162

Myslím, že jste pojem “Slow fashion” neboli “Udržitelná móda” již zaregistrovali… V zahraničí je to celkem hit, a u nás se to také pomalu, ale jistě zavádí.. A o čem je teda vlastně řeč?

 

Slow fashion neboli “pomalá móda” X Fast fashion “rychlá móda”

Podle mě už nám nezáleží jen na tom, jak vypadáme a kolik jsme za danou věc dali. Hodně z nás se také pídí po tom “kde, za jakých podmínek a z jakého materiálu” byl ten či onen kousek vyroben…

Fast fashion prodávají řetězce jako Zara, H&M, TopShop atp, jenž produkují trendy oblečení za nejnižší náklady, v co nejkratší době, bez ohledu na sociální a environmentální dopady. 

X

Slow fashion je oproti tomu směr, podporující lokální návrháře, kvalitu a tradice, s respektem k přírodě a lidským právům.

Mezi těmito směry nejde o dualitu, ale o rozdílný přístup k celému procesu. Designérům SF směru nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě. Věci jsou dražší, ale za to víme kde a za jakých okolností byl “ten svetr” vyroben…

Fast fashion věci jsou cenově dostupnější, za to, ale bývají produkovány převážně v nelidských podmínkách bez ohledu na lidi, (kteří je ve fabrikách vyrábí) a k životnímu prostředí…

Touto “problematikou” se zabývá například i kniha “Falešná Pařížanka” od K. Boudové, jejímž prostřednictvím jsem se o tohle téma začala více zajímat i já.

Pokud se stejně tak jako já chcete o SF a “udržitelné módě” dozvědět víc, pojďte se potkat 25.-27.3. v Praze na akci “Life is fashion”. 

 

 

-> Na České návrháře a udržitelnou módu v Česku, můžete přispět zde <-

https://www.hithit.com/cs/project/4543/podpor-udrzitelnou-modu-a-navrhare-life-is-fashion

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account