Každé roční období s sebou přináší něco jiného. Podle Feng Shui má jaro největší sílu, neboť se rodí něco nového a energie je rostoucí. Feng Shui má několik návodů, jak tuto energii podpořit, aby nás jarní období pozitivně nastartovalo a dodalo nám energii na zbytek roku.  

Feng Shui je tradiční čínské učení, které se zabývá  vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Jde o filosofii starou přes 4 tisíce let. Feng značí “vítr” a shui (šuej) znamená “voda”. Feng Shui znamenalo ve staré Číně udržovat ve správné rovnováze tyto dva elementy. Voda je důležitý zdroj zemské energie pro život lidí, rostlin i zvířat. Vítr je zdroj z nebes. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze lidem pomáhají, ale dokáží člověku i škodit. Feng Shui umožňuje nastolit harmonii energií, zlepšit naši životní situaci, zdraví a mezilidské vztahy.
Feng Shui pracuje s očistou a harmonizací prostoru na jaře v několika krocích.
1.      Vyhazujte
Začněte tím, že vyklidíte všechny skříně a skladovací prostory. Při úklidu se zbavte všech starých nebo mrtvých věcí (starého nábytku, uhynulých či umělých rostlin), prostřednictvím nichž do prostoru proudí negativní energie. Proberte vaše věci a zejména oblečení, které již delší dobu nepoužíváte a nenosíte. Pokud jste je nepoužili více, jak dva roky, pravděpodobně je již ani nepoužijete a neobléknete. Všechny tyto věci vyházejte, nebo je odvezte do sběrných kontejnerů na charitu. Někomu mohou udělat radost a i vy z toho, že jste někomu pomohli, budete mít dobrý pocit.
Přerovnejte například oblečení, srovnejte si knihovnu, ukliďte si boty a botník, přerovnejte talíře v kuchyni. Máte-li pocit, že musíte přestěhovat vhodněji nábytek, udělejte to. Feng Shui nás nabádá k pořádku a vyklizení starých věcí zejména proto, aby mohla do našich domovů vstoupit nová jarní energie, která je velmi silná a intenzivní.
Až vyklidíte a vyházíte staré věci, vrhněte se na úklid celého domu či bytu. Je třeba uklidit všechny kouty v domě či bytě, omýt okna, vyprat záclony a závěsy. Používejte přírodní ekologické přípravky. Jednak krásně voní a zároveň budete šetrní k přírodě.
Mějte na paměti, že úklid prostoru, ve kterém žijeme či se pohybujeme většinu času dne, nám zároveň pomáhá i k úklidu naší vlastní duše.
2.      Hudba
Do místnosti, kde trávíte nejvíce času, umístěte zvonkohru či spirálku.  Závěsná zařízení drobným pohybem rozproudí energii. Ve vybrané místnosti najděte její střed a tam zařízení zavěste. Na okna v místnosti můžete zavěsit i bílý křišťál. Bílý křišťál je nejsilnějším ochranným kamenem. Projasňuje mysl, nabíjí novou energií, zklidňuje, podporuje neutralitu, odstraňuje negativní emoce, chrání auru a odstraňuje bloky bránící volnému toku energie v těle. A zavěšený v okně, když jím prochází sluneční svit, je i velmi estetický. Nezapomeňte ho však pravidelně čistit. Čistí se pod proudem vody nebo v misce s vodou, nabíjí se na přímém slunci. 
3.      Vzduch
Větrejte a to pravidelně bez ohledu na to, jaké je roční období. Tok životní energie Čchi podpoříte intenzivním, ale krátkým větráním. Místnosti zbytečně nepřetápějte.
 4.      Duchovní očista
Pak přistupte k duchovní očistě. Dejte si horkou koupel s mořskou solí, která pomáhá čistit tělo. Po řádné koupeli pročistěte váš domov s pomocí vykuřovadla. Ideální pro tyto účely je šalvěj bílá. Můžete použít svazek i celé listy, nicméně svazek je praktičtější, neboť k němu nepotřebujete žádné jiné vykuřovací potřeby. Stačí použít starý plechový hrnec, do kterého doutnající vykuřovadlo odkládáte.
Po ukončení vykuřování můžete celý dům či byt vyvětrat, pokud vám či vaší rodině vadí vůně vykuřovadla.  
 5.      Přiveďte život
Pořiďte si květiny. Řezané či v květináči, vždy však živé. Volte takové květiny a rostliny, které máte rádi, které na vás působí pozitivně, a které mají veselé barvy. Feng Shui sice doporučuje konkrétní rostliny, jaké byste si měli pořídit do jednotlivých sektorů v domě, nicméně řiďte se především vaší vlastní intuicí. Nebudete si přeci do domu dávat rostliny, ke kterým nemáte vztah a nelíbí se vám, jen proto, že je doporučuje Feng Shui J. Živé květiny znamenají život. A na jaře po zimě potřebujeme do našich domovů přinést nový život a energii. 
A pokud vás zajímá, jak rozproudit sexuální energii ve vaší ložnici, přečtěte si můj eBook zdarma 7 tipů pro Vaši ložnici, jak rozproudit vášeň pomocí Feng Shui.

Arnošt Lustig

Český židovský spisovatel (1926-2011)

„Život není to, co chceme, ale to co máme.“

 
6.      Dopřejte si něco dobrého
I potraviny můžeme chápat jako prostředky k udržení psychického a fyzického zdraví. Drží nás v rovnováze, aby nedošlo k NE-MOCI. Když jsme zdrávi, máme MOC žít a konat, máme to základní – svobodu a volbu našich rozhodnutí.
Feng Shui doporučuje jaké potraviny konzumovat v jakém ročním období. Řiďte se vždy danou sezónou. Jaro je spojené zejména se zelenými rostlinami a těmi, které rostou na jaře. Zelené potraviny také pomáhají k jarní detoxikaci, jsou dobré pro játra a nabízejí celé spektrum živin, které po zimě potřebujeme do těla dostat.
Cibule, špenát, ředkvičky, hlávkový salát, mangold, jahody, ledový salát, květák, kedlubna, pažitka, řeřicha, jarní cibulka, česnek, pórek, artyčoky, fava fazole, petrželka, mladý ječmen, vlašské ořechy, chřest, luštěniny, losos, vejce, rané brambory, polníček, jarní jehněčí maso. Z koření volte například majoránku, nové koření, bobkový list, kurkuma.
 
Zdroje:
Simon Brown: Feng-Shui od A do Z
Denise Liotte Dennis: Feng Šuej
Stephen Skinner: Feng Šuej pro moderní život
Joey Yap: Feng-Šuej pro dům
 
Webové stránky:
https://adelakarlovska.cz/
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account