Zdraví a pocit spokojenosti spolu velmi úzce souvisí. Nejen, že se ovlivňují vzájemně, díky moderním poznatkům a zkušenostem odborníků je můžeme pozitivně ovlivnit i my sami. Ženy jsou dnes nejen matkami, ale také profesionálkami, které bojují s časem – potřebují tedy praktické a účinné postupy v péči o sebe sama. Přečtěte si několik tipů na zásady zdravých žen, které není nijak těžké dodržovat a přispějí k vaší celkové kondici a pohodě.
1) Jsou pro sebe prioritou
Mnoho žen je tak zaneprázdněných, že odsouvají v návalu práce a péče o rodinu svoje vlastní potřeby až na druhou kolej. Doslova čekají, co na ně zbyde po ostatních – všichni známe mámy, které se spokojí s dojedením večeře po dětech místo aby si udělali vlastní podle své chuti i výživových potřeb. Nebo se okrádají o spánek, aby měly víc času na práci a úklid. Ale čas pro sebe samou by měl být ve skutečnosti až tím posledním, co by měla žena ze svého zaplněného diáře vyškrtnout. Vyzkoušejte některou z mobilních aplikací, které vám dokážou hezky motivovat a připomenout, že je čas věnovat se sobě. Vyzkoušejte například oceňovanou aplikaci Aloe Bud.  
2) Nebojí se tuku
Už je známým faktem, že při konzumaci tuků je mnohem důležitější jejich původ než množství. Podle mnoha výzkumů nejsou diety omezující veškeré tuky o nic účinnější než metody, které naopak konzumaci tuků doporučují a zaměřují se na ty výživné. „Energie se z tuku díky delším metabolickým pochodům uvolňuje déle, než z jednoduchých cukrů a obecně sacharidů. Zdravé tuky jsou tedy často vhodnějším zdrojem energie než rychlé sacharidy,“ vysvětluje biochemička a odbornice na výživu Michaela Bebová. Vybírejte potraviny jako avokádo, ořechy, semínka a tučnější ryby. V nich obsažené tuky jsou nenahraditelným zdrojem polynenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.
3) Informace o zdraví čerpají z podložených zdrojů
V koloběhu povinností a záplavě informací z různých zdrojů je stále důležitější mít k dispozici vědecky podložené poznatky a zkušenosti z praxe. Ověřená fakta by také měla být pevným základem pro objektivní zvažování alternativních přístupů. Mezi takové zdroje informací o ženském zdraví garantované odborníky patří například HPV College a Fórum antikoncepce, kde je možné také klást dotazy lékařům v online poradnách. Vyplatí se ale také navštěvovat akce, kde se můžete odborníků ptát osobně. Setkáním, na kterém je možné diskutovat s gynekology, sexuology, dermatology a odborníky na výživu je seminář Zdravá a šťastná, který proběhne 12. listopadu 2019 v galerii kavárny Louvre v Praze. Akci moderuje sexuoložka Laura Janáčková a dále vystoupí například gynekolog Vladimír Dvořák nebo onkoložka Petra Tesařová. V ceně vstupenky na tuto akci je navíc balíček dárků pro zdraví a krásu v hodnotě 2000 Kč.  
4) Displeje využívají chytře
Po náročném dni je nejsnadnější relaxovat s vínem, kyblíkem zmrzliny a hrou na mobilu. Tyto typy odpočinku však nabízejí sice okamžité, ale velmi krátké uvolnění – rychlou dávku dopaminu v části mozku zvané centrum odměny. Chytrá zařízení jako smartphony, tablety a notebooky se však kromě práce dají efektivně využít i pro odpočinek, pokud na to jdeme chytře. „Na chytrých zařízení raději konzumujte obsah, který vám bude užitečný jako zdroj inspirace pro skutečné načerpání sil, uvolnění těla a takzvané vyčištění hlavy. Místo pouhého sledování zábavných videí zkuste online lekce fitness, jógy a jiných forem cvičení, nebo se třeba učte meditovat a tančit,“ radí Petra Mikulcová, zakladatelka portálu Gymbee.cz, který se právě na tvorbu užitečného obsahu pro fyzickou i duševní kondici specializuje.
5) Dodržují večerku
Ano, může to znít hrozně puritánsky. Ale brzy vám dodržování vhodného času pro spánek přinese tolik benefitů, že jej nebudete vnímat jako pravidlo, ale svobodnou volbu. Zkuste si zjistit svůj spánkový chronotyp. Tato metoda vyhodnocením odpovědí na sadu otázek o vaší fyziologii a životním stylu stanoví, kdy je pro vás ideální uléhat a vstávat. „Na jednotlivé chronotypy se ale vztahují také další doporučení pro režim během dne, aby člověk správně volenými aktivitami a stravováním včetně načasování dosáhl toho, že v hodinu určenou pro spánek bude metabolismus v optimálním stavu pro usnutí a osvěžující spánek. Nejčastější překážkou dobrého spánku je obyčejná noční žravost. Příjem jídla, ale také alkoholu, totiž nastartuje metabolické procesy, které ke spánku nepatří a mají velmi špatný vliv na jeho kvalitu,“ vysvětluje fitness trenérka a koučka Pavlína Ondráčková, spoluzakladatelka programu Lifestyle Movement.
6) Chrání svoji kůži celoročně
Podle dermatologů je vhodné se proti škodlivým složkám slunečního světla bránit přípravky s ochranným faktorem po celý rok. 0,04 litru, tedy co by se vešlo do panákové skleničky, je optimální množství pro nanesení na všechna místa po většinu roku nezakrytá oblečením – ruce, nohy, krk a obličej. Nezapomeňte na uši – věděla jste, že právě uši patří mezi nejčastější místa výskytu bazocelulárního karcinomu? V sezóně sandálů pak samozřejmě myslete také na nárty chodidel i jejich prsty a celoročně nezapomínejte na vhodný balzám na rty s ochranným faktorem. Na trhu je už dnes bohatá nabídka přípravků, které nezanechávají na kůži mastný film a bez problémů je můžete aplikovat před použitím make-upu.
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account