Nevyložený sen se rovná nepřečtenému dopisu. Carl Gustav Jung.
Dnes se mi zdálo několik snů. A dva z nich opakovaně. Už je znám. Sice detaily jsou jiné, ale podstata bývá stejná. Ten jeden si nechám pro sebe a ten druhý – možná ho taky v nějaké podobě znáte. Mám před státnicemi a najednou vím, že jsem je neudělala, nemám studium ukončené. Probudím se s úlevou zjišťuji, že jsme je zvládla před 2 desítkami let:-). Co mi takový sen říká? Něco jsem nedokončila, něco není uzavřené, ještě je potřeba na tom pracovat a dokončit to… Převádím si to do současnosti, vidím paralely, přemýšlím o tom a u tohoto snu přesně vím, o čem to je…
Takto si můžeme vyložit sny, tak nám mohou pomoci. Ne žádný snář, ani věštění co bude. Vyzkoušejte to. Nejvíce nám to funguje právě u opakujících snů, ale každý sen pro nás může být takový malým krokem sebepoznání.
Do snu se nám totiž promítá to, čím žijeme, co děláme, o čem přemýšlíme, co řešíme, co je pro nás zajímavé, co nás trápí, či co nám dělá radost. Tedy kombinace toho, co se skutečně stalo (nebo jsme i viděli v TV, slyšeli…), s tím, co je v naší mysli. Neexistuje zde logika, ani čas. Známé jsou i případy, když lidé prožívali velmi nešťastné období, tak se jim jako protipól objevovaly sny, které byly pohádkové, dokonalé – vyvažovaly realitu.
A jak nám tedy sen může pomoci?
Někdy v něm najdeme řešení, nové pohledy, vyplavou na povrch věci, které si rozumově nechceme přiznat, objeví se to, co opravdu chceme. Dodnes vzpomínám na velmi živý sen, ve kterém jsem se strašně pohádala se svým tehdejším přítelem kvůli hodnotovým věcem (ano bývalým přítelem…). Ale mám i druhý protipól – v době nemoci jsem měla také živý sen – připouštěl těžkosti, ale dával zároveň obrovskou naději.
Jak na výklad snu?
Hned po probuzení si zkuste co nejpodrobněji sen popsat. Ideální je mít u postele blok a tužku, nebo zapnout nahrávání (třeba v mobilu). Co jste ve snu viděli, slyšeli, jak jste se cítili, co jste prožívali? Pokud možno se všemi detaily, s barvami, vůněmi, chutěmi, pocity.
A pak si pro sebe přemýšlejte, co to pro vás znamená. Pro vás osobně. Jiný význam bude mít ta samá věc či událost pro každého z nás. Jen my víme, co to je. Velmi důležité jsou u toho naše pocity – když jsem ve snu létala (velmi častý typ snů) – jak mi bylo? Bála jsem se nebo jsem si to užívala – význam bude opravdu odlišný. Co mi tím chce podvědomí říct? Existují některé univerzální symboly, ale vždy je nutné je zasadit do konkrétní osobní situace. Nejvíce vypovídající bývají sny, které se nám zdají vícekrát, opakují se. Většinou nebude mít celý sen nějaký význam, ale můžete tam najít myšlenku, nápad, pocit… A někdy i řešení. Však víte – „Ráno moudřejší večera.“
Zajímavé bývá i to, když si sen pro sebe pojmenujeme – ve zkratce vytáhneme to nejdůležitější, hlavní myšlenku.
A co ti, kteří sny nemají?
Všichni máme sny. Laboratorní studie ukázaly, že v průběhu spánku máme tzv. REM (Rapid Eye Movement) fázi, kdy je mozek velmi aktivní, oči se pohybují rychle pod víčky, svaly v těle jsou uvolněné. Tato fáze probíhá každých 90 – 100 minut, 3 až 4krát za noc (u některých až 7krát) a může trvat od 10 do 45 minut. Můžeme tak mít i tisíc snů za rok.
Jen nejsme zvyklí si sny pamatovat. Zkuste si před spaním říct, že si je chcete pamatovat a připravte si k posteli vše k zaznamenání, nebo se domluvte s partnerem, že mu hned po probuzení chcete sen převyprávět a on bude dělat poznámky. Doporučuji víkend:-). Uvidíte, že si alespoň něco pamatujete a cvikem si snů budete pamatovat mnohem víc.
Zkuste si třeba takový malý experiment příští týden:-). Aby se Vám sny dobře zapisovaly, můžete využít i předpřipravené listy (ZDE ke stažení), a to dokonce ve 12 barvách:-) – protože sny jsou přece barevné.
Budu ráda, pokud se s námi podělíte o to, co se vám zdálo, či které sny vám zůstaly v paměti nebo vám pomohly něco vyřešit.
Vaše Jitty
(Obrázky jsou použity ze scrapbook kitu – Lucille’s dreams de Chriscrap)