Představte se, že máte na svých ramenou připevněné  balónky, které vás nesou vzhůru. Nadnášejí vás, když těžce klopýtáte po cestě života. Díky nim zažíváte lehkost a radost. A záleží jen na vás, jak nafouknuté budou. A čím. Pokud je budete udržovat správně naplněné, tedy správně právě pro vás, bude se vám proplouvat životem snadněji.  A čím je tedy naplnit?
Myslíte-li to opravdu vážně, najděte si klidnou chvíli, list papíru a pastelky. A namalujte si tři balónky . První se bude jmenovat minulost, druhý přítomnost a třetí budoucnost. A nyní si dovnitř můžete vepsat vše pozitivní, s čím si jednotlivá životní období spojujete.
 
Přítomnost
Začněme přítomností, tím, co žijeme právě teď. Napíšeme si, za co můžeme být životu vděčné. Máme zdravé děti,  laskavého muže, zajímavou práci? Každá určitě na něco přijde. Na něco, proč nám stojí za to život žít, i když třeba nemáme nejšťastnější životní období nebo když sedíme u zubaře. A nemusí jít jen o „velké“ věci, zkusme se zaměřit i na drobnosti, které možná občas necháváme bez povšimnutí jen proto, že je považujeme za samozřejmé. Také přemýšlejme nad činnostmi, které děláme opravdu rády, právě při takových totiž býváme tady a teď.  A naopak, zkuste i to, co tolik rády nemáte, dělat s plným nasazením. Prožívejte přítomnost.
 
Minulost
Co ale dělat ve chvílích, kdy je přítomnost k neunesení? Radit člověku, který prožívá velkou ztrátu, aby se soustředil na zpěv ptáků, je sice možné, ale většinou málo účinné. Pokud máme pocit, že ztrácíme smysl toho všeho, zkusme se vrátit do minulosti, do svých vzpomínek. Známý psycholog Radvan Bahbouh mluví o obrazech štěstí, soukromé obrazárně, kam můžeme vstoupit kdykoli potřebujeme načerpat sílu. Tam zůstává vše krásné, co jsme prožily, vše co jsme dělaly s láskou, s upřímnou touhou udělat to nejlepší. A i když jsme něco z toho možná právě ztratily, neztratily jsme to prožité, to dobré. Energie toho všeho nám zůstává. Je ale zase jen na nás, jak se staráme o to, aby byl náš balónek minulosti naplněný, plný barvitých vzpomínek, na nás záleží, kolik naše soukromá obrazárna obsahuje kvalitních uměleckých děl.
 
Budoucnost
Vše souvisí se vším. Teď prožíváme přítomnost, tvoříme minulost a připravujeme budoucnost. Pokud se nám to vše jen děje, můžeme mít pocit, že jsme  smýkány nespravedlivým osudem. Pokud se ale rozhodneme být spolutvůrci toho všeho, plnit své balónky štěstí, co to jen půjde, nebudeme už tolik smýkány, ale mnohem častěji neseny. A proto také musíme vědět, kam chceme být neseny, jakým směrem a k jakému cíli. Musíme nahlížet i do budoucnosti, dát životu vědět, jaké s ním máme plány. Zkuste si je tedy napsat do svého třetího balónku. A nezapomeňte také promyslet kroky, které k cíli povedou.
 
Nyní tedy máme své balónky naplněné. A přichází to nejtěžší, musíme se o ně starat. Každý den je kontrolovat, dofukovat a trochu si s nimi zapinkat. Jen tak nás opravdu ponesou. A pokud někdy přijde pocit, že jen zplihle visí a vy padáte dolů, věřte, že i to je nedílnou součástí života. Každému z nás se to stane. Někdy je dobré i zůstat chvíli jen tak ležet, odpočinout si.  Aby jsme pak zase krůček po krůčku mohly stoupat vzhůru.
 
Šťastný let přeje Monika Hodáčová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account