Velikonoce a Vánoce jsou naše nejvíce „slavené“ svátky. Vycházejí z dávných tradic a jsou s nimi spojeny mnohé rituály. Velikonoce jsou někdy nazývány také svátky jara.
V posledních letech se stává bohužel zvykem, že před významnými svátky zavládne místo pohody a zklidnění se spíše hektika, aby bylo nakoupeno a uklizeno. O tom to ale opravdu není. Můžeme mít naklizeno, uvařené vybrané speciality, obarvená vajíčka na mnoho způsobů a přesto, pokud nebudeme cítit tu opravdovou pohodu uvnitř sebe, velikonoce nás minou.
Co bychom tedy měli udělat proto, aby pro nás tyto svátky byly tím, čím mají být?
Jaro je symbolem probouzení, probouzejme se tedy s ním. Sledujme přírodu, jak to dělá ona. Ráno se dříve rozednívá, zkusme tedy vstát třeba jen o pár minut dříve a svoji ranní kávu či čaj si vychutnat ve větším klidu. Těch pár minut navíc překvapivě poskytne mnohem více energie než ležení v posteli. Nejvíce totiž ztrácíme energii, když se honíme. Tak vzniká stres.
Pokud vyšetříme ještě o pár minut více, můžeme si cestou do práce všimnout, jak rozkvétají stromy a že tulipány už se otevřely. Možná zaslechnete i zpěv ptáků. Když jsem vodila mého syna do školky, měli jsme takový malý rituál. Každé ráno jsme vyhlíželi na trávníku kosa, jak si nese žížalu, a při jasném dni jsme pozorovali, jak na jedné straně vychází slunce a na druhé zapadá měsíc. Z tohoto ranního zážitku jsem pak čerpala energii kdykoliv jsme si na něj během pracovního dne vzpomněla. Nepodceňujme obyčejné věci, jsou zdrojem mnohem větší energie, než se zdá.

Pokud je to možné, vezměte si dovolenou o den či dva dříve a vychutnejte si přípravy po svém. Opět je to o tom, kolik máme času a jak ho využijeme. Když půjdete ráno na trh a koupíte si kytici narcisů a odpoledne na procházku do lesa, kde rostou vrbové proutky a břízky, ručím vám za to, že z té kytice, která bude zdobit váš velikonoční stůl, budete mít mnohem větší radost, než když ji koupíte v supermarketu.
Svátky klidu a pohody
Velikonoce jsou svátky, kdy se navštěvují především rodiny. Pokud vám však vyjde čas na setkání s kamarádkou u kávy nebo pánům čas na pivko po fotbálku, bude to skvělý start do Velikonoc. Naladíme se a odventilujeme případný stres.

O čem, že tedy je velikonoční pohoda? O slunovratu, o radosti, že jsme se svými blízkými, že máme čas si v klidu užít to, co máme rádi. Může to být dobré jídlo, nebo procházka či projížďka na kole. Návštěvy památek, zooparků, prostě radost na mnoho způsobů.
Naši předci se radovali, že přečkali zimu. Tento aspekt „přežití“ jsme již v naší době překonali, ale možná cena za to je, že už neumíme projevit takovou radost z „obyčejných věcí“.
Pojďme si to o těch letošních velikonocích zkusit. 🙂
Krásné Velikonoce plné pohody
Jitka
www.pomocprodusiitelo.cz 
 

PS: Přečtěte si také o velikonočních zvycích a tradicích. 🙂

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account