Poslední roky se tomuto tématu věnuje stále více pozornosti. Není divu. V České republice trpí depresemi, úzkostnými stavy nebo panickými ataky v průměru 700 tisíc lidí ročně. Obecné poučky o tom, že máme zdravě jíst, více spát a více se hýbat samozřejmě platí, ale to je nám vtloukáno pořád dokola. V článku se zaměříme na další tipy, s kterými mimo stravy, sportu, spánku a redukce stresu, můžete svou duši udržovat v rovnováze. Ať už si najdete hodinu denně či jen pár minut, péči o svou duši neopomínejte, odvděčí se vám vnitřním klidem a harmonií.

Sebeláska

Základ klidu vaší duše je sebeláska a sebehodnota. Sebeláska neznamená být arogantní k ostatním, ale vážit si a respektovat sebe i druhé. Neznamená to prosazovat se za každou cenu, ale vědět, co je pro mě ještě přijatelné a co není. Umět říct ne, když to necítím a nepřebíjet to racionálním uvažováním. Sebeláska je vztah sám k sobě. Jaké vztahy chcete mít s ostatními? Takový vztah byste měli mít sami k sobě. Byli jsme vychováni tak, abychom se na svět dívali směrem ven. Naši intuici, klid a mír hledejme v nás samotných. Uvnitř nás je chrám, který obsahuje všechno, co k životu potřebujeme. Dokážeme-li se milovat, přijmout se, budeme žít v klidu a míru. Pokud nevíte jak, neváhejte se obrátit na psychologa nebo psychoterapeuta, pomohou vám váš chrám duše obnovit.

Tvořte

Často se mluví o tom, že je potřeba zmírnit stres a napětí. Jeden z hlavních smyslů našeho života by mělo být smysluplné tvoření. Člověk by si měl umět hrát, tvořit a realizovat se. Zapojit jinou část mozku než tu, kterou využíváme každý den v pracovním procesu. Je tedy jedno, co a jak tvoříte. Za tvoření se považuje cokoliv, co rozvíjí vaše přirozené dary a talenty. Malování, zpívání, psaní, tancování, péče o zahrádku, focení, vaření, tanec, sport, hraní s dětmi, atd. Pokud vás nic z toho neoslovilo, zkuste si vytvořit na míru vaši vlastní tabuli snů. Na vision board nebo-li nástěnku vašich snů si můžete vystříhat z novin, napsat nebo namalovat vaše sny. Jak budete žít, jak bude vypadat váš štastný život, kam se chcete podívat, kde budete bydlet, čím se budete jezdit, komu budete pomáhat a další vaše skrytá přání. Nechte zapojit svou kreativní mysl na maximum a dejte do tabule všechno, co si přejete. Na internetu najdete spoustu konkrétních návodů, jak si tuto tabuli snů vyrobit. A pozor, přání se plní!

Křivdy a bolesti

Nezpracované negativní emoce jsou příčinou duševní nepohody. Existuje spousta technik, jak se dají negativní emoce vyčistit. Rozhodně je ale nedoporučuji potlačovat. Co se stane, když na počítači něco smažete? Spadne to do koše. A co se stane s tím, co je v koši? Pouze jste to uložili někam, kde na to nevidíte. A přesně tak funguje náš mozek v případě, že emoce v sobě takzvaně udusíte nebo je necháte v sobě, uloží se na místo, kde na ně nevidíte. Jenže bolest se sama od sebe nerozpustí. Naopak, vytváří na vás průběžně tlak, protože chce ven. A tak se nevyřešené emoce často za pár týdnů, měsíců či let obvykle projeví ve fyzickém zdraví. Pokud vám někdo ublížil, pokuste se pocity pojmenovat, přijmout, prožít a pustit. Na internetu existuje spousta návodů, jak s čištěním pracovat. Vyberte si ten, který s vámi rezonuje a začněte co nejdříve. Opět je tu také možnost nechat si poradit od psychologa či terapeuta.

Meditace a dýchání

Pokud na sebe nemáte příliš času, zkuste si najít pět minut denně před spaním pro zvědomění si vlastního já. Na začátek stačí, když si zavřete oči a budete se několik minut nerušeně soustředit pouze na svůj dech. Pouze na svůj nádech a výdech. Nesoudit a nehodnotit nic, co vám v tu chvíli přijde na mysli. Pouze se soustřeďte na své dýchání. Je to moment, kdy člověk cítí sám sebe. Pokud byste chtěli věnovat meditacím více času, existují různé programy v oblasti mindfulness, řízené meditace a dalších východních směrů relaxu vaší duše.

Terapie

Moderní psychologie se stále rozvíjí. Opírá se nejen o vědecké poznatky, ale stále více do ní vstupuje východní pojetí o zdraví. Každá terapie je pro vás dobrá, pokud cítíte, že její popis s vámi souzní. Někdo potřebuje terapii ve formě manažerského koučinku, jiný zase odbornou psychoterapii, další ocení českou metodu RUŠ, techniku emoční svobody (EFT) nebo hledá transformačního průvodce jako je třeba Sid Smutný. Ať zvolíte jakoukoli formu, nestyďte se. Kontaktujte svého odborného průvodce a a svěřte se mu. Z praxe mohu potvrdit, že často klientům pomáhá i pouhý fakt, že mohou někomu důvěřovat, své téma sdílet a úplně se otevřít.

Žijte v přítomnosti

Pokud máte deprese, žijete v minulosti. Pokud jste nervózní, obvykle vaše myšlenky utíkají do budoucnosti. Metodou mindfulness se naučíte žít přítomností. Tady a teď. Přijmout to, že jediné, co existuje jste vy v reálném čase. Co vás brzdí žít v přítomnosti je obvykle nějaký druh strachu. Jenže, věděli jste, že 98 % strachu se nikdy nenaplní? Jsou jen v naší hlavě. Strachy si dovolte přijmout do svého života, prožít a pustit. 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account