Podle průzkumu kupuje vánoční dekorace 76 procent Čechů. Kvůli protiepidemickým opatřením, uzavírání obchodů v loňském roce a rostoucím cenám se stále víc Čechů přiklání k vlastnoruční výrobě vánočních ozdob a dekorací. Letošní Vánoce se tak ponesou v duchu přírodních materiálů a ruční tvorby.

Podle odhadů mohou ceny vánočních ozdob a dekorací letos zdražit oproti loňsku až o 20 procent. I proto dává čím dál víc lidí přednost vánočním doplňkům a ozdobám vyrobeným doma před těmi ze supermarketu. Na jejich tvorbu je nejvyšší čas. „Před samotnou výrobou ozdob a dekorací je důležité ujasnit si, v jakém stylu se vánoční svátky ve vaší domácnosti ponesou. Existuje spousta stylů – elegantní s perlovými odstíny, štrasem, peřím a křišťálem, přírodní – se zavěšenými jablky nebo ořechy na stromku, nebo s folklorními motivy dané země, vše v nejrůznějších barevných kombinacích. Letošním Vánocům budou dominovat přírodní materiály. Stále více patrný je vliv skandinávského designu a ten se odrazí i ve stylu ozdob a dekorací,“ řekl Martin Stibor, zakladatel společnosti Koralky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Vedle materiálů, jako je dřevo, organická keramika, sušené materiály nebo peří, bude hitem letošních Vánoc technika macramé. „Macramé neboli drhání není žádná novinka. Jedná se o velmi starou techniku tvorby šperků a dekorací pomocí uzlíků. Její popularita roste i proto, že ji zvládne i úplný začátečník. Skvělé je, že většinu výrobků lze díky různým barvám přízí snadno přizpůsobit svému designu nebo interiéru domácnosti. Možností, co všechno se dá technikou macramé vytvořit, je nespočet. Nástěnné dekorace, prostírání, svícínky i závěsy na květináče patří k nejoblíbenějším výrobkům technikou macramé. Její obliba neustále stoupá a promítne se i do výroby letošních vánočních ozdob a dekorací – v kombinaci se dřevem bude hitem tohoto roku,“uvedla Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Koralky.cz.

Návody na jednoduché vánoční ozdoby a dekorace:

Vánoční skřítek

Co budete potřebovat: Macramé šňůra 3mm, macramé rozčesávací příze, nůžky, jehla s velkým uchem, dřevěný korálek s velkým průtahem pro macramé.

Postup: Připravte si dvě šňůrky o délce 360 cm. K uzlíkování čepice použijte tzv. plochý uzel. Levý provázek přeložte přes prostřední a zároveň pracovní provázek. Pravou rukou provléknete pravý provázek spodem směrem doleva pod zkřížením vodicího provázku smyčkou pod levým provázkem. Utáhněte. Takto pokračujte do délky vámi požadované velikosti čepice. Ze zbytku dlouhého provázku prošijete a ukončete korálkem. Pomocí jehly provlékněte rozčesávací přízi a zauzlíkujte. Délku vousu zvolte podle vašeho vkusu. Vousy rozčešte a zastřihněte.

Střapatý kroužek se zvonkem

Co budete potřebovat: Macramé příze 3mm – rozčesávací, dřevěný výsek kruh, dřevěný výsek zvonek, nůžky, lepidlo nebo tavná pistole, kartáč nebo hřeben na rozčesání, lak na vlasy.

Postup: Na jeden kroužek budete potřebovat cca 50 kusů 15cm šňůrek. Efektivnější je si veškerou potřebnou přízi připravit jako první. Na celou ozdobu potřebujete pouze jeden druh uzlu – upevňovací nebo-li liščí smyčku. Šňůrku přehnete v půli, obtočíte kolem dřevěného kroužku a volné konce protáhnete vzniklou smyčkou. Pevně utáhněte. Tento postup opakujte po obvodu celého kroužku. Pozor si dávejte na to, abyste vždy udělali smyčku na stejnou stranu. Ve výsledku by změna směru byla vidět. Nakonec si připravte jednu šňůrku o délce 20 cm a upevněte ji stejným typem uzlu, jen „vzhůru nohama“ oproti ostatním šňůrkám. Oba konce svažte a díky tomu získáte očko na zavěšení ozdoby. Vezměte si kartáč nebo hřeben a všechny šňůrky pečlivě rozčešte. Poté je můžete zalakovat lakem na vlasy. Aby byla ozdoba hezky pravidelná, je lepší třásně zastřihnout do stejné délky. A teď už jen vezměte výsek ve tvaru zvonku a nalepte ho na spodní stranu ozdoby.

Macramé ozdoba s dřevěným detailem

Co budete potřebovat: Bobbina Macramé příze Baby 1,5mm, dřevěný kousací kroužek 40x8mm, dřevěné korálky s velkým průtahem pro Macramé, nůžky.

Postup: Ustřihněte si provázek o délce 80 cm, šňůru přehněte napůl. Vzniklé oko veďte za dřevem ve směru zdola nahoru. Oko otočte dopředu kolem dřeva. Oba dva konce okem na přední straně provlékněte zezadu a uzel utáhněte. Uzlíkujte buď do poloviny kousátka, nebo po celém obvodu. Ukončíte korálkem a zauzlujte.

