Organizace Greenpeace na letošek připravila velmi pěkný web s dvaceti různými předsevzetími z oblasti ekologického způsobu života. Každý si může vybrat až tři cíle, kterých by v příštím roce rád dosáhl. A protože ekologický a zdravý způsob života je u mě poslední roky velmi důležitým tématem, zapojila jsem se do výzvy také. Zapojte se se mnou!

Ekologická novoroční předsevzetí

Pokud jste s plněním novoročních předsevzetí na štíru a všechno to cvičení, hubnutí nebo do čeho se vlastně chcete pustit, vám vydrží v lepším případě pár dní, možná je na čase na to jít jinak. Když nejsme schopní udělat něco jen pro sebe, možná zvládneme udělat něco pro planetu! A možností je celá řada – myslím, že z široké palety si na webu Greenpeace vybere snad každý. Navíc není potřeba hned přecházet na veganskou stravu nebo se odstěhovat do jeskyně v horách. Stačí třeba jen malinko – kdyby totiž každý člověk na zemi udělal nějaký malý ústupeček svému pohodlí, hned by se tu žilo lépe. 
A tak, pokud nevěříte, že hned napoprvé dokážete zázraky, zkuste něco snadného. Co takhle omezit používání auta? Pokud jezdíte autem do práce, zkuste ho nahradit tramvají nebo autobusem. Třeba jen na jediný den v týdnu – i to se počítá! A co takhle zlepšit třídění svého odpadu? Netřídíte? Tak začněte – aspoň s plasty a papírem to jde úplně snadno. Pokud už třídíte, zkuste oddělit ještě biosložu na kompost nebo pečlivě třiďte i sklo. Zkusit taky můžete neplýtvat vodou. Stačí třeba jen nenechat téct vodu, když si čistíte zuby a už za rok ušetříte stovky litrů. I pouhé zkrácení doby sprchování o minutu pořádně sníží vaši spotřebu vody. A co takhle místo mytí každého talířku pod tekoucím proudem zkusit napustit dřez? Výborně.
Vidíte? Je to docela snadné. A zvládnout to může úplně každý. Malými krůčky lze změnit svět k lepšímu. Tak pojďme na to:)

Moje ekologické výzvy na příští rok

Velmi mě potěšilo, že hodně věcí ze seznamu už nějakou chvíli dělám. Jsem dobrovolník – pracuji ve skautu. Taky pravidělně přispívám neziskovým organizacím, včetně těch ekologických. Auto používám jen vzácně, z 95% cestuji ekologicky – tedy na kole nebo v MHD. Třídím vše, co třídit lze, energiemi šetřím seč mohu a občas i vyjdu do přírody posbírat binec, který tam lidé nanosili. Přesto mám v ekologickém způsobu života ještě pořádné mezery a tak jsem si vybrala následující výzvy:
ekologická novoroční předsevzetí
 
Se snížením spotřeby masa pořád trošku bojuju. Zvyk je železná košile a i když často navštěvuji vegetariánské restaurace, doma pořád ne a ne vymyslet dostatek vege receptů. Od nového roku bych tak chtěla mít minimálně jeden striktně vegetariánský den v týdnu.
I plýtvání jídlem je moje velké téma. Co nakoupíme, to naštěstí většinou sníme, ale dost často nás s mužem zásobují babičky a další příbuzní. A naše rozmlsané frňáčky už třeba nemají chuť jíst třetí den „brgul“ od babičky. Takže si koupíme nějakou jinou ňaminku a guláš pak letí do záchoda ozdobený plísní. S tím bych chtěla skoncovat a dát si skutečně pozor, aby se nejdřív snědlo to, co je a až pak kupovalo další.
Ekologická drogerie už si u nás doma našla svoje místečko. Například aviváž už tvořím jen vlastní. Přešla jsem na ekologický antiperspirant a v prádelně si hoví mýdlové ořechy. Pořád je ale co zlepšovat. Momentálně vlastně čekám jen na to, až stávající zásoby čistících přípravků dojdou, abych mohla nakoupit ty, které jsou pro planetu šetrné. 

A co vy?

Já vím – jsou to drobnosti. A jeden člobrda ze sedmi miliard toho moc nevylepší, když si každý pátek nedá maso. Ale to vůbec nevadí. Když začneme u sebe, budeme mít minimálně čisté svědomí a dobrý pocit. A i to se počítá. Navíc svým vlastním příkladem můžeme motivovat a inspirovat lidi z našeho okolí. A pak už se to nabaluje jako velká sněhová koule. Jedno správné rozhodnutí ke druhému a najednou se začnou dít zázraky. Jde to! Stačí jenom chtít. Vydáte se do toho se mnou? Napište do komentářů, co jste si vybrali:) S láskou Lúmenn

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account