Meditační pohádky mají své kouzlo. Oceníte je při uspávání dětí, ale i při něžném ranním probouzení. A že si u  nich odpočinou i dospělí, snad ani nemusím zdůrazňovat. A když budete úplně líní – tak je tu přilozeno cédéčko s namluvenou pohádkou od Nadi Konvalinkové.
Je k zamilování!
 
Ráda jsem u pohádek usínala. Je jich tu celkem osmnáct, ale myslet si, že vám vystačí na osmnáct večerů je trošku naivní. Rozhodně na víc, protože pár pohádek jsme museli dát na několikrát. Tak jsou uklidňující, milé a hladivé. Vychází z buddhistických příběhů, které jsou převyprávěny tak, aby dětem byly srozumitelnější, aby byly akční a zároveň zábavné, plné soucitu a závěrečného poučení. Odnášíte si z nich pocit, že všechno na světě má své řešení.
Že se vyplatí zůstat světu otevřený… Vnímat a
Třeba příběh vrabčáka, který záviděl kanárkovi krásné peří a nádherný hlas. Co on, se svým peřím v barvě bláta a s hlasem podobným žabímu skřehotání…
„Cože? Ty závidíš mě?“ Apollo potřásl hlavou. „Mně není co závidět, příteli! Peří a hlas nic neznamenají. To spíš já bych měl závidět tobě.“
Mack nevěřícně začiřikal: „Copak mám něco, o co ty bys mohl stát?“
„Máš největší dar ze všech,“ pronesl Apollo. „Svobodu.“ Kanárek roztáhl zlatavá křídla a vzlétl z bidýlka, jenže sotva dvakrát mávl křídly, už ho cosi strhlo zpět.
„No teda! Ty jsi tu přivázaný,“ vydechl Mack. Teprve teď si všiml stříbrného řetízku, který byl připevněný k Apollově noze. Druhý konec byl pevně přivázaný k bidélku.
„Nemůžu se rozletět ven,“ vysvětloval kanárek. „Nikdy na svém peří neucítím vítr. Nikdy nebudu zpívat pod modrou oblohou.“
A tak se vrabec a kanárek stali přáteli, protože přece jen, i ve svých těžkých chvílích a myšlenkách si mohli být oporou a společně si zazpívat. Knížka učí děti přemýšlet a uvažovat s ohledem na druhé, učí vyjadřovat své i negativní emoce. Vyjadřovat strach, stejně tak ale i radost a nadšení. To vše se totiž na druhé straně, je-li tam také soucitný člověk, setká s odezvou, která je pro nás tím nejlepším a nejvíc na míru v tu kterou chvíli. A kdyby takový byl celý svět….
A proto je takový svět alespoň v pohádkách a ve večerních cestách do postýlky. Plný pochopení, moudrosti. Svět, kde strach se pomalu rozpouští a přicházíme mu na kloub. Kde radost léčí a obavy vždy na druhé straně toho svazujícího provázku potkají někoho, kdo je umí rozmotat. Pohádky nemají konkurenci nejen ve stylu vyprávění, který podtrhuje Naďa Konvalinková, ale i v jemnosti, drobných náznacích pro práci s dechem a cílené uvolnění, což zmnohonásobuje relaxační účinek takového poslechu.
Děti si Klidného Buddhu na dobrou noc zamilují.
   O autorovi: Dharmachari Nagaraja je více než dvacet let praktikujícím buddhistou, vedl centrum v Londýně a nyní v Glasgow, kde pracuje také jako psychoterapeut. Je autorem mnoha knih a objevil se nejen v rádiových pořadech, ale také v pořadu Nebe a země na BB1.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2018, www.synergiepublishing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account