Podle Guinessovy knihy rekordů je nejstarším živým stromem na světě exemplář borovice dlouhověké, který se nachází v pohoří White Mountains ve východní Kalifornii, zhruba tři sta padesát kilometrů od Los Angeles. Borovici v roce 1957 objevil Dr. Edmund Schulman. Strom má jméno Metuzalém, a to podle biblického patriarchy, o němž se v Písmu praví, že žil nejdéle ze všech lidí. Celých 969 let. Nicméně zmíněná borovice dlouhověká je mnohem starší-  v roce 2015 se dožila již 4848 let. Aby strom neohrožovali turisté, neznáme přesně místo, kde Metuzalém roste.
Některé zdroje ovšem uvádějí, že existuje strom ještě starší, než je Metuzalém. Jedná se opět o borovici dlouhověkou ze stejné oblasti a její stáří v roce 2012 odhadli botanici na 5062 let. Vzorek z této borovice odebral již v padesátých letech 20. století Edmund Schulman, nestihl však provést jeho dataci. V roce 2012 stáří vzorku určil Thomas Harlan z Laboratoře pro výzkum letokruhů při Arizonské univerzitě v USA.
Důvod, proč jsou nejstaršími samostatnými stromy na světě borovice dlouhověké, spočívá v tom, žerostou velice pomalu. Díky pomalému růstu se lépe adaptují na drsné přostředí, v němž se vyskytují. Rostou totiž ve studeném, a přitom suchém klimatu na samé hranici lesa v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account