Zdobení stromečku je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Pokud chcete letos pojmout tuto závěrečnou část roku ekologicky, víte, jaká varianta je nejšetrnější? Vyplatí se mít v obýváku kousek lesa nebo je lepší vsadit na vždy zelený umělý stromek? Možností je mnohem více. Posuďte sami, která je podle vás ta nejlepší.

Kus lesa v obýváku

Nezaměnitelná vůně čerstvého jehličí se těžko nahrazuje. Živý stromek má jistě svoje kouzlo, ale kupujeme ho každý rok. Je to zodpovědný přístup?

“Jehličnaté dřeviny jsou méně náročné než ty listnaté. Spotřebují méně vody a nepotřebují hnojivo. Většinou se pěstují v lesních školkách – na lesních místech vyhrazených pouze pro tyto účely. Školky se většinou nachází na půdě, která je neúrodná a nevyužitelná pro jiné účely,” říká Jana Kutlíková, CEO eko e-shopu Zemito.cz. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, kupujte lokální stromky a podpořte místního farmáře. Navíc v průměru je jich každý rok zasázených víc než pokácených. Otázka je, co s ním po Vánocích, ale i to se dá vyřešit šetrným přístupem.

Stromek v květináči

I to je super varianta – zejména pokud bydlíte v domě se zahradou. Stromek vysaďte v květináči nějaký čas dopředu a mějte ho venku. Ve vytápěném prostředí by měl být maximálně dva týdny, což je ideální doba během Vánoc. Většině jehličnanů trvá alespoň sedm let, aby vyrostly do výšky dvou metrů. Tím pádem máte pár let o stromeček postaráno, stačí jen dopřávat mu správný květináč. Stromečky v květináči se prodávají i v některých obchodech. Dávejte si však pozor, někteří prodejci vám ho prodají osekaný, tedy bez kořenů.

Neplastujte

Plasty prostě nejdou ruku v ruce s udržitelností a na umělých stromkách ekologii nehledejte. Obvykle se vyrábí z PVC, jedovatého a hořlavého plastu a jsou navíc dovezené z velké vzdálenosti, nejčastěji z Číny. Stále se ale jedná o oblíbenou variantu mnoha českých domácností. Největší výhodou téhle skladné, vždy zelené volby, je dlouholetá výdrž. A kolem kontejnerů bude v povánoční době o jeden stromek méně.

Ozdobte si stromek venku

Nebojíte se experimentovat, volíte rádi netradiční cestu a máte dům se zahradou? Ozdobte si stromek venku. Pro nahromadění vánoční dárečků sice budete muset využít fantazii, ale vaše ekologické srdce bude jásat.

DIY aneb vyrobte si svůj

Pokud jste založením kutilové, tahle varianta uspokojí vaše tvořivé touhy. Vyrobte si stromek svůj a můžete ho použít opakovaně. Navíc takový výtvor neztrácí na kvalitě a v teplé místnosti vydrží libovolně dlouho. Z materiálů můžete zvolit dřevo, větve, papír, nebo všechno dohromady. Udržitelností to jiskří a rodina vaše schopnosti jistě ocení. 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account