Proč je důležité znát jazyk lásky vašeho partnera
Láska je základem naší přirozenosti a středem našich tužeb.
Proto nás tolik bolí, když se nám jí nedostává. Samota je pro lidskou duši zcela zdrcující. Ne nadarmo je „samotka“ považována za jeden z nejkrutějších trestů. Mnohé studie prokázaly, že pokud se dítěti v raném věku nedostává lásky, pohlazení, mazlení, podpory, dotyků, nevyvíjí se standardně.
„Uvnitř každého dítěte je skryta citová nádrž,
která je tam proto, aby mohla být naplněna láskou. Když dítě cítí, že je milováno, bude se vyvíjet normálně, ale když jeho nádrž zůstane prázdná, chování dítěte bude z normálu nějakým způsobem vybočovat. Podstatná část tohoto nenormálního chování je způsobena nenaplněnou touhou – prázdnou citovou nádrží lásky.“ Toto prohlásil Dr. Rosse Campbell, uznávaný psychiatr specializovaný na léčení dětí a dospívajících.
Potřeba cítit lásku není jen dětským fenoménem. Každá lidská bytost má silnou potřebu vnímat lásku.
Bez lásky a pozornosti se cítíme bezcenní,
máme dojem, že nikam nepatříme, nezapadáme, zkrátka, že o nás, jako o člověka, není zájem. Toto zjištění je velmi bolestné a každý se s ním vyrovnává po svém. Někdo se uzavře hluboko do sebe a vnitřně tiše trpí, když prolévá slzy emocionální bolesti, jiní se naopak stávají zlými a hrubými vůči všem „šťastnějším“ jedincům, protože jejich radost a štěstí v nich probouzejí pocity beznaděje, bezmoci a citového trápení. Každý chce někam patřit. Každý touží po blízkosti druhých lidí. Nikdo nechce být sám.
Můžeme žít single, můžeme se v takovém stavu cítit skutečně spokojení a být vyrovnaným jedincem. Nicméně i single lidé mají kolem sebe své rodiny, přátele, kolegy z práce, nebo psa. Doopravdy sám nechce být nikdo. Žádný zdravý a zralý jedinec nedokáže být dlouhodobě sám. Není to přirozené.
Proto nás tolik bolí, když se cítíme nemilovaní.
Když se k nám partner/partnerka nechová tak jako dřív. Když zkrátka nenaplňuje naši emocionální nádrž lásky.
A tak jak vysychá naše nádrž, usychá i náš vztah. Pokud něco nezměníme, nezačneme „hovořit“ našimi primárními jazyky lásky, zmizí láska a vztah se rozpadne. A my jdeme hledat štěstí o dům dál. Většinou ale bohužel bez výraznějšího ponaučení si s sebou neseme do dalšího vztahu stejné modely fungování, které jsme „neúspěšně“ používali ve vztahu s předchozím partnerem.
Jak se tomu všemu vyhnout?
Jak znovu objevit lásku a zamilovanost ve vztahu, ze kterého nevymizel respekt vůči druhému, ale chybí mu ten správný náboj? Ten, který nám rozechvívá kolena? Ten, díky kterému se cítíme být milovaní, přijímaní tím druhým? Vztah, ve kterém jsme zkrátka šťastní?
Možná jen oba mluvíte jinými jazyky lásky.
A je-li tomu tak, nemůžete si rozumět. Je to jako by jeden z vás mluvil čínsky a druhý švédsky. Ani při sebelepší vůli se nedomluvíte. Pokud chcete, aby ten druhý vaši lásku cítil, musíte ji projevit způsobem, který je pro něj srozumitelný. Každý totiž toužíme po něčem jiném. Někoho o lásce ujistí dárky, jiný touží po pochvale a další bude nejšťastnější ve chvíli, kdy mu budete věnovat svůj čas nebo doteky.
Když naplníte citovou nádrž vašeho partnera, bude se cítit milovaný a celý svět se pro něj stane báječným místem pro život. Tím, jak poroste váš partner, poroste i váš vztah.
Dejte si trochu práce s rozluštěním vašich jazyků lásky.
