Nestává se moc často, abych na nějakém setkání seděla s otevřenou pusou a neustále opakovala „AHA!“ jako projev údivu nad tím, jak mi věci KONEČNĚ začaly dávat smysl.
Něco jako když skládáte puzzle a pořád nemůžete najít chybějící dílky. A pak přijde někdo, vysype je z rukávu, doplní a vy poprvé vidíte celý obrázek.
Přesně tak jsem se cítila u Michaely Gaberlové, nadšeně propagující tradiční čínskou medicínu (dále TČM), která pracuje v rámci kliniky Vo2max Systém celostní terapie a sportu v Praze Karlíně.
PRAMEN ZDRAVÍ
Našemu únorovému setkání předcházelo sezení v listopadu (psala jsem o něm v jednom ze svých článků), kdy mne paní Míša důkladně vyzpovídala (jde o staletí kodifikovaný soubor dotazů, včetně takových, na které se běžně praktický lékař neptá – vztah k teplu či chladu, vztah k počasí, dynamika emocí, denní rytmus apod.), prohlédla jazyk, oči, změřila pulz a napíchla několik akupunkturních bodů.
Tentokrát jsem také dostala pár jehliček a pak už jsem jenom zírala.
„Milá Alico, protože jste se narodila předčasně (ve 30. týdnu), předpokládám oslabení ledvin, které se podle TČM vyvíjejí mezi 32. – 36. týdnem,“ pravila paní Míša.
„Ale já jsem naštěstí NIKDY neměla potíže s ledvinami, zatímco jsem celý život narážela na problémy s kostmi (četné zlomeniny, úrazy, artróza kolene), zuby (velká kazivost), pohlavními orgány (časté záněty vaječníků), chudokrevnost, neplodnost, zácpu a deprese,“ oponovala jsem.
„No právě, vždyť vám to říkám: máte oslabené LEDVINY!“ trvala na svém paní Míša.
„?????“ pokouším se pochopit.
Ledviny považuje čínská medicína za jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Říká se o nich, že jsou pramenem života, kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů. Jejich význam vyplývá z toho, že uschovávají vrozenou životní sílu a hmotu, z níž se člověk rodí a žije a díky ní může sám plodit další potomstvo. V rámci těla k ledvinám patří močový měchýř, kosti a kostní dřeň, mozek, vlasy, uši, konečník a močová trubice. Z pěti prvků jsou podřízeny prvku voda.
JAK UCHOVAT ŤING
V ledvinách prý sídlí esence ťing, kterou bychom mohli česky nazvat životní esencí. Tato esence patří k nejdůležitějším pojmům čínské medicíny. Rané dokumenty čínské medicíny popisují naši životní esenci jako látku zvanou „ťing“ (jing). Starověcí lékaři měli za to, že dlouhověkosti lze dosáhnout tak, že se člověk naučí, jak tuto vzácnou látku uchovávat.
Ledviny řídí kosti.
„AHA!“ prozřela jsem poprvé.
Kromě dalších vzájemných vztahů ledviny řídí kosti, rodí kostní dřeň, jsou spojeny s mozkem, lýtky a řídí zuby a uši.
Je-li dřeň ledvin zásobena nedokonale, točí se z toho hlava, hučí v uších, bolí lýtka a jsou ochablá, před očima se dělají mžitky, člověk má závratě a přestává slyšet, je unavený, slabý a musí stále odpočívat.
Zuby mají stejný základ jako kosti, vznikají z esence ledvin. Růst, vlastnosti a vzhled zubů závisí na dostatku nebo nedostatku ledvinové esence. V případě dostatku jsou zuby pevné, pravidelné, nekývají se a snadno se nekazí.
„Takže to je důvod, proč si neustále něco lámu, od malička jsem řešila kazivé a nerovné zuby, pořád jsem chudokrevná (krevní buňky se vytvářejí právě v kostní dřeni), trvale mívám záškuby v lýtkách, trpím závratěmi a nesnáším kolotoče a mám strach z výšek, měla jsem nádor na mozku a jako dítě opakované záněty středouší?“ tážu se.
„Ano, přesně tak,“ odpovídá Michaela a usmívá se.
