Pracovala jsem s klientkou, která řešila téma profesního a kariérního rozvoje, ale i některá soukromá témata. Z kontextu vyplynula moje otázka, kterou ostatně kladu docela často:

Co je pro vás úspěch?

Čeho si z toho, co jste v práci a životě dokázala, ceníte?
Pro ženu, která seděla proti mně, to byla opravdu silná otázka. Snad až příliš. Rozplakala ji. A pak se stala středobodem naší spolupráce a nesmírně opatrně, po krůčkách, jsme na ní hledaly odpověď.

Silná otázka

Koučování přináší silné zážitky. Je to práce s lidmi, kteří si přinášejí vlastní a často velmi osobní témata. Jedna silná otázka může spustit lavinu překvapivých reakcí. A ty jsou tak individuální, že mě stále udržují ve střehu.
Zároveň si díky nim pokaždé uvědomuji, jak bohatá je zahrada témat, která jsou obecně pro lidský život a pro konkrétní životy lidí, s nimiž se setkávám, podstatná.
Situace, kterou jsem popsala, mi připomněla, že ne pro každého je snadné umět sám nebo sama sebe ocenit. Přitom právě schopnost vlastního ocenění, schopnost uvědomit si a uznat svůj úspěch, podporuje sebevědomí (sebe-vědomí) i vnitřní motivaci. A ty jsou v životě, pro dosahování cílů, pro realizaci jakýchkoliv změn a pro osobní spokojenost, velice důležité.

Výklad úspěchu

Ještě jednou:

Co je pro vás úspěch?

Co se vám v životě, podle vás, opravdu povedlo?
Záleží na tom, jak si kdo úspěch vykládá. A vycházíme, byť nevědomky, i z toho, jak je v naší kultuře úspěch pojímaný. V médiích se často spojuje hlavně s profesní oblastí a pracovními úspěchy. – Úspěch je vybudovat prosperující firmu nebo nějakou chřadnoucí oživit. Úspěch je vydělat hodně peněz. Úspěch je expandovat do zahraničí. Úspěch je zdárně změnit obor a v tom novém se skvěle etablovat…
Jako by úspěch byl jasně danou kategorií, která má své mantinely a všem je jasné, co do ní patří a co ne. Ale tak to přeci není. Náš úspěch je to, co za něj sami prohlásíme, když reflektujeme svůj životní příběh. Neexistují jasně dané oblasti, v nichž lze úspěchy hledat, a jiné, kde rozhodně nic takového nekvete.
Pro mě, introvertku, byl například na střední škole obrovský úspěch, když jsem domluvila a natočila svůj první rozhovor do školního časopisu. Suverénnější spolužáky by to tehdy asi pobavilo. Pamatuji si, že jsem zpovídala módního návrháře.

Reflexe a silné stránky

Proč je užitečné se nad svými úspěchy, bez porovnávání s ostatními, zamyslet? Je totiž pravděpodobné, že při jejich dosahování člověk využil své silné stránky, to, co mu jde nejlépe, a co třeba běžně ani nevnímá.
Osobní reflexe vlastních úspěchů, všech velikostí a ze všech možných oblastí života, může odhalit nejedno příjemné překvapení. Překvapení, s nímž se dá dále pracovat a objevy dále rozvíjet. Ať už v kariéře nebo v soukromí. Ať už při kultivaci sebevědomí, osobní spokojenosti nebo motivace. Hodí se to pak i ve chvíli, kdy je na čase si pro sebe vytyčit nějakou další metu.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account