Je možné z fast fashion udělat módu udržitelnou?
 
Nejvprve, o čem je vlastně udržitelná a etická móda?
Udržitelná móda je balanc mezi osobním vyjádřením se skrze módu a schopnosti ocenit lidskou práci, dovednost a čas. Je to o vytvoření příležitosti vyjádřit osobost skrze volbu toho, co máme na sobě bez toho tvořit kompromis na úkor lidských práv a životního prostředí. 
 
A co je fast fashion?
Ačkoli proces pěstovánípřírodních vláken je stále stejný fast fashion je o zrychlení procesu výroba-nákup-zbavení se věcí. Je to model, který nabádá k velkému množství nákupů zboží, které vzniklo za neetických podmínek, a následně jeho znehodnocení. 
 
Bohužel to nelze vnímat pouze černobíle. Fast fashion řetěžce dávají práci mnoha lidem, pro které může být i životně důležitá a ne každý si může dovolit utratit peníze za kvalitně zpracovaný kašmírový svetřík. Ačkoliv fast fashion rozhodně není etické řešení, vše lze dělat lépe. Vrátím se tedy k prvotní otázce “Je možné z fast fashion udělat módu udržitelnou?” A odpověď bude ano – v některých případech. 
Pokud půjdete někdy do fast-fashion řetězce, věnujte pozornost těmto 5 bodům:
 

  Nekupujte příliš velké módní výkřiky, ale ujistěte se, že si každý z kousků, budete užívat i na konci této sezóny. Vybuduj si vlastní styl a soho se drž. 

  Věnujte pozornost látkám a zpracování. Něco je udělané lépe než něco jiného. Jako důkaz tomu jsou bavlněné topy ze známého módního řetězce, které vlastním již 4 roky- fakt je to možné. 

  Nakupujte pouze věci, které si zamilujete. Stejně jako když nepřeskočí jiskra již na prvním rande – později se to již nezlepší. Nač ztrácet čas s partnery, kteří v nás nic nezanechávají a nač kupovat oblečení, které je pouze dostupné. 

  Věnuj pozornost správné péči o jednotlivé materiály. Zároveň ne vše je třeba prát po prvním nošení pokud to není škutečně špinavé. Přílišné praní může škodit a zkracovat životnost jednotlivým kouskům. 

  Od doby, kdy je fast-fashion a udržitelný šatník velký pojem i velké řetězce museli zaregovat. Ve 2013 H&M začali lákat zákazníky k tomu, aby recyklovali své oblečení, Zara vytvořila udržitelnou kolekci s jednodušším designem a recyklované vlny. Proto, když už musíte nakupovat v obchodním řetězci, vždy se ujistěte, že někde není nějaké více udržitelné řešení. Zároveň nic nevyhazujte, ale ujistěte se, že není nějaké lepší řešení jak tomu sepranému tričku dát ještě nový život. 

   

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account