Vzhledem k tomu, že parfémy miluji a dost se o ně zajímám, rozhodla jsem se o nich pro další nadšenkyně vytvořit takovou minisérii o jejich používání, o složkách, jak vybrat ten pravý a prostě všechny podle mě užitečné rady a postřehy shrnout do několika článků. První díl je už na světě  😉
Jak se parfémy dělí?
Parfém – označuje nejintenzivnější vůni, kterou můžete sehnat. Podíl vonných látek je 15-41%
Eau de Parfum (EDP, parfémová voda) – podíl vonných látek je 12-15%.
Eau de Toilette (EDT, toaletní voda) – podíl vonných látek je 9-12%.
Eau de Cologne (EDC, kolínská voda) – podíl vonných látek jen 6-12%.
Dále můžete najít označení „deodorant“, u kterého je velmi slabá koncentrace nebo „légére“, které značí odlehčenou verzi, která má někdy i pozměněné složení, jejím opakem je verze „extréme“.
Jak je to se složením?
Hlava – první, co po použití ucítíte a to cca 15 minut, to se ale liší parfém od parfému, někdy odezní během pár sekund.
Srdce – objeví se po odeznění hlavy, je cítit několik hodin, v odhadu 2-3.
Základ – vyprchává velmi pomalu, cítit ho můžete 3-4 hodiny, někdy i déle (cítíte parfém například i po sprše).
Jaké jsou skupiny vůní?
Květinové vůně – tvoří je hlavně květiny, například růže, kosatec, fialka, konvalinky atd. V této kategorii většinou najdete dámské vůně, ale najdou se i výjimky pro pány. Pokud někde narazíte na pojem „soliflor“, označuje parfémy, které mají vůni jen jedné květiny. Samozřejmě je pak i další dělení jako květinově ovocné, květinově aldehydové, čistě květinové a tak dále.
Orientální vůně – v těchto vůních převládají teplé a těžší složky jako je vanilka, ambra, kadidlo, santalové dřevo a tak podobně.  Někdy jsou nazývány jako ambrové. Jako orientální vůně jsou označovány i ty, které v sobě mají „dobroty“, čokoládu, kávu a oříšky.
Chyprové vůně – základními složkami je větvičník, pačuli, bergamot a labdanum.
Citrusové vůně – mají výraznou citrusovou složku, najdete v nich pomeranč, citron nebo limetku.
Dřevité vůně –  už podle názvu jde poznat, že velké zastoupení zde má dřevo, například santalové, růžové, cedrové.
Kožené vůně – jejich složky imitují vůni kůže.
Jak parfém používat?
Nejlepší je nanášet na dobře prokrvená místa (na krk, na zápěstí, za ušima). Některé vůně drží o dost lépe na oblečení, ale pozor na to, někdy i voní úplně jinak než na kůži. Pokud vám to takto nevyhovuje, fajn způsob aplikace také je stříknout malinko před sebe a „mlhou“ projít.
Dejte si pozor i na nošení v létě, některé parfémy při přímém slunečním záření mohou způsobovat vyrážky.
Jak parfém skladovat aby dlouho vydržel?
Trvanlivost parfémů je různá. Hlavní zásada je nedávat na světlo a do tepla. Nejlépe je schovat ho do skříně, šuplíku nebo na nějaké chladnější místo. Vím, že to láká, vystavit si ten krásný flakon do koupelny na poličku, ale vzhledem k přímému světlu a také dlaždičkám, na kterých se vám při puštění rozbije, je opravdu lepší mít třeba v ložnici ve skříni a stříkat se na koberci.
Jaké typy vůní jsou vaše oblíbené, jste spíše na orientálky nebo na květinovky? A zkoumáte při koupi, zda EDP nebo EDT? Vzhledem k tomu, že ta první má vyšší koncentraci tak se možná vyplatí si připlatit, ne? V příštím díle se zaměříme na to, jak správný parfém vybrat. Přeji všem parfémy-posedlým ženám krásný voňavý den!  :-*

Zdroj foto:Pixabay.com

1 Komentář
  1. Tereza Poláková 1 rokem ago

    Vybrat si parfém není taková věda, jaká se z toho dělá. Každý parfém je pěkný. Mně se ještě nestalo, že bych si koupila parfém, který by mi nebyl příjemný 🙂 . A přitom nestojí ani moc. O ceně to fakt není. A to, že nevydrží vonět celý den mi vůbec nevadí, protože jsem si koupila plnitelný flakon , který mám pořád u sebe 🙂 .

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account