Magie tetování hennou: Tisíciletá tradice a osobní zkušenosti
Henna je tropický keř, jehož listy se po usušení rozemelou na prášek. Po smíchání s vodou vznikne pasta, která se pak může aplikovat na kůži či na vlasy. Henna barví díky svým barvivům karotenu, xantofylu a chlorofylu, které po kontaktu s kůží a vlasy vydrží po určitou dobu.
Tetování hennou je v Indii tisíciletou tradicí a je spojeno s rituály a událostmi, jako jsou svatba nebo některé hinduistické svátky. Postupem času se tetování rozšířilo natolik, že se jí lidé nechávají zdobit i mimo tyto události. Ne, že by byli všichni neustále potetovaní, ale sem tam si ji většina lidí nechá udělat. Většinou jsou tetovány ženy, někdy děti, výjimečně i muži. Tetují se většinou ruce (dlaně, hřbety), po zápěstí či až k loktům, potom nohy, výjimečně i další části těla jako záda. Malovány jsou přírodní motivy, většinou květinové – různé tvary květů, listů, linie spojující jednotlivé motivy, ti nejlepší „tatéři“ jsou schopni vytvořit z těchto motivů jakoby hustou síť. Pro tetování hennou je možno zajít si do salónu či nechat se pomalovat „tatéry“ z ulic.
Ale pokud nejde o svatbu, většina Indů si pro něj zajde k talentovanému příbuznému z rodiny, většinou k ženě; ve většině rodin se najde nějaká talentovaná tetička, sestřenice, matka, tchyně či švagrová. Jak bylo uvedeno výše, směs se připravuje z prášku henny a vody, ale přidává se do něj i trochu citrónu pro ztmavení barviva. Směs nejprve vypadá jako takové bahýnko. Po namalování na kůži se musí nechat nejprve ztuhnout, což může trvat zhruba půlhodiny. Někdy se citrónová šťáva aplikuje až po zaschnutí. Malůvky se opět nechají zaschnout, seškrabou nožíkem a vy pak uvidíte světle oranžové ornamenty. Ty postupem času působením kyslíku tmavnou až na tmavě oranžovou barvu a za asi 12 hodin se barva změní dohněda. Barvivo na kůži vydrží od 1 týdne až po 3 týdny v závislosti na barvě a typu pleti a na kvalitě pasty. Čím tmavší a tvrdší pleť, tím déle hena vydrží. Časté mytí a ke všemu mýdly a mazání rukou chemickými krémy barvě nesvědčí, doporučuje se používat přírodní oleje, jako jsou olivový nebo kokosový.
V Evropě a vůbec vyspělém světě tetování hennou není příliš vžité. Např. já jsem henně dlouho nemohla přijít, jak se říká, na chuť. Ale pak jsem se setkala s tetováním, které nebylo tak “nahuštěné”, a tehdy se mi poprvé zalíbilo. Řekla jsem si, že nějaké takové si určitě nechám udělat, když znova přijedu do Indie. A taky že nechala. Dvě krásná tetování jsem si nechala udělat právě členy domácností, ve kterých jsem pobývala. Jedno v Kalkatě, druhé v Dílí. A to už jsem tomu propadla natolik, že jsem jej chtěla i domů. Jenže ejhle, kdo mi jej namaluje. Pár lidí, kteří mají k výtvarnému umění vztah, znám. Jenže znáte to…každý má své starosti. Nebyla příležitost. Jedinou možností, jak zužitkovat přivezené tuby henny na tetování, je udělat si jej sama. Tak jsem začala sbírat informace a hlavně nějaké příklady snadných ornamentů, které by zvládl i takový výtvarný antitalent, jako jsem já. Trvalo to, než jsem se odhodlala k prvnímu vlastnímu tetování.
Dopadlo nevalně (pořídit si a sdílet dokumentaci jsem si netroufla), ale za další tetování se snad ani stydět nemusím. Jednoduché, malinko kostrbaté, ale měla jsem z něj radost a byla jsem odhodlaná v tom pokračovat a snad se i zdokonalovat. V té době jsem si říkala, že se ztěží dostanu ke složitějším dílům, jaká umí indické ženy. Uběhlo několik měsíců a…k posunu přeci jen došlo. Co myslíte? K jak velkému? Nechaly byste si ode mne takovéto tetování namalovat?
Zdroj foto: Pixabay.com