Slavnostní banket byl vyvrcholením dvoudenní degustace vinařské akce Audience Granc Cru Classé Bordeaux, pořádané v Rothmayerově sále Pražského hradu. Jako tradičně druhý týden v únoru přijelo na 40 nejprestižnějších vinařství z Bordeaux představit české odborné veřejnosti aktuální ročník, který přichází na trh – tentokrát ročník 2014. Degustovat bylo možno na 45 vzorků. Jako každý rok svá vína presentovali majitelé a sklepmistři z jednotlivých Châteaux, díky čemuž měli návštěvníci možnost dozvědět se o víně mnoho zajímavých a jinak těžko dostupných informací.
Pořadatel této události roku, Zlatko Míčka, již před akcí předesílal, že ročník 2014 bude v mnohém zajímavější, než ročník předchozí. „Ročník 2014 opravdu dokázal, že jde o nejzajímavější vína vyrobená v Bordeaux od legendárního ročníku 2010! Vína vynikají jasnou dominantní strukturou a vzhledem k bohaté kyselině a zralým taninům budou příjemně stárnout. Navíc u některých vín je přidanou hodnotou jemnost a harmonie a pak jde opravdu o skvělé kousky, navíc za velmi příjemné ceny. Charakterově lze tento ročník přirovnat k 2006 nebo 2008, vyzrávat pak bude podobně jako například 1998 a u většiny degustovaných vín lze předpokládat ideální lahvovou zralost ve stáří 12-15 let. Naopak levnější vína, která bylo možno ochutnat lze vychutnat již za pár let, budou příjemná a svěží, což je u Bordeaux jistě přednost, která se neopakuje každý rok,“hodnotí Zlatko Míčka.
Večeři pro více jak 300 hostů ve Španělském sále Pražského hradu byla připravena pod taktovkou Davida Charriera, *michelin, šéfkuchaře restaurantu Les Belles perdix na Ch. Troploing Mondot v Saint Emilionu. Celé menu sestavili a uvařili ve spolupráci s Oskarem Peťkem ze Zátiší Catering Group a Zdeňkem Marešem z restaurantu Passage. Všechny chody byly dokonale sladěny s vybraným druhem vína. „Víno je velmi důležité. Podobně jako gastronomie je součástí našeho kulturního dědictví,“ komentuje David Charrier.
U každého stolu byl přítomen majitel nebo zástupce daného Château, který jednotlivá vína představil. Jednalo se konkrétně o tři vína kategorie Grand Cru Classé z lahví magnum ve starších ročnících a další zajímavá vína včetně Champagne nebo Sauternes. Celým večerem provázela Tereza Kostková, která hosty oslnila nejen profesionalitou, ale také výbornou francouzštinou. K poslechu hrála kapela Blue Star Václava Marka. Každý účastník banketu obdržel jako dárek speciální Grand Vin de Audience 2014.
 
Zdroj:
www.audience-bordeaux.cz
www.merlot.cz
Foto: Michael Tomeš
Text: Michaela Lejsková
 
 
 
 
 
 

SEZNAM PREZENTOVANÝCH CHÂTEAUX
 

Château Beaumont

 

Château Beychevelle

 

Château Brane Cantenac

 

Château Cantemerle

 

Château Rauzan Gassies

 

Château Gazin

 

Château d´Issan

 

Château du Glana

 

Château Durfort Vivens

 

Château Figeac

 

Château Grand Puy Lacoste

 

Château Guiraud

 

Château La Conseillante

 

Château Lagrange

 

Château Lascombes

 

Château Latour Martillac

 

Château Leoville Poyferré

 

Château Malartic Lagravière

 

Château Smith Haut Lafitte

 

Châteaux Beauregard & Bastor Lamontagne

 

Châteaux Canon La Gaffeliére & Clos de l’Oratoire

 

Châteaux d’Armailhac & Clerc Milon

 

Châteaux Giscours & du Tertre

Châteaux Pape Clément & Fombrauge & Clos Haut Peyraguey

 

Châteaux Pichon Baron, Suduiraut & Petit Village

 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account