Macramé stromeček

Co budete potřebovat: Macramé šňůra 3mm, dřevěné korálky s velkým průtahem pro Macramé, nůžky, jehla.

Postup: Nastříhejte si dvě šňůrky o délce 360 cm. Levý provázek přeložte přes prostřední a zároveň pracovní provázek. Pravou rukou provlékněte pravý provázek spodem směrem doleva pod zkřížením vodicího provázku smyčkou pod levým provázkem. Utáhněte. Takto pokračujte do délky vámi požadované velikosti stromku. Nyní poskládejte do tvaru stromečku a pomocí jehly a zbylých dlouhých šňůr z uzlíkování spojte dohromady a ukončete korálky.

Skládané hvězdičky

Co budete potřebovat: Dřevěné výseky hvězda, bílá akrylová fixa Posca, lepidlo nebo tavná pistole, ozdobný provázek, nůžky.

Postup: Polovinu hvězdiček si z lícové strany vybarvíte na bílo akrylovou fixou nebo barvou. Na hvězdičku, která bude na vrchu, naneste ze spodní strany lepidlo. Přitiskněte na spodní hvězdu tak, aby se nepřekrývaly. Po zaschnutí lepidla protáhněte ozdobný provázek a můžete zavěsit.

Omotané kroužky

Co budete potřebovat: Dřevěné výseky hvězda, dřevěné výseky kruh, bílá akrylová fixa Posca, lepidlo nebo tavná pistole, ozdobný provázek, přírodní provázek, nůžky.

Postup: Nejprve si vezměte dřevěnou hvězdičku a pomocí akrylové fixy ji nabarvěte. Ozdobný provázek přivažte koncem ke kroužku a dále omotávejte. Není potřeba provázek odstřihnout, pohodlnější je provlékat celou špulku. Jakmile máte celý kroužek obalený, odstřihněte špulku a konec provázku přivažte. Abyste vše zajistili, přidejte trochu lepidla nebo tavné pistole. Na místo spoje přitlačte obarvenou hvězdičku. Ke kroužku připevněte přírodní provázek a můžete ho pověsit na stromeček.

Macramé na skořici

Co budete potřebovat: Bobbiny metallic Macramé příze Regular 3mm, Bobbiny Macramé příze XXL 3PLY 5mm, tavná pistole, tavné tyčinky, nůžky, skořice, badyán, lak na vlasy.

Postup: Nastříhejte si dva provázky o 60 cm, které rozmotejte. Připravte si šest šňůrek a skořici. Šňůru přehněte napůl. Vzniklé oko veďte za dřevem ve směru zdola nahoru. Oko otočte dopředu kolem dřeva. Oba dva konce okem na přední straně provlékněte zezadu a uzel utáhněte. Nyní začněte uzlíkovat trojúhelník pomocí plochého uzlu. Levý provázek přeložte přes prostřední a zároveň pracovní provázek. Pravou rukou provlékněte pravý provázek spodem směrem doleva pod zkřížením vodicího provázku smyčkou pod levým provázkem. Utáhněte. Vodicí šňůrku držte pravou rukou vodoměrně ve směru nad vázajícími šňůry. Při vázání žebrových uzlů prochází opěrný provázek vždy nad vázajícími provázky. Provázky zastřihnete, rozčešte, zalakujte a pomocí tavné pistole přilepte badyán.

KORÁLKY.CZ,www.koralky.cz

Skupina e-shopů Korálky.cz, Korálky.sk a Dobeado.com jsou e-shopy, ve kterých zákazníci najdou vše pro vlastnoruční výrobu šperků a dekorací. Vybírat můžou z více jak čtyř desítek tisíc korálků a komponentů z celého světa. Při rozhodování s výběrem pomůže téměř 500 návodů a inspiračních článků, díky kterým si dokáže šperk vyrobit i naprostý začátečník. Cílem je dopřát každému možnost kreativního úniku ze všední reality a zároveň přinášet do Čech a Slovenska aktuální trendy v ruční tvorbě. Na tom se podílí více než 25 zaměstnanců, kteří zajišťují chod e-shopu i čtyř prodejen. Ty se nachází v Praze a v Brně a zákazníci v nich můžou využít konzultací zkušené obsluhy.

MARTIN STIBOR, zakladatel společností Korálky.cz a Korálky.sk

Narodil se 1. 7. 1982. Vystudoval střední obchodní školu s maturitou. Živil se jako osobní fitness trenér, k podnikání s korálky ho přivedla jeho maminka, která se sama prodeji korálků věnovala. Je zakladatelem společnosti Korálky.cz s.r.o., aktuálně je jedním ze dvou majitelů společnosti, druhým je Pavel Jaroš. V roce 2006 vznikl první e-shop Korálky.net. V roce 2009 pak pokračoval pod doménou Korálky.cz a firma jako společnost s ručením omezeným vznikla v roce 2013. V roce 2016 firma vstoupila na slovenský trh – Koralky.sk. Martin Stibor se ve volném čase zabývá rozvojem v oblasti byznysu a sportu, který ho provází celý život.

Foto: se souhlasem Koralky.cz

Zdroj: Koralky.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account