Věřím Ti, poslouchala  téměř každý den. Nádherné, uklidňující. Ale pro koho? Právě pro toho, kdo věří stejně silně, jako ten, kdo ta slova téměř každý den vyslovuje.

 

Důvěřuji Ti a tečka. Jak jednoduché. Proč řešit něco dále, proč řešit ale…

Co takhle nevymýšlet už vymyšlené a jen začít stavět na důvěře. Podporovat důvěru jeden ve druhého, aby mohla růst. Zasadit semínko důvěry do jednoho květináčku a společně ho zalévat a těšit se z jeho květů.

Důvěra je základem všeho, abychom se mohli někam posunout musíme důvěřovat a zároveň být důvěryhodnými. Důvěra je vlastně jistotou v nejistotě. I nákup je určitý projev důvěry, důvěry k produktu, ke službě, k výrobci, k prodejci.

Jestliže sami chceme něčeho dosáhnout, musíme u druhých vzbudit důvěru v nás.  Schopnost důvěry závisí na schopnosti vcítění se tedy empatie do druhého. Jestliže jsme chápaví ke druhému, dokážeme se vcítit do jeho chování, pak vládneme empatií, tím si sami zvyšujeme svoji důvěryhodnost. Druhá strana z nás právě díky empatii cítí větší míru pochopení a tím jsme pro ni důvěryhodnější.

Kořeny důvěry můžeme nalézt v dětství. Jestliže jsme žili v domácnosti, kde byl klid a pořádek pro nás jistotou a my tomu jako děti důvěřovali, pak si tuto sebejistotu v důvěře neseme dále do života. Důvěra je budována na intuici. Při setkání s každým novým člověkem si ji od prvního okamžiku budujeme, pozorujeme jeho mimiku, gesta, řeč těla, sledujeme, o čem mluví a pak si sami vyhodnocujeme, zda je ten člověk pro nás důvěryhodný, zda mu můžeme dát naši důvěru.

Důvěru považuji za základovou desku každého vztahu. Láska se přece nedokazuje jen slovy, ale hlavně činy. Důvěru ve vztahu budujeme velmi dlouho, ale během chvíle ji můžeme ztratit. Proto je potřeba se o ni starat, budovat ji. Důvěra v nás totiž vzbuzuje pocit bezpečí, který všichni, ať už vědomě či nevědomě, hledáme.

 

Abychom pro druhé působili důvěryhodněji, měli bychom vždy dělat, to co říkáme. Měnit tedy slova v činy. Naše jednání by mělo být předvídatelné. Čas od času má každý rád překvapení, ale z celkového pohledu na jakýkoliv vztah je pro důvěryhodnost lepší, jestliže je naše chování a jednání předvídatelné. Dalším pilířem, na kterém důvěra stojí je spolehlivost, je důkazem toho, že se o nás může druhý opřít.

Jakmile se do vztahu vkrade nedůvěra, lež, podvod, jsme před dotyčným člověkem stále ve sřehu, jako bychom podvědomě čekali další ránu. Zároveň se tomu druhému uzavíráme, aby ta rána nemohla způsobit takovou bolest. Takovouto nedůvěru můžeme překonávat i řadu let, než se znovu otevřeme a začneme naplno věřit. Proto budujme a sázejme semínka důvěry.

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account