Na jaké otázky se ptáme sami sebe každý den?

Otázky nám určují, jak budeme prožívat situace, jaký život povedeme. Je to proto, že otázka u nás spouští odpovědi. Ty jsou spjaty s emocemi, a nás to pak vede k činnosti (nebo nečinnosti) a z toho pak jsou buď výsledky, nebo zůstává vše při starém…
 
Pokud si budu klást ty samé otázky, budu dostávat hodně podobné odpovědi. Pustím–li si do života otázky otevřenější, kreativnější, získám z nich mnohem víc. Důležité je také používat otázky, které nás motivují, inspirují, energizují. Říká se jim bezpodmínečně kladně kladené otázky a jsou jedním ze základních principů appreciative inquiry.
 
Pokud  si totiž  položím otázku: „Proč jsem pořád nešťastná?“, tak se  utápím v pocitech nespokojenosti, možná i lítosti, smutku. Převedu-li otázku  například na: „Co mohu udělat pro to, aby můj život byl spokojenější?“ nebo „Jak se mohu poučit z této zkušenosti?“, tak je to  jiná nálada, energie a hledáním odpovědi mě dostává na cestu, která vede ke spokojenějšímu životu.
 
Otázky jsou klíčem k sebepoznání a seberozvoji. Používají se při konzultacích, koučování i terapiích. Tam jsou ovšem cílené přímo na konkrétního člověka, na konkrétní situaci. To ovšem veřejně moc nejde, ale i přes to si můžeme zkusit malý experiment. Buď sami pro sebe, nebo budu ráda, pokud budete i sdílet.
Každý den tu na vás bude čekat jedna otázka, na kterou si zkuste odpovědět, zapřemýšlet si, třeba i zasnít, zavzpomínat atd. určitě zajímavé bude, když si pro sebe budete odpovědi i zapisovat.
 
Pro milovníky papírových diářů bude k dispozici otázka v podobě listu, který si  mohou vložit do kroužkových bloků. Tady jsem se inspirovala v zahraničí, konkrétně knihou Q&A a Day: 5-Year Journal a připravila jsem list tak, abychom si na tu samou otázku mohli odpovídat každý rok po dobu tří let (trochu jsem to zkrátila:-)). Vznikne nám tedy takový „deník našich myšlenek“. Bude hodně zajímavé pozorovat, jak se naše odpovědi v čase mění, či zůstávají stejné:-). Na to se velmi těším. Půjdete do tohoto experimentu se mnou:-)? Dobré je i si otázky procházet v průběhu roku a dopisovat si, co mě k tomu napadlo. Proto doporučuji tisk jen na 1 stranu a tu druhou právě nechat na poznámky:-).
Ale už dost povídání a pojďme na otázky:-), budou každý den v Momentkách:-).

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account