V obchodech s módou to praská ve švech po celý rok a všude na nás vyskakují červené cedulky s nápisem sleva ať je jaro, léto, podzim, zima. Ještě aby ne, co se neprodalo v nejbližších měsících, musí rychle pryč, protože do obchodů už jede kamión s novou kolekcí. A my stojí před regály a říkáme si: „tak za tyhle peníze, už by to šlo“. Sice ještě ani netušíme, jestli to doopravdy budeme nosit a kam, protože mezi námi kvalita není bůhví jaká, ale efektivní marketing prodejců nás nejspíše nakonec přesvědčí.
Tak na takovéto nákupy vyráží velká většina z nás několikrát do roka. Nakoupíme bezva kousky za skvělé ceny. Doneseme je s úsměvem úspěšného lovu do šatníku a pověsíme náš dnešní úlovek vedle již zapomenuté trofeje z minulého či předminulého týdne. Skříň zavřeme jen tak tak. Ale nemusíme se bát, že bychom už do ní nic nevtěsnali, však jednou za čas děláme tzv. čistku. Vše co se rozpadá, má flek a nebo jsme to na sobě neměli dýl jak půl roku, vyhazujeme a lepší kousky jdeme darovat chudým prostřednictvím kontejnerů na textil, takže z toho vybruslíme s pocitem dobrého skutku.
Výše se ke slovu dostala tzv. fast fashion neboli rychlá móda. Jedná se o pojem, který vlastně shrnuje současnou situaci v módním průmyslu. Módní trendy se rychle mění, návrhy jsou realizovány pod tlakem, aby se mohli z mol dostat rychle ke spotřebitelům a módní produkty byly dostupné pro široké spektrum zákazníků.
Se sílícím fast fashion se jako protipól začala formovat tzv. slow fashion neboli pomalá móda, která by se dala charakterizovat jako udržitelná móda, která klade důraz na kvalitu, preciznost, tradici a dodržování etických norem při výrobě.
Dejte si ruku na srdce a odpovězte na otázku, jak jste na tom vy a váš šatník? Dáváte přednost slow fashion vsázíte na dražší kvalitu, která vám v šatníku vydrží a nebojíte se ani po čase si ji obléct? Nebo máte vášeň pro nakupování a obměňujete šatník, co vám síly a finance dovolí?
Za sebe mohu říct, že s režimem slow fashion teprve začínám a orientuji se především na butiky s lokálními značkami, kterých moc není, ale kousků od nich si zcela jinak vážím. S ohledem na vyšší cenu beru nákup takového kousku jako dlouhodobější investici, která mi nebude ležet v rohu šatny. Na druhou stranu má peněženka není tak napěchovaná, abych v tomto režimu mohla nakupovat všechno co potřebujeme, a tak se u některých kousků oblečení bohužel uchyluji k fast fashion, ale abych trochu vyrovnala svou ekologickou stopu, tak zajdu i do second-handu.
A co vy, nebojíte se nosit oblečení, které už měl někdo před Vámi na sobě? Snažíte se být alespoň trochu ekofriendly?
Vím, že jako jednotlivec nespasím svět, ale u jednotlivců to vždycky začíná!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account