

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account