Kopřivy. Ano, i z těch se dá dělat klasický zelený špenát. I kopřivy patří k prvním poslům jara. A přestože se všeobecně považují především za úporný plevel, patří mezi léčivé byliny a nacházejí i kulinářské využití. Ovšem zdaleka nejsou jediné. Existují i další špenátové variace…
 
Není plevel jako plevel
Stejně jako kopřivy poslouží na místo klasického špenátu i další rostliny, na které se dá natrefit jako na všudypřítomný plevel, například bršlice kozí noha. I tato léčivá bylinka může posloužit podobně jako špenát, ovšem na rozdíl od špenátu nabízí bršlice kozí noha ještě zvláštní chuť anýzu či lékořice.
Hledáte-li něco namísto špenátu, můžete se poohlédnout i po zahrádce. Takový mangold špenát zastoupí ve všech směrech a navíc ozvláštní pokrmy díky svým barevným variacím. Ze zahradní zeleniny lze namísto špenátu sáhnout vedle mangoldu také po nati tuřínu nebo rukole.
 
Merlíkovité, merlíkovité, merlíkovité…
Na plevel nahlížíme skrze prsty, přitom i klasická zelenina má mezi plevelem své dávné předky a příbuzné. Špenát, dříve řazený do čeledi merlíkovitých, dnes laskavcovitých, je přímý příbuzný merlíku bílého.
I merlík bílý se řadí mezi ten nejméně oblíbený plevel… Přitom, podobně jako jiné plevele nese i léčivé účinky a navíc ještě výtečnou chuť. Hodí se do studené i teplé kuchyně, klidně i jako dušený “špenát”.
 


Tak co, milé ženy? Máte letos na talíři špenát anebo něco jiného zeleného?*enzo*
Krásný zelený čtvrtek od kocoura.*heart*

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account