jen pro inspiraci
Znáte můj příběh, …rakovina nevyhnutelně změnila, tak jako každý tragický zážitek. Ale neřekla bych, že mě změnila nějakým zásadním způsobem. To, že život je krásný, je jen jeden a musíme si ho užít do posledního dechu, – jsem věděla dávno, před tím, než mi rakovinu diagnostikovaly.
Bylo napsáno strašně moc knih – o úspěchu, o štěstí, o lásce…, hledáme v nich rady na šťastný život.
Můj názor je ten, že manuál na život neexistuje.
Odpovědi máme sami v sobě, naučme se poslouchat. Mějme více rádi sami sebe, a věnujme sami sobě čas. A to nejdůležitější je – CHTÍT. Ale chtít doopravdy, a to už vyžaduje velké úsilí.
Když něco chci, tak se mi to vždy splní. Vytyčím si cíl a zvolím cestu, někdy se o kousek vrátím, občas něco přelezu nebo podlezu… ale cíl mám jasně před sebou.  Nevzdávejte to i když před vámi stoji Mount Everest.
Nebudu vás učit, jak žít, ale podělím se s vámi o pár drobných věci, které ve výsledku pro mě vykonaly velkou životní změnu. Tohle aplikuji, na jakou kolik situaci: práce, kamarádství, vztahy, manželství, různé projekty a cíle.
1. Řešit jen podstatné
Než se pustíte do jakékoliv činnosti, položte si otázku: „Je opravdu podstatné/důležité? Činí mě to šťastnou, naplněnou…?“  Nevěnujte energii něčemu, co se za týden ukáže jako ztráta času. Někdy se to může ukázat později… když vám tato skutečnost dojde, …pak zastavte se, nejednejte unáhleně … učiňte rozhodnutí, zda pokračovat … pokud ano, a tak se daní cíl rozhodnete dotáhnout do konce, zvolte priority.   
2. Dělat, co opravdu chci a nedělat to, co nechci
V životě sice musíme dělat věci, které někdy nechceme… Když zazvoní budík, raději něž jít do práce, bychom se zavrtali do peřin.
Ale zamyslete se nad tím, co děláte sami pro sebe! Máte vlastní koníčky a záliby nebo veškerý svůj čas věnujete rodině, práci, …? Řešte své potřeby. Nenuťte se do věcí, do kterých se vám nechce. Nebudete je dělat dobře. Přestaňte se vymlouvat sami před sebou. Naučte se říkat: NE
3. Nebojte se změn
Většinou chceme uskutečnit radikální změnu (např. rozvod), …otálíme, váháme, přemýšlíme, co si o nás pomyslí ostatní. Komu naše rozhodnutí ublíží, kdo raníme. A tak setrváváme v situacích, které nás dusí… Někdy, ale i varianta, která se jeví jako nehorší možná, … je nakonec tou nejlepší cestou. Pokud se budeme trápit, nepocítí v naší přítomnosti klid ani naši blízcí.
Vždy je na výběr
4. Zapisovat si
Nosíme v hlavě až příliš starostí a témat. Zaplatit složeny, chybí toaletní papír, zavolat do školy, … Dnes, a nejen kvůli psaní knihy, jsem se naučila mít na i nočním stolku papír (kdyby mě myšlenky vzbudily) a rychle si vše zapsat. Pak jsem lépe usnula bez stresu, abych to nezapomněla. Přemýšlí se mi pak volněji, klidněji, efektivněji.
Navíc papír přebírá starost a uvidíte, že nekonečný seznam postupně odškrtáte a na nic nezapomenete.
 
5. Dělat čistky
Někdy je potřeba provětrat šatník a vyřadit nepotřebné, nenošené oblečení, abychom udělali místo pro nové moderní kousky.
Pochopila jsem, že už si malichernosti prostě nemohu dovolit, naučila jsem se udělat selekci i mezi „přáteli“, zbavila se nepotřebných věcí a pokouším se to tak udělat i s myšlenkami, které mě tíží.
6. Žijte přítomnosti
Zbavte se stresů, lítostí, výčitek, vzpomínek na to, co již nemůžete ovlivnit. Já vím, těžko se to říká. Ale pokusme se věnovat pozornost tomu, co se právě teď děje kolem mě. Všimnete si maličkostí, které oceníte. Čím víc se budeme zabývat negativními myšlenkami, oni v nás porostou, až nás zahubí. Když jim nedáme prostor, vyhasnou jako oheň, do kterého nikdo nepřiloží.
Vyřídím tím své negativní emoce a druhý den se opět soustředím jen na to, co mohu ovlivnit, totiž přítomnost.“
7. Vyberte si přátele
Co k tomu dodat? Obklopme jen lidmi v jejich přítomnosti je nám dobře. Nesnažte se zavděčit, tomu, kdo vás nemá rád. Pokud vás někdo pomlouvá, ponižuje, řekněte si, že to není váš problém. Problém má ten dotyčný… šťastný spokojený člověk bude mít z vašich úspěchu radost.
8. Nesnažit se o dokonalost
Jsme perfekcionista. Vada nebo klad? Jak se to vezme… Někdy mi tato má vlastnost leze na nervy. Snažím se dnes být víc „flegmouš.“ Pochopila jsem, že spousta věcí nezáleží jen na mě, a nemohu po ostatních vyžadovat stejné nasazení, jako u sebe samé. A tak i když výsledek nebude dokonalí, stačí když bude dobrý.
9. Zastavit se
Někdy se dostaneme do bodu, když nevíme jak dál… jsme unaveni. Ovládá nás milion obav a strach. V takových chvílích je lepší nedělat nic. Zastavit se, nabrat sílu.  Když se naučíme poslouchat sami sebe, vždy ten správný moment vycítíme… něco klikne a já vím, že nastala chvíle.
Ten pocit, mě nikdy nezklamal… pokud jsem váhala, nebyla jsem připravená. Když jsem vycítila, že to TEĎ, už mě nic nezastavilo.  
10. Milovat sama sebe
Nejdůležitější bod nakonec.
Jednou jsem slyšela frázi: „Nejdřív jsem JÁ pak JÁ…. A pak…“
Zdálo se mi to sobecké, ale dnes jsem na prvním místě JÁ, pak můj syn … maminka, moje láska… přátelé…
Zase jsem se rozepsala… ale nemyslete si, že jsem tak dokonalá. Musím toho na sobě ještě hodně zlepšit, a ne všechny body perfektně ovládám… ale budu se učit zdokonalovat každý den…
kvůli sobě.
Vaše Marky

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account