Oslava životního jubilea s inspirujícím podnikatelem
Miluji inspirativní lidi, vážím si těch, kteří pokaždé, když vy nemůžete, tak vám nenaloží navíc do kotle, ale dodají elán a sílu jít dál. Obdivuji podnikatele, kteří ustáli s nohama na zemi velké úspěchy a s čistým štítem velké pády. Respektuji každého, kdo umí projevit svůj názor a rozhoduje se srdcem. Miluji chlapy, kteří umějí dělat gesta! 😀
S jedním takovým mužem jsem se dnes setkala, můj letitý přítel, úspěšný podnikatel, který slaví životní jubileum, mi zpestřil páteční deštivý den a jako vždy hned zvedl náladu… a tak tajně doufám, že i já pro něho byla v plejádě dalších gratulantů příjemnou společností. *wine*
A tak mě napadlo s vámi dnes nasdílet článek, který mi Ivan Hoffmann poskytl před dvěma lety do knihy Úspěch měřím štěstím. Stejně jako on je tento příspěvek inspirativní a poučný, doporučuji přečíst…
Braňte se razantně!
Ivan Hoffmann, podnikatel, jednatel společnosti Hoffmann, s.r.o.
Své místo v podnikání již máme, čeho se musíme vyvarovat, abychom si je udrželi?
Podnikání je riziková činnost, vyžaduje proto velkou dávku sebedůvěry, optimismu i obezřetnosti.
Sebedůvěra výrazným způsobem ovlivňuje, jak nás vnímá okolí, a je základní podmínkou úspěchu v podnikání. Image netvoří jenom vzhled, ale i chování a samozřejmě odborné i všeobecné znalosti zacházející do širokých souvislostí. Nikdy se nesmíme měřit s těmi, kdo tyto zásady porušují, a spokojit se s málem. Ztráta prestiže může mít fatální důsledky pro celé podnikání. Není nic snazšího než, aby naší slabosti využili zaměstnanci a pustili se do konkurenčního podnikání. Tomuto nebezpečí jsme vystaveni, i když se vše daří. Ne každý je ochoten přát druhým úspěch a podílet se na něm. Když vás někdo zradí a využije vašeho nápadu i toho, co se u vás naučil, k založení firmy ve stejném nebo blízkém oboru, braňte se razantně!
Podání žaloby pro zneužití informací v obchodním styku s návrhem na předběžné opatření soudu je jediné rozumné a účinné řešení. Samozřejmostí je okamžité vyhoštění z firmy s výpovědí pro ztrátu důvěry. Okamžitě znamená neumožnit cokoli zkopírovat na počítači, telefonovat, psát na firemní papír. Je nutné informovat všechny obchodní partnery.
Také mě to potkalo. Šlo o dva zaměstnance, jeden byl synem mého spolužáka, druhý u mě jako čerstvý absolvent začínal ještě za minulého režimu. Přistoupil jsem na mimosoudní dohodu. Tím jsem umožnil vytvoření konkurence ve svém nejbližším okolí s detailní znalostí naší technologie, způsobu reklamy a nakonec i kopírování našich typových projektů nízkoenergetických typových domů.
Je jistě dobře, když je ve firmě přátelská atmosféra, kamarádské vztahy a společná motivace dosáhnout ty nejlepší výsledky. Přátelskou atmosféru nijak nenarušuje jistě ani klauzule v pracovní smlouvě, nebo smlouvě o spolupráci, o taxativně stanoveném rozsahu podnikání, který po odchodu z firmy není možné po určitou dobu, nejméně rok, vykonávat.
Vedle obchodních informací, kontaktů se zákazníky a subdodavateli, musí být ochráněno duševní vlastnictví firmy, což je např. zabezpečení úspěšných opakujících se zakázek, ale také logo firmy atd.
Ve všech oborech podnikání ale platí, že základním řídícím nástrojem jsou peníze. Kontrola faktur vystavených i přijímaných a placených musí mít svůj pevný řád a kontrolu. Není-li tomu tak je značné nebezpečí, že toto někdo zneužije. Stalo se to i mně, ale systém, který naše firma má již od svého založení před více jak 120 lety, překonán nebyl.
Na druhé straně je nutné vědět a chtít to, že největším kapitálem firmy jsou její kvalitní a loajální zaměstnanci. Šetřit na platech zaměstnanců je cesta k průměrnosti celé firmy. Zaměstnanci musí cítit to, že úspěšnost firmy je i jejich úspěchem, sociální a finanční jistotou.
Ukázka z knihy Úspěch měřím štěstím, redakčně kráceno, vydala Mladá fronta 2013.
Autorky: JItka Skalická, Eva Čejková Vašková