Chtít, aby vymizel vir… je jako chtít přelít oceán sítkem na čaj
Vir, který se podařil vymýtit v historii je… vir pravých neštovic.
Abychom si udělali představu.
Pravé neštovice tzv. černé neštovice je prudce nakažlivá choroba a představuje jedno z nejnebezpečnějších smrtelných onemocnění.

Během 20. století na neštovice zemřelo 300 – 500 milionu lidí, a ještě v roce 1967 to bylo 15 milionů, z niž dva miliony zemřeli.
Děsivá čísla, že?
Historicky první zmínka o neštovicích byla popisována už jako nemoc faraónů a pravděpodobně se vyskytovaly i ve starověkém Egyptě. Další vypodobněné popisy byly v devátém století. K úplnému vymýcení neštovic došlo vlivem očkování až v roce 1980.
První pokusné očkování se zahájilo už v 18. století, V Čechách se začalo očkovat proti neštovicím v roce 1821 a ukončeno bylo již ve zmiňovaném roce 1980.
Málokdo ovšem ví, že jeden z klíčových osobností, který se zasloužil o globální vymýcení neštovic byl český epidemiolog Karel Raška. Připomínejme si ho, neboť to byl skutečně „pan epidemiolog“ skromný a slušný člověk, který nestál v záři reflektorů, neděsil obyvatelstvo …
Zlikvidovat vir, jak vidíte, je skutečně leckdy nadlidský úkol a myslet si, že 21. století je něčím výjimečné je úsměvné.
Ano, neštovice byly neporovnatelně nebezpečnější …
Příroda se však jen tak virově obalamutit nedá a žije si svým životem.
Pečovat o své zdraví, budovat si přirozenou imunitu a nemyslet katastroficky… jediný scénář, který skutečně funguje.
Přeji všem pevné zdraví a rozumnou mysl.
Stáňa, zdravotní a vztahový konzultant
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account