„Hmmm, nechápu, jak to mohla vědět, když jsem jí většinu z toho nikdy neřekla,“ pomyslím si a jsem zvědavá, co mne ještě čeká.
POCIT LEDVIN STRACH
Kondice ledvin se projevuje na vlasech.
Kvalita a množství vlasů závisí na dostatku zdravé ledvinové esence. Pokud jsou vlasy husté, lesklé, pružné a vypadávají jenom v přirozené míře, je vše v pořádku. Zhruba po čtyřicítce s přibývajícím věkem se podmínky začínají zhoršovat, což je přirozené, a dochází k tomu, že se vlasy začínají lámat, vypadávají a šedivějí. Pokud k těmto změnám, které jsou spojeny se stářím, dochází předčasně, často jsou příznakem oslabenosti ledvin i prázdnoty krve.
„AHA,“ začínám rozumět tomu, proč jsem od 30 téměř šedivá, což vedlo z praktických důvodů i k úplné změně barvy vlasů z přirozené černohnědé na blond.
Emoce jsou v čínské medicíně výrazným spouštěčem chorob.
Pocitem ledvin je strach.
Narušená energie ledvin přináší do naší psychiky opatrnost, potřebu opory, nejistotu, poruchy sexuální oblasti.
„Těžko se mi to přiznává, nicméně když chci něco změnit, musím být sama k sobě poctivá. Ano, mám za sebou depresivní epizody a program sebeúcta a sebeocenění je mojí celoživotní výzvou,“ slyším se říkat se skloněnou hlavou a ztichlým hlasem. Teď už alespoň chápu, proč tomu tak dosud bylo.
ČASOMÍRA LEDVIN
Roční období, které se v čínské medicíně váže s ledvinami, je zima, protože zima nás učí důležitosti ukládat energii.
Příkladem může být zimní spánek u zvířat, nebo jak se energie u stromů stahuje po opadání listů do kořenů.
Naši předkové své ledviny pravidelně posilovali tím, že po bujarých oslavách masopustu nastolili čtyřicetidenní půst, kdy se přirozeně vzdávali všeho, co jim odebíralo energii, tedy tučného jídla, cukru, kávy či alkoholu.
Už vůbec se nedivím, že nám setkání s paní Míšou vyšlo „náhodou“ na únor (měsíc ledvin podle TČM) a „náhodou“ jsem posledních 30 let měla intuitivní potřebu dodržet půst před Velikonoci, jelikož jsem se nikdy ve svém těle necítila tak dobře jako v postním období a bezprostředně po něm (o půstu je můj předchozí článek).
V čínské medicíně mají byliny známé jako posilovače ledvin, které jsou vysoce ceněny pro svou schopnost tvořit ťing. Dnes se tyto byliny řadí mezi adaptogeny, to jest rostlinné produkty, jež pomáhají tělu adaptovat se na stres. Moderní bylinkáři dnes používají byliny jako ženšen, lékořici a rehmanii lepkavou.
Nejsilnější energie ledvin je každý den odpoledne mezi sedmnáctou a devatenáctou hodinou. V tuto dobu jsou ve své maximální aktivitě. Naopak nejslabší je energie ledvin každý den ráno mezi pátou a sedmou hodinou, tehdy jsou v útlumu. Odpoledne je tedy vhodné ledviny propláchnout bylinnými čaji, které je očistí a posílí.
A tak odcházím s bylinnými čaji, které mám pít v podvečer a večer.
Již chápu, že pokud něco neudělám s energií ledvin, tak budu pořád dokola řešit zlámané kosti, řídnoucí vlasy, deprese a jiné potíže.
Nikdy by mne to nenapadlo.
A to jsem lékař a ještě k tomu alternativní.
Na medicíně mne učili řešit kosti, když mám problém tam. Brát antidepresiva, když mám deprese.
Jenomže mne život naučil, že když něco neumím logicky popsat, zobrazit na magnetické rezonanci nebo laboratorně změřit, tak to neexistuje??????!!!!!
Již dávno jsem pochopila, že v těle vše souvisí.
TČM je oblastí, do které jsem zatím nepronikla, i když z ní hodně čerpám, aniž bych si toho byla vědoma. Několik tisíciletí zkušeností se nedá ignorovat.
Těším se, co doporučená bylinná terapie se mnou udělá:)