Cesta z temnoty: Jak Jan van Helsing a jeho příběhy inspirují k nalezení smyslu
Když už máš pocit, že nemůžeš dál, vynoří se odněkud světýlko naděje. Jan van Helsing to tak rozhodně měl, stejně jako celá řada dalších lidí, které pro tuto knihu vyzpovídal. Řekněme to tak – není to pevně daný návod ani učebnice cepování se ve štěstí a v boji s vlastními selháními, ale spíše osobní zpověď autora, kterou z velké části válcují zpovědi a životní příběhy lidí, které ve svém životě potkal, kteří padaly z vrcholu na dno, nebo se ze dna dostávali zpět do života. V mnoha aspektech se Jan van Helsing vrací k roku 2012, který s odstupem stále vnímá jako zásadní a transformační nejen pro něj, ale i pro tu sérii jeho přátel a známých.
Upřímně, je tu třicet šest příběhů, se kterými nemusíte do puntíku souhlasit. Do velké míry se tu odráží rozdílná mentalita německého národa, zcela jiné životní podmínky, ať už ty současné, nebo ty poznamenané válkou, a také jiné náhledy na budoucnost. Vždy záleží na tom, jakou máte kolem sebe nabídku, ke které můžete vzhlížet. Přesto jedno mají tito lidé společné. Šok a prožité trauma z toho, že jim osud přichystal takovou zkoušku, ze které máte plné právo se nevzpamatovat. Ať už to je chudobou a smůlou stíhaná stará žena, která ve svém životě kam šlápla, tam našla smůlu a jen díky své víře v anděly a „vidění“ duchovních průvodců svůj život nevzdala – a smířila se i s tím, že z chudoby ji ani sociální dávky nepomůžou, pokud dle úřadů nedá utratit psa, aby ho nemusela živit. Nebo ať jde o vysokého politika, podnikatele, který díky finančním machinacím skončil ve vězení a nyní si sahá na dno své duše.
Jak se postavit znovu na nohy?
Víra, pomoc bližních, nenadálé náhody – většinou je to kombinace toho všeho. Popravdě mě donutil tento rozsáhlý text se zamyslet nad příklady z okolí. Něco jiného je skoro čtyři desítky příběhů cizích lidí, navíc literárně a komerčně zpracované, něco jiného je okolí a realita života. Opravdu všichni, kdož padnou na dno – mají stejnou šanci vstát. Opravdu pro každého vyjde někde světlo, které je třeba zachytit a začít ho rozvíjet?
Jsem si naprosto jistá, že jsou situace, kdy tohle světlo je tak jasné, že ho vděčně přijmete a stane se z vás okamžitě dříč. Vydřete si pod jeho mihovatavým světlem svůj nový život. A pak budete nejspíš úspěšní… Ale někdy tohle světlo zůstává přehlédnuto, nebo snad dokonce můžete mít pocit, že nepřišlo vůbec. Faktem je, že do života ostatních lidí nevidíme, a tak ti, kdož zůstali na dně až do samého konce opravdu mohli mít sem tam pomocnou ruku, ale nepřijali ji. Některým se prostě stávají zlé věci bez šance na něco lepšího… i takový je osud. Nebo jak to vůbec je?
Přiznám se, že tato kniha ve mne vyvolala víc otázek než odpovědí. Víc mi naději na lepší konce vzala, než dodala… Má tohle být balíček energie pro to, abychom pochopili smysl traumatických a zlých situací v životě?
Ano – jde o SMYSL
Základem toho, abychom uviděli světlo na konci tunelu, nebo abychom se smířili se současnou situací je totiž něco, co se v této knize skrývá v podstatě za každým dobrým příběhem – najít SMYSL toho, co se mi stalo.
A jít dál, protože tam uvnitř je stále, i v těch nejtěžších chvílích, i kdyby pod hromadami sutin současnosti, ten váš sen!
„Moje osobní rada je, že jediné, co byste v životě neměli zpochybňovat, je váš sen. Pokud skutečně cítíte, co je pro vás v životě důležité a co chcete z celého srdce, pak se toho pevně držte bez ohledu na to, jak je to těžké. V tomto ohledu neexistují žádné kompromisy. Pokud vám váš vnitřní pocit říká, že právě toto je vaše místo na světě, vaše úloha, vaše naplnění a váš životní cíl, pak se nenechte ničím na světě zadržet. Nesmíte si připustit žádné pochybnosti, protože ty vás jen zabrzdí a vy nebudete moci jednat. Nikdy nepochybujte o svém snu, ale můžete zpochybnit cestu, která k němu vede. Tu lze kdykoliv změnit, protože k cíli vede mnoho cest. Buď tu správnou najdete sami, nebo vám životu bude neustále ukazovat, že jste sešli. V období, kdy se mi nedařilo, jsem přišel o hodně přátel a častěji to skřípalo také v partnerství.“
„To ovšem neznamená, že se má člověk vyhýbat nepříjemnostem, neustále hledat nové cesty a všechno měnit jen proto, že je to pro něho těžké. Má se všemi důsledky a bez jakýchkoliv pochyb jít zvolenou cestou, a přitom se stále ptát, co může vylepšit a co lze udělat jinak tam, kde mu život ukazuje, že má něco změnit.“
O autorovi:
Jan van Helsing (vlastním jménem Jan Udo Holey) se narodil v roce 1967. Je autorem mnoha knih a majitelem vydavatelství Amadeus Verlag. V polovině 80. let minulého století začal cestovat, zejména při expedicích po USA, Egyptě, Jižníí Americe, Africe a Asii učinil objevy, které zpochybňují náš osvícenecký pohled na svět. Na svých cestách se seznámil s řadou zajímavých lidí z okruhu tajných služeb, templářských rytířů i zednářských lóží. Tato setkání vedla k tomu, že roku 1993 napsal svou první knihu o tajných společnostech. Během dvou let se tento titul stal bestsellerem, prodalo se ho přes sto tisíc jejich exemplářů a byla přeložena do osmi jazyků. V roce 1995 následoval druhý díl, jehož obsah však natolik pobouřil jisté zájmové skupiny v Německu a ve Švýcarsku, že kniha byla na základě soudního rozhodnutí stažena z prodeje, aby tak občané byli „uchráněni“ před „škodlivými“ informacemi.
Ještě úspěšnější byla publikace Ruce pryč od této knihy, která očividně sedla do aktuálních nálad společnosti, protože se jí prodalo více než dvě stě tisíc výtisků. Ve svých (prozatím) patnácti knihách dokázal Jan van Helsing nejen s velkým předstihem předpovědět politický i ekonomický vývoj, ale také podrobně vysvětlit, jak má být na světě pomocí globálního terorismu a následné zostřené kontroly občanů nastolen nový světový řád. Jana van Helsinga můžete navštívit také na internetových stránkách
www.amadeus-verlag.com.
Vydalo nakladatelství Anch Books, 2017, www.anch-books.eu
Zdroj foto: Renata Petříčková