Všichni preferujeme nějaký jazyk lásky (mohou to být i jejich kombinace) a nalezením toho primárního můžeme partnerovi velmi účinně sdělit, jak moc je pro nás důležitý, jak si ho ceníme a jak ho milujeme. Pokud totiž promlouváme k partnerovi jiným jazykem, než kterému rozumí, nemusí být o naší lásce vůbec přesvědčen.
První jazyk lásky: slova ujištění
„Záleží mi na tobě.“ „Miluji tě.“ „Rozumím ti.“ „Sluší ti to.“ „Jsi úžasný/á.“ Mám tě rád/a.“
Ten, jehož primárním jazykem jsou slova ujištění, chce v první řadě slyšet, že je pro vás důležitým, chce slyšet, že je milován. Touží po slovech podpory, ocenění, porozumění a vyznáních lásky.
Pokud po takovém partnerovi něco chcete, požádejte ho. Nepřikazujte ani nenařizujte. Člověku, pro kterého jsou slova ujištění důležitá, ublížíte nejvíc slovní kritikou.
Druhý jazyk lásky: pozornost
Pro takového partnera je nejdůležitější čas strávený s vámi. Je potřeba partnerovi věnovat plnou pozornost, když si s ním povídáte nebo děláte společně něco, co ho opravdu zajímá. Je zde velmi důležitá blízkost, nikoliv fyzická, ale emocionální. Skutečná blízkost v tomto případě znamená plně se soustředit jeden na druhého.
Společně trávený čas je důkazem toho, že nám na druhém záleží. Patří sem vzájemné naslouchání a společné manželské aktivity. U těch je důležité, aby bavily hlavně toho partnera, jehož primárním jazykem lásky je pozornost.
Třetí jazyk lásky: přijímání darů
Přijímání darů je jedním z nejjednodušších jazyků k učení. Dárky jsou vizuálním symbolem lásky. A abyste mohli někomu koupit dárek, musíte na něj nejdříve myslet. Obecně nezáleží na ceně dárku, ale na skutečnosti, že si na vás někdo vzpomněl.
Dary nemusí být nutně jen v materiální podobě. Darování sebe sama se všeobecně považuje za dar nesmírné ceny, stejně jako dar blízkosti.
Čtvrtý jazyk lásky: skutky, služby
Jsou to skutky lásky, činnosti, kterými říkáme druhému: mám tě rád, záleží mi na tobě. Patří sem dělání takových věcí, u kterých víte, že by vašeho partnera potěšily. Patří sem úklid zahrady, umyté nádobí, uvařená večeře, přišroubovaná polička. Spousta těchto věcí je pro mnohé z nás samozřejmostí, ale pro toho, kdo má jako hlavní jazyk lásky skutky, služby, jsou to projevy lásky.
Pátý jazyk lásky: fyzický kontakt
Snad žádný z jazyků lásky nevyvolává tolik nedorozumění jako tento. Ženy mají pocit, že muži chtějí jen to jedno a muži se naopak cítí nemilovaní a odmítnutí. Jazyk fyzického kontaktu není jen o sexu. Patří sem doteky, intimita, polibky.
Fyzický dotek je jedním ze způsobů, jak projevit lásku.
Ti, kteří hovoří tímto jazykem lásky, se druhých rádi dotýkají, mazlí se, tulí a bez těchto projevů se cítí nemilovaní, odstrčení.
Jaký je ten váš jazyk lásky? Kde jste se našli?
Pokud chcete udržovat citovou nádrž vašeho partnera plnou, je nezbytné určit jeho/její primární jazyk lásky. Až se vám podaří jej odhalit, zkuste na něj po dobu dvou měsíců mluvit „jeho/jejím“ jazykem. Vydržte to, nekritizujte. A uvidíte, co to s vaším vztahem udělá.
Zaujalo vás téma pěti jazyků lásky? Pak určitě oceníte typ na knihu Gary Chapman: Pět jazyků lásky pro svobodné a osamělé, ve které naleznete i test k určení vašeho primárního jazyka lásky.
A jestliže se chcete dozvědět víc a naučit se mluvit jazykem lásky vašeho partnera, rezervujte si své místo na workshopu Pět jazyků lásky. Více informací naleznete zde: https://www.facebook.com/beinspirated.eu/ nebo pište na: in**@be***********.eu
Zdroj foto: Pixabay.com