Minimalismus podle Marie Kondo: Praktické rady pro malé byty a české domácnosti
Já sama bydlím v maličkém bytě, a proto má pro mě každá dobrá rada týkající se organizace a úklidu cenu zlata. Malé byty jsou podle mě jako velmi křehké ekosystémy, kde má každá věc svoje místo. Jakmile se jeden druh věcí přemnoží, vznikne chaos a následně třeba i kolaps celého systému.
Jak možná víte, je proces očisty domova podle Konmari doplněn striktním postupem, kdy probíráte věci po kategoriích, nikoliv po místnostech.
Jako první přichází na řadu oblečení, dále knihy, papíry a dokumenty, rozmanité drobnosti (tzv. KOMONO), a až na závěr věci sentimentálního charakteru. Toto pořadí má svůj důvod, protože začínat bychom vždy měli od toho, co nám jde nejlépe. Věci, které pro nás mají emocionální nádech, se nám každopádně nebudou probírat tak snadno, jako například oblečení, které je nám malé, a už dávno neslouží svému účelu.
Metoda KonMari je pro mě dodnes velkou pomocnicí, ale při jejím uplatňování jsem si pro sebe základní pravidla KONMARI velmi jemně upravila k obrazu svému, podle našich zeměpisných šířek, a také tak trochu podle vlastního citu. Moje KONMARI je takové KONMARI s vnitřní skromností.
My Češi máme v sobě hluboko zakořeněný strach z vyhazování věcí. Všimla jsem si, že mnoho mladých se nebojí svůj domov pravidelně očišťovat a dokonce spoustu věcí jednoduše vyhodit, na rozdíl od našich rodičů a babiček, kteří se nepotřebného nepořádku často drží, jako klíšťata. A já si myslím, že tento trend si starší lidé přinášejí z minulosti, protože jsme jako stát byli pořád někým napadáni, okupováni, a bylo nám bráno i to málo, co nám náleželo. Není tedy divu, že si z výchovy často neseme zvyk ničeho se nezbavovat, protože by se to v budoucnu „mohlo ještě hodit“.
Sama autorka Marie Kondo chodila svou knihu psát do tokijského domu Publishing house, kde seděla dlouhé hodiny před monitorem svého počítače v úplně prázdné místnosti, a na čistém stole před sebou měla každý den pouze čerstvé květiny a malý talisman. Nic víc, nic méně. A to je podle mě svým způsobem zázračný recept, protože čistý stůl je pro mě synonymem čisté mysli.
To bylo tedy pár mých postřehů ke knize Marie Kondo, a pokud i Vám knížka změnila nějakým způsobem Vaše nahlížení na domov a na nepořádek v něm, budu se těšit na Vaše komentáře.
Srdečně Pavla Kostelecká
PS : MÁ PRAVDU MOJE DCERA 🙂