Čtěte beletrii a vařte podle receptů

Čtení beletrie a vaření podle receptů využívají tzv. pracovní paměť, která v sobě zahrnuje udržení konkrétní informace a její pohyb v hlavě.

Pokud preferujete literaturu faktu, pak vězte, že ta z pohledu trénování paměti nefunguje tak dobře jako právě beletrie.

Hrajte hry

Poker, šachy, ale i další hry mohou být pro procvičení paměti skvělé. Stejně tak oblíbené křížovky či sudoku. Všechny tyto hry totiž procvičují pracovní paměť, která je spojená s inteligencí, a tedy i vaší myslí, kterou při hraní her musíte používat.

Výborné je i pravidelně paměť trénovat mentálním cvičením, a to např. tak, že vyjmenujete všechny naše premiéry od roku 1989. Až je budete mít v paměti, tak vyjmenujete strany, za které byli nominováni a pak se je pokusíte znovu vyjmenovat podle abecedy. Přesně takováto cvičení paměť procvičují nejlépe, jelikož musíte mít na paměti hned několik věcí.

Převeďte slova na obrázky

Člověk se musí učit číst a psát, ale vidění věcí mu je dáno od Boha. Toto vidění je přitom prvotnější než čtení a psaní. Převáděním slov na obrázky tak můžete také posilovat paměť. I z tohoto důvodu se mnozí lidé učí věci tím, že texty vlastnoručně přepisují. Věci si pak mnohem lépe pamatují. A stejně to funguje i u obrázků.

Pokud si tedy nějaké věci nemůžete zapamatovat, pak si k nim utvořte asociaci v podobě obrázku.

Odstraňte problémy se sluchem a zrakem

Podle posledních zjištění se ukázalo, že problémy se sluchem a zrakem mohou přímo souviset s nástupem demence, zejména Alzheimerovou chorobou.

„Je těžké si zapamatovat něco, co jste jasně neviděli. Přičemž sluch je v některých ohledech ještě důležitější,“ upozorňuje Richard Restak.

Podle zprávy z roku 2020 zveřejněné v odborném časopise The Lancet patří špatný sluch mezi 12 ovlivnitelných rizikových faktorů demence.

Špatný sluch může měnit kontext konverzace a zabránit tak lidem držet krok s ostatními. Rozhodně se proto vyplatí si ho v mládí chránit a v případě nedoslýchavosti používat sluchadla.

Zdřímněte si

Zdřímnutí pomáhá upevnit vzpomínky, takže pokud se učíte nebo se připravujete na prezentaci, udělejte si na chvilku pauzu a na 20 minut si zdřímněte. Pomůže vám to vybavit si potřebné informace.

Každodenní odpolední zdřímnutí vám tak může být skutečně ku prospěchu.

Tagy:
2 Komentářů
  1. Ráda jsem si přečetla, děkuji.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Parádní rady…díky .-)